Data modyfikacji:

Test projektora Epson EH-TW750

Projektor multimedialny Epson EH-TW750 ma sprawdzić się zarówno podczas oglądania filmów, jak i grania na pececie czy konsoli. Producent zapewnia, że takich parametrów urządzenia w tej klasie urządzeń nie znajdziemy u konkurencji. Sprawdzamy, jak projektor Epsona sprawdza się w praktyce!

Pierwsze wrażenia - jest bardzo dobrze! 

Epson EH-TW750 to projektor Full HD, który wykorzystuje nowoczesną technologię 3LCD, a także pozwala na wyświetlanie obrazu w imponującym rozmiarze 300 cali! Pierwszy kontakt z urządzeniem jest bardzo pozytywny. EH-TW750 waży 2,8 kg i ma rozmiary 302 x 252 x 92 mm. W ten sposób cała konstrukcja jest kompaktowa i przenoszenie jej z jednego miejsca na drugie (np. zabierając na spotkanie z przyjaciółmi czy rodziną) nie stanowi problemu.

Jakość wykonania również stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy są do siebie bardzo dobrze dopasowane! W obudowie schowana została niewielka nóżka umożliwiająca zmianę kąta nachylenia. Początkowo obawiałem się o to, czy nie jest zbyt delikatna. Po kilku dniach użytkowania okazało się, że było to na wyrost - żadnych problemów nie było.
Na górnym panelu projektora umieszczono 10 przycisków funkcyjnych. Za ich pomocą można z łatwością sterować urządzeniem, choć można używać do tego dostarczanego z urządzeniem dedykowanego pilota. Epson EH-TW750 ma również diody sygnalizujące wysoką temperaturę, gotowość do pracy, a także przycisk do włączenia lub wyłączenia.

Z tyłu umieszczono sporo złącz, pozwalających na podpięcie projektora do zewnętrznych urządzeń. Na pokładzie Epsona EH-TW750 znajdziemy wejścia:
  • USB 2.0 typu A
  • USB 2.0 typu B 
  • VGA 
  • 2 wejścia HDMI 
  • wejście sygnału kompozytowego 
  • wejście audio typu cinch 
  • stereofoniczne wyjście mini-jack 
Funkcja Miracast umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazu, co dobrze sprawdza się w wyświetlaniu treści prosto ze smartfona, tabletu czy komputera. Wystarczy, że użytkownik połączy się z siecią Wi-Fi i po chwili ekran jego urządzenia będzie udostępniony za pośrednictwem projektora.

To rozwiązanie sprawdza się doskonale, ponieważ płynność obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo konfiguracja jest prosta i zajmuje dosłownie kilkanaście sekund! Jedyne, co trzeba zrobić to ściągnąć dedykowaną aplikację iProjection App. Interfejs jest na tyle intuicyjny, że już po kilku chwilach nawiążemy połączenie z urządzeniem.


Technologia 3LCD zmienia sposób, w jaki korzystamy z projektora! 

Epson postanowił stworzyć urządzenie, które spełni oczekiwania osób, które chcą oglądać materiały filmowe, a także grać w domowym zaciszu. Technologia 3LCD to autorskie rozwiązanie, które zmienia sposób wyświetlania obrazu. Poza wysoką jasnością, dodatkowo nie wpływa negatywnie na oczy.

W projektorze Epson EH-TW750 są wykorzystywane trzy moduły generowania obrazu, składające się z oddzielnych paneli dla każdej z barwy składowej RGB (kolor czerwony, zielony, niebieski). Znajdujące się tam miliony ciekłych kryształów LCD. Ostatecznie trzy generowane strumienie światła łączą się w jeden, co powoduje wyświetlanie obrazu. Taka konstrukcja powoduje, że można bardzo precyzyjnie sterować światłem. Projektory 3LCD mają wyższą moc światła barwnego niż projektory jednoukładowe DLP. Wszystkie projektory Epson charateryzują się równym poziomem nateżenia światła białego i kolorowego co powoduje, że kolory są wyraziste, naturalne, odwzorowane tak jak rejestruje ludzkie oko. Projektor generuje około 68,7 mld kolorów, dlatego użytkownik może liczyć na doskonałe odwzorowanie barw. 

Projektor generuje świetny obraz nawet w ciągu dnia! 

Mogłoby się wydawać, że projektora można używać tylko w warunkach dostatecznego zaciemnienia. Nie w tym przypadku! Epson EH-TW750 oferuje natężenie światła białego, a także światła barwnego na poziomie 3400 lumenów. W trybie ekonomicznym wartość ta wynosi 2200 lumenów, co również jest znakomitym wynikiem. To powoduje, że obraz wyświetlany w ciągu dnia jest bardzo dobrze widoczny. Nie musisz już czekać do zmroku żeby zobaczyć ulubiony film!


Wiele osób przed kupnem projektora obawia się o żywotność lampy, która jest ograniczona. Epson rozwiązał ten problem poprzez zastosowanie wyjątkowo długowiecznego podzespołu. Zakładając, że codziennie będziemy oglądać film o długości 1 godziny i 45 minut, wg producenta powinna wystarczyć… lampy nawet na 18 lat! Koszt jej wymiany to wydatek rzędu około 450 złotych, a gwarancja na ten kluczowy moduł wynosi 36 miesięcy lub 3000 godzin. Komfort użytkowania zapewnia też świadomość, że samo urządzenie objęte jest niezależnie dodatkowo 24 miesięczną ochroną.

Jak projektor wypada w codziennym użytkowaniu? 

Jak wiadomo teoria to jedno, a praktyka to drugie. W takim razie jak Epson wypada w codziennym użytkowaniu? Przede wszystkim projektor jest bardzo łatwy w obsłudze, dlatego przygotowanie stanowiska do wyświetlania obrazu zajmuje dosłownie chwilę. W urządzeniu możemy z łatwością ustawić wielkość obrazu, dostosować ostrość, a także skorygować zniekształcenia obrazu. 

Technologia 3LCD jest widoczna już po pierwszym uruchomieniu. Kolory są żywe, natomiast kontrast wynoszący 16 000:1 zapewnia głębokie czernie. Obraz wypada świetnie nawet podczas słonecznego dnia. Dzięki jasności 3400 lumenów (zarówno dla bieli, jak i barw składowych RGB) możemy komfortowo korzystać z projektora, nawet gdy rolety są odsłonięte. Naturalnie po zmroku wszystko wygląda jeszcze lepiej.

Na plus należy zaliczyć również system chłodzenia. Otwory wentylacyjne są na tyle duże, że projektor generuje dobry przepływ powietrza. Nawet po 3-4 godzinach odtwarzania obudowa była tylko trochę ciepła. Epson EH-TW750 działa bardzo cicho. Największy hałas jest generowany podczas uruchomienia, jednak po kilku chwilach wszystko się stabilizuje i praca urządzenia nie wpływa na komfort oglądania. 
Sama rozdzielczość Full HD wypada wyjątkowo dobrze. Pod wieloma względami ten model przewyższa standardowe telewizory. Ogromny obraz wyświetlany na ścianie może być regulowany. Jeżeli nie masz odpowiednio dużego pomieszczenia, to projektor można ustawić tak, aby oświetlał trochę mniejszą przestrzeń. Podczas testów nie zauważyłem efektu tęczy, który wystepuje w projektorach DLP. Tutaj po raz kolejny kłaniają się zalety technologii 3LCD całkowicie eliminującej ten problem.

Wbudowane głośniki działają całkiem dobrze. Dla mniej wymagających użytkowników będą wystarczające, ale jeśli szukasz mocnego basu i większego poziomu głośności, to lepiej zainwestować w kino domowe. Duża ilość złącz pozwoli podłączyć zewnętrzne urządzenia bez najmniejszego kłopotu.

Epson TW-750 doskonale spisywał się podczas odtwarzania rozmaitych multimediów. Jednak najbardziej pozytywnie zaskoczony byłem po podłączeniu do niego konsoli i odpaleniu gry na wielkim ekranie.. Płynność obrazu stoi na niezwykle wysokim poziomie. Nawet w najbardziej dynamicznych scenach projektor radził sobie znakomicie!

Czy warto kupić projektor Epson EH-TW750? 

Firma Epson po raz kolejny udowodniła, że projektor do domowych zastosowań może oferować ogromne możliwości. Testowany przez nas model EH-TW750 przede wszystkim wyróżnia się doskonałą jasnością, co powoduje, że można z niego korzystać przez praktycznie cały dzień. Rozdzielczość Full HD w połączeniu ze świetnymi kolorami sprawia, że powrót do telewizora wydaje się niemożliwy. Projektor w naszym teście wypadł znakomicie. Bez wahania odpalałem na nim gry, a także oglądałem filmy i seriale. 

Cena urządzenia patrząc na jego możliwości nie jest wygórowana. Projektor kupimy już za około 3200 złotych. Do tego otrzymujemy 24 miesiące gwarancji. Wymienna lampa kosztuje około 450 złotych i jest objęta okresem ochronnym wynoszącym 3000 h działania lub 36 miesięcy. 

Epson EH-TW750 specyfikacja: 

  • system projekcyjny technologia 3LCD, ciekłokrystaliczna migawka RGB, 
  • natężenie światła barwnego 3400 lumenów, w trybie ekonomicznym - 2200 lumenów,
  • rozdzielczość Full HD, 
  • współczynnik proporcji obrazu 16:9, 
  • stosunek kontrastu: 16 000:1, 
  • źródło światła: lampa, 
  • korekcja obrazu Auto pionowo: ± 30 °, Ręczna obsługa (lub "Instrukcja obsługi") poziomo ± 30 °,
  • przetwarzanie wideo 10 bit, 
  • częstotliwość odświeżania pionowego 2D 192 Hz - 240 Hz, 
  • odwzorowanie kolorów do 1,07 mld kolorów, 
  • złącza: Złącze USB 2.0 typu A,
  • złącze USB 2.0 typu B, 
  • wejście VGA, 
  • wejście HDMI (2x), 
  • wejście sygnału kompozytowego, 
  • wejście audio typu cinch, 
  • bezprzewodowa sieć LAN IEEE 802.11b/g/n (WiFi 4), 
  • wbudowana obsługa Miracast,
  • stereofoniczne wyjście audio mini-jack

Zdjęcia i tekst: Bartłomiej Mazurek