Data publikacji:

Co robić, gdy ekspres nie spienia mleka?

Co robić, gdy ekspres nie spienia mleka? Może być to problem z elektrozaworem. Ta usterka pojawia się praktycznie w każdym ekspresie ciśnieniowym. Przyczyn jednak może być kilka. I w naszym artykule piszemy o nich, być wiedział, jak sobie poradzić, gdy ekspres nie spienia mleka, a ty marzysz o delikatnym cappuccino.
Dark-eyed female entrepreneur making cappuccino in her own cafe

Najczęstsza przyczyna, że ekspres nie spienia mleka? Zabrudzenie układu mlecznego!

Zanieczyszczenie silikonowych rurek, które pobierają mleko z pojemnika i kierują do dyszy spieniającej to „chleb powszedni” ekspresów, które posiadają funkcję robienia pianki z mleka. Jeśli twój De’Longhi nie spienia mleka, to możesz być prawie pewien, że przyczyną jest zabrudzenie układu mlecznego.
Jak rozwiązać problem? Spieniacze De’Longhi rozkładają się na czynniki pierwsze, więc łatwo je wszystkie wyczyścić i dać im… drugie życie. Wystarczy porządne płukanie całego systemu wodą. Jeśli ta awaria ekspresu do kawy spotyka cię nadmiernie często, zastosuj specjalistyczny płyn do czyszczenia obiegu mlecznego De’Longhi. On usuwa wszystkie zanieczyszczenia i odświeża układ mleczny. 

Co robić, gdy ekspres nie spienia mleka? 

Dysza spieniająca mleko - sprawdź czy się nie zapchała (mleko jest substancją sklejającą i często zalepia różne dziurki). Światło dyszy jest na tyle wąskie, że wylot często się zapycha. Udrożnij ją. Jak zapobiegać zatykaniu dyszy? Po każdym użyciu dokładnie ją wyczyść i wypłucz. Zanieczyszczenia z mleka z czasem gromadzą się i uniemożliwiają wydostawanie się pary, więc raz na kilkanaście kaw mlecznych przeczyść płynem do czyszczenia obiegu mlecznego. 
Jeśli twój Krups nie spienia mleka, a dysza jest drożna, to znak, że być może już jest stara i zużyta, i że się zsuwa, więc nie może spienić mleka. Jeśli dwu- lub trzyletni ekspres Krups nie spienia mleka, to znaczy, że nadszedł czas na wymianę uszczelek, które pod wpływem gorącej wody i ciśnienia tracą swoje właściwości.

Czym jest problem z elektrozaworem w ekspresie?

Co robić, gdy ekspres nie spienia mleka? Sprawdź, czy elektrozawór jest sprawny. Elektrozawór odpowiada za pobór wody i zasysanie mleka w ekspresie. Dostaje on sygnał od modułu sterującego, kiedy włączyć funkcję przygotowywania kawy lub spieniania mleka. Jeśli Krups nie spienia mleka albo De’Longhi nie spienia mleka, to wielce prawdopodobne, że właśnie ta część szwankuje. Naprawa lub wymiana elektrozaworu oznacza często likwidację problemu z niespienianiem mleka do porannej kawki.

Usterki układu elektronicznego - przyczyna niespieniania mleka przez ekspres do kawy

Problemy z działaniem spieniacza mogą też wynikać z usterki systemu elektronicznego. Jak to zauważyć? Jeżeli ekspres nie spienia mleka po włączeniu odpowiedniej funkcji lub urządzenie nie reaguje na polecenia, dzieje się to znakiem usterki układu elektronicznego.
Pierwszy krok to otworzenie instrukcji obsługi, by sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały ze sobą połączone zgodnie z opisem dołączonym od producenta. Jeśli wszystko się zgadza, a ty nadal nie możesz sączyć pianki mlecznej z ulubionego kubka, wezwij serwisanta, który wymieni uszkodzone części układu i prawidłowo zaprogramuje moduł sterowania.
Problem ze spienianiem mleka jest jednym z najczęstszych awarii w ekspresach automatycznych wyposażonych w funkcje spieniania mleka. Efektem jest w ogóle brak zasysania mleka lub wykonywanie też czynności w sposób niejednorodny. Co robić, gdy ekspres nie spienia mleka? Niektóre usterki usuniesz sam (opisane w artykule). Inne - naprawi serwisant.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.