Data publikacji:

Jakie energooszczędne kuchenki indukcyjne są najlepsze?

Energooszczędna kuchenka indukcyjna jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą efektywnie gotować i jednocześnie oszczędzać. W tym poradniku dowiesz się, na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze, a także jakie kuchenki indukcyjne aktualnie cieszą się największym zainteresowaniem. Przygotowaliśmy dla ciebie ranking TOP3 energooszczędnych kuchenek indukcyjnych.
energooszczędne kuchenki indukcyjne

Kuchenka indukcyjna czy gazowa – która jest lepsza?  

Podczas wyboru kuchenki wolnostojącej często pada pytanie, która jest lepszym wyborem: gazowa czy indukcyjna. Mogłoby się wydawać, że odpowiedź jest prosta, ponieważ gaz jest znacznie tańszy od prądu. Jednak w praktyce okazuje się, że gotowanie na kuchence gazowej powoduje bardzo duże straty gazu, ponieważ cała powierzchnia garnka czy patelni nie zostaje ogrzana.
Pole indukcyjne działa na całą powierzchnię garnka, co wpływa na szybsze podgrzewanie wody czy potraw. Niewielkie straty w przekazywaniu energii sprawiają, że mają one przewagę nad swoimi gazowymi odpowiednikami.  
Kuchenki indukcyjne nie są pozbawione wad. Do największych trzeba zaliczyć to, że są one droższe niż identyczne modele gazowe. Do tego trzeba doliczyć zakup dedykowanych garnków, które będą wyposażone w spód ferromagnetyczny. To generuje kolejne koszty i ostatecznie musimy przygotować się na spory wydatek. Z drugiej strony oszczędności są zauważalne i po pewnym czasie zainwestowane pieniądze zaczną się zwracać.  
Musisz pamiętać, że podłączenie płyty indukcyjne potrzebują dobrej instalacji elektrycznej. Bardzo często wykorzystywana jest tzw. siła, która zapewnia stabilną pracę bez obawy o znaczące obciążenie całej instalacji. Na szczęście są modele, które pozwalają na podłączenie płyty pod standardowe 230 V. W wielu przypadkach nie ma konieczności modernizowania instalacji.

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?  

Zużycie prądu przez płytę indukcyjną jest uzależnione od takich czynników jak moc urządzenia, ilość palników, a także częstotliwości korzystania. Najczęściej koszt korzystania z płyty indukcyjnej w skali miesiąca waha się od 100 do około 200 złotych. Zużycie prądu przez płytę indukcyjną możemy obliczyć samodzielnie.
Czas użytkowania należy pomnożyć przez zużycie energii i wówczas wyjdzie nam liczba kWh, którą zużywamy w ciągu dnia. Potem pozostaje tylko pomnożyć tę wartość przez cenę 1 kWh podanej przez operatora energetycznego. To powinno pozwolić na ustalenie, ile prądu mniej więcej zużywa płyta.  

Na jakie parametry zwracać przy wyborze energooszczędnej kuchenki indukcyjnej?  

Wybór odpowiedniej kuchenki indukcyjnej powinien uwzględniać kilka czynników. Przede wszystkim musisz podjąć decyzję o tym, ile pól grzejnych będzie miał dany model. Standardem są cztery pola, ale całkiem duży wybór jest wśród kuchenek z pięcioma polami grzejnymi. Jeśli gotujesz dużo, to warto rozważyć wybór większej płyty.   
Kolejnym istotnym parametrem podczas zakupu kuchenki indukcyjnej są jej wymiary. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szerokości. Kompaktowe modele mają szerokość 50 cm, natomiast te większe mają 60 cm szerokości. Do małych kuchni lepsza będzie kuchenka indukcyjna 50 cm, natomiast ta w rozmiarze 60 cm będzie lepsza dla rodzin z dziećmi, a także osób, które poświęcają gotowaniu zdecydowanie więcej czasu. Na rynku znajdziemy także modele 80 cm (zobacz ranking płyt indukcyjnych 80 cm).
Podczas zakupu kuchenki indukcyjnej nie zapominajmy również o samym piekarniku, który jest jej nieodłącznym elementem. Najpierw warto określić, jaka pojemność będzie optymalnym wyborem. Najmniejsze mają pojemność wynoszącą około 60 litrów, natomiast największe mogą mieć od 80 nawet do 100 litrów pojemności. Ponownie, wybór powinna uzależniać liczby domowników, a także częstotliwość przygotowywania potraw.  
Jeśli zależy ci na tym, aby kuchenka indukcyjna była energooszczędna, to spójrz na to, jaką klasą energetyczną dysponuje. Warto wybierać urządzenia dysponujące klasą A. Pobór prądu jest wyraźnie mniejszy w porównaniu do klasy energetycznej B. Niektóre wersje kuchenek mają oznaczenie A+, jednak trzeba liczyć się z tym, że mogą one kosztować nieco więcej niż standardowe modele.  
Wybierając piekarnik, nie należy zapominać o dodatkowych funkcjach pieczenia czy takich dodatkach jak chociażby zimny front, który szczególnie sprawdza się gdy w domu są dzieci. Na podstawowym wyposażeniu powinien znaleźć się termoobieg. W droższych modelach możemy znaleźć funkcję grilla oraz rozmrażania potraw.  
Utrzymanie piekarnika w nienagannej czystości jest dość trudnym zadaniem, dlatego dobrze zwrócić uwagę, jakim sposobem czyszczenia dysponuje dany piekarnik. Najczęściej jest spotykana emaila łatwoczyszcząca, która pozwala na doczyszczenie nawet trudnych zabrudzeń. Jeszcze lepiej sprawdza się czyszczenie katalityczne, które polega na rozgrzaniu piekarnika do wysokiej temperatury i tym samym wypalenie zanieczyszczeń. Po wszystkim wystarczy zetrzeć pozostałości i gotowe.
energooszczędne kuchenki elektryczne

Polecane energooszczędne kuchenki indukcyjne  

Amica 57IE2

Solidnie wykonana kuchenka indukcyjna ma szerokość 50 cm i 4 pola grzejne. Bardzo przydatna jest funkcja automatycznego łączenia pól indukcyjnych, co pozwala na stosowanie większych garnków. Automatyczne wykrywanie garnka sprawi, że będziesz mógł błyskawicznie rozpocząć gotowanie.
Co ciekawe, funkcja PowerBooster pozwala na zagotowanie wody w zaledwie 3 minuty. Piekarnik ma funkcję szybkiego nagrzewania i już po 4 minutach osiągnie temperaturę 150 stopni. Klasa energetyczna A sprawia, że jest to urządzenie niezwykle oszczędne. Jeśli szukasz dobrej kuchenki indukcyjnej w przystępnej cenie, to ten model będzie dla ciebie idealny. 

Gorenje GEIT6C60XPG

Ta kuchenka indukcyjna ma szerokość 60 cm, co pozwoliło producentowi na zastosowanie większej płyty. Dwie strefy łączenia znacznie ułatwiają przygotowywanie potraw, natomiast funkcja Power Boost przyspieszy pracę. Zabezpieczenie przed dziećmi uniemożliwi przypadkowe włączenie płyty. Piekarnik ma sporo ciekawych funkcji i wśród nich znajdziemy powiększone wnętrze, a także technologię MultiAir, która zapewnia lepszy przepływ powietrza.
Czyszczenie urządzenia jest ułatwione za sprawą technologii AquaClean. Po każdym pieczeniu wystarczy pół litra wody i po 30 minutach wszystkie zanieczyszczenia zostaną zmiękczone. Ta wysokiej jakości kuchenka jest dedykowana dla wymagających użytkowników.

Electrolux LKI564201X

Solidna kuchenka indukcyjna jest dedykowana dla osób, które lubią gotować. Na szczególną uwagę zasługuje piekarnik, który ma funkcję AirFry wykorzystującą obieg gorącego powietrza, który współpracuje z ażurową blachą. Takie połączenie zapewnia chrupiące potrawy pozbawione tłuszczu.
Pieczenie przy użyciu pary SteamBake doskonale sprawdza się do wypiekania bułek, czy chleba. Utrzymanie czystości jest bardzo łatwe, co jest zasługą czyszczenia katalitycznego. Całość dopełnia płyta indukcyjna wyposażona w cztery pola grzejne oraz dotykowy panel sterujący.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.