Data publikacji:

Elewacje domów z deską elewacyjną: inspiracje

Elewacja domu z drewnianymi elementami znów króluje w katalogach projektów domów. Kiedyś jednak wyglądało to trochę inaczej – całe domy były dekorowane drewnem, a teraz łączy się je z tynkami i stonowanymi kolorami elewacji. Czym się zainspirować w wyglądzie swojego domu, wykorzystując przy tym deskę elewacyjną?
nowoczesne elewacje drewnem

Elewacja drewniana – o czym warto wiedzieć?

Wybierając drewniane elementy elewacyjne, warto poszukać w internecie inspiracji. Na stronach dedykowanych wykończeniom wnętrz, ogrodów, stronach z projektami domów czy w wyszukiwarkach graficznych można znaleźć wiele pomysłów na to, jak dodać wstawki drewniane na elewacji.    
To, o czym należy pamiętać, to dobre ocieplenie miejsc, które będą przewidziane na drewniane elementy. Muszą one być tak samo dobrze zabezpieczone, jak fragmenty z tynkiem.
Względem tego, jak położony jest dom, wyróżniamy kilka rodzajów elewacji: frontową, boczną, tylną oraz tę od strony ogrodu.    

Elewacja drewniana – montaż

Zanim przystąpimy do montażu drewnianych desek, należy przygotować odpowiedni stelaż lub ruszt na elewacji. Kierując się nowoczesnymi elewacjami z drewnem, dokładnie sprawdzajmy jakość materiałów. Drewno trzeba dobrze zaimpregnować i dodatkowo pokryć lakierobejcą. Przy pomocy wcześniej wspomnianego rusztu montujemy deski.
Żeby drewniane deski mogły oddychać i miały dostęp do powietrza, potrzebna jest luka pozostawiona od ściany budynku. To element, który wpływa na to, w jaki sposób będzie starzeć się drewno. 
Najczęściej stosowany jest montaż deski elewacyjnej pióro i wpust. Do tego sposobu nadają się elementy, których długość wynosi minimum 10 milimetrów, natomiast nie mogą być szersze niż 125 milimetrów. Pomiędzy elementami trzeba zachować 2 milimetry odstępu. Taki montaż wymaga układania desek piórem do góry. Ważne jest, żeby nie używać gwoździ, wykonując metodę pióro i wpust, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić materiał.    

Jakie drewno wybrać do drewnianej elewacji?

Przede wszystkim trzeba kierować się dostępnością i dostosowaniem do klimatu. Odradzane jest wykorzystywanie drewna egzotycznego, które nie wiadomo jak będzie się zachowywać wystawione na próbę naszego klimatu i jaka będzie jego wytrzymałość.      
Najczęściej wybieranymi rodzajami drewna do elewacji są sosna, świerk oraz modrzew. Pierwszy gatunek wykazuje bardzo dobrą łatwość w obróbce i wytrzymałość, dodatkowo zachęca swoją ceną. Świerk również należy do niższej półki cenowej, a przez zawartość żywicy jest trwałym materiałem. Ostatni rodzaj to modrzew, który jak poprzednicy jest trwały, a do jego cech charakterystycznych należy delikatnie żółte zabarwienie.    
Do bardzo ważnych czynności należy impregnacja. Jeśli zostanie prawidłowo przeprowadzona, deska elewacyjna będzie pięknie wyglądać przez długi czas bez konieczności wymiany. Do zalet dobrej impregnacji należą: odporność na działanie wilgoci, co za tym – idzie hamowanie powstawania pleśni oraz grzybów, brak pojawiających się szkodników i owadów, ochrona przed ogniem. Dodatkowo preparat podkreśla piękno drewna, uwydatnia słoje.

Dom z drewnianą elewacją – inspiracje

W zależności od tego, jaki kształt bryły posiadamy, jaki kolor tynków wybraliśmy i styl domu, będą pasować różne kolory oraz umiejscowienia desek.
Bez wątpienia drewniane elewacje domów jednorodzinnych urozmaicają i zdobią budynek. Drewno sprawia, że ściany stają się ciekawsze, cieplejsze, dodatkowo dobrze rozłożone elementy sprawiają wrażenie optycznie większego domu. Kolory drewna muszą współgrać z drzwiami, oknami, dachówką, jak i całą zewnętrzną elewacją. Dzięki poprawnemu dopasowaniu całość będzie wyglądać spójnie i dobrze się prezentować.
Najczęściej wybieranym połączeniem jest szara/popielata elewacja, dach w kolorze antracytu i drewniane wstawki. Bardzo dużo nowoczesnych projektów domów zawiera właśnie takie zestawienie w proponowanych aranżacjach elewacji zewnętrznych. W zależności od układu budynku wybierane jest miejsce na drewniane deski – najchętniej inwestorzy stawiają na przestrzeń wokół drzwi wejściowych, między oknami oraz rogi fasad.
Drugą opcją, która równie często jest łączona, jest jasna dachówka, zazwyczaj w odcieniach brązu, drewniane ramy okienne i dodatek w postaci desek elewacyjnych. W tym wypadku trzeba jednak być ostrożnym i dobrze dopasować odcień wszystkich elementów, żeby żaden się ze sobą nie gryzł. Przy tym stylu do częstych wyborów należy również drewniana podbitka z desek elewacyjnych.   
Dla domów, które w swojej bryle posiadają garaż, proponowanym umiejscowieniem elewacji z drewnianych desek jest ozdobienie ścian garażu. Z pewnością dom będzie wyróżniał się na tle innych.   

Drewniane elementy elewacji

Wybierając kolory elewacji, warto przemyśleć wcześniej, czy będzie nam do niej pasować drewniana deska elewacyjna. Niestety, nie wszystkie style i kształty domów możemy zestawić z drewnem. Dobierając kolory, pamiętajmy, że możemy również dobrać odpowiedni dla nas kolor desek. Warto skonsultować naszą wizję z osobą, która zna się na tym i zaproponuje nam miejsce, w którym drewniane elementy będą się najlepiej prezentować.     
Aby dom obity drewnem nie wymagał poprawek i renowacji, najlepiej wykonanie elewacji zlecić profesjonalnej firmie. Fachowcy zachowają wszelkie potrzebne parametry i zamontują je na tyle dobrze, że deski będą trzymały się ścian przez długie lata.     
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!