Data publikacji:

Farba do płytek. Jaki efekt malowania?

Większość z nas marzy nie tylko o funkcjonalnej, ale i pięknej przestrzeni, która zachwyca wyglądem i cieszy oko. Jednak zmiana aranżacji, jeśli obecna nie spełnia naszych oczekiwań, nie zawsze jest możliwa ze względu na ograniczone fundusze. Chcesz zmienić kafelki w PRL-owskim stylu bez kosztownego remontu i kucia ścian? Jak zmienić swoją przestrzeń niewielkim kosztem i nakładem pracy? Rozwiązaniem jest farba do płytek! Jaki efekt malowania da farba w zależności od rodzaju kafelek? Jak wygląda proces malowania? O czym należy pamiętać? 

Co to jest farba do płytek?

Farbami do renowacji płytek określamy specjalistyczne preparaty posiadające właściwości umożliwiające przyczepienie się farby do powierzchni, bez względu na to, czy jest ona gładka, z dekorami, czy chropowata. W większości dostępne farby mają satynowe wykończenie. Farba do kafelek powinna być używana wewnątrz pomieszczeń, najlepiej w miejscach nienarażonych na zarysowania. Do generalnego remontu często potrzeba fachowca, który równo przyklei płytki, a to wszystko wiąże się z dużym bałaganem i sporymi kosztami. Jeśli chcesz tego uniknąć, postaw na farbę do kafelek. Efekt pięknej i odświeżonej łazienki przy minimalnym nakładzie pracy murowany. Jaka farba do malowania płytek będzie najlepsza i jaki da efekt?

Ile farby do kafelek potrzeba do malowania?

Farby tego typu są zwykle bardzo wydajne – litr farby wystarcza na pomalowanie 7–8 m2 powierzchni. Jednak aby płytki był dobrze pokryte i nie przebijały, konieczne jest nałożenie dwie, trzy warstw. Dlatego trzeba zakładać, że przy trzech warstwach, jeden litr starczy na około 2,5 m2 powierzchni. Ilość warstw jest uzależniona od koloru wyjściowego kafelek. Jeśli nasza łazienka lub kuchnia jest ciemna i chcemy przemalować ją na jasny kolor, trzeba brać pod uwagę, że nawet trzy warstwy mogą nie wystarczyć.
Przy obliczaniu powierzchni do malowania płytek trzeba przemnożyć przez siebie szerokość i wysokość każdej ściany, uwzględniając wszystkie wnęki i uskoki. 
Między kolejnymi warstwami farby do kafelek należy odczekać około 24 godziny. Zalecamy szczególną ostrożność po nałożeniu ostatniej warstwy – uważaj, aby nie uszkodzić ani nie czyścić powierzchni przez około tydzień. Całkowite utwardzenie farby ma miejsce dopiero po 20 dniach od malowania. 

Jaką farbę wybrać?

Łazienka i kuchnia to pomieszczenia, w których panują specyficzne warunki, dlatego farba do kafelek kuchennych i łazienkowych musi być odporna na stały kontakt z wodą i wilgocią, detergenty, szorowanie i uszkodzenia mechaniczne. To istotne, aby proces mycia nie uszkodził powłok. Najlepsze będą farby do płytek ceramicznych, gresu, terakoty, glazury itd. Stawiaj na produkty z bardzo dobrą przyczepnością do podłoża i uwzględniając wymagania konkretnego pomieszczenia. 
Należy też określić, na jakim rodzaju wykończenia nam zależy. Farby matowe to propozycja bardzo elegancka, pozwalająca na delikatne podkreślenie wzoru kafelek, natomiast połyskliwe potrafią optycznie powiększyć pomieszczenie, dodając mu blasku. 

Jak prawidłowo pomalować kafelki?

Do malowania płytek ściennych będzie ci potrzebny wałek, mały pędzelek do fug, kuweta malarska, taśma oraz folia zabezpieczająca.
Absolutną podstawą przy malowaniu kafelek jest odtłuszczenie powierzchni, która będzie malowana. Najlepiej sprawdzi się to tego profesjonalny odtłuszczacz, benzyna lub aceton. Warto powierzchnię odtłuścić dwa razy, aby mieć pewność, że na kafelkach nie zostało nic, co mogłoby wpłynąć na przyczepność farby do płytek. Zwróć uwagę również, aby wyczyścić płytki z pyłków, ponieważ będą się one odznaczać pod farbą. Silikon należy w całości usunąć, a fugi najbezpieczniej wyczyścić szczoteczką. 
Przed malowaniem bardzo dokładnie wymieszaj farbę przy pomocy mieszalnika, aby otrzymać jednolitą konsystencję. 
Najlepiej z malowaniem kafelek poradzi sobie wałek flokowy, czyli wałek z pianki poliestrowej z nylonowym włosiem, który pozwala równo rozprowadzić farbę na podłożu. Zacznij od pomalowania fug i okolic wokół nich, a następnie przejdź do malowania całych płytek, pamiętając o krótkim odstępie czasu. Farbę rozprowadzaj równomiernie, cienkimi warstwami. Zachowaj ostrożność, ponieważ podczas wysychania farby do kafelek, nie powinno się nanosić już żadnych poprawek. 

Farba do kafelek – efekt na podłodze 

Malowanie kafelek ściennych ma mnóstwo zwolenników, ponieważ jest to powierzchnia mniej narażona na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Jednak w przypadku płytek podłogowych, sytuacja wygląda nieco inaczej. Podłoga jest stale używana, a miejsca, po których najczęściej chodzimy, mogą odprysnąć. Mimo tego wiele osób ceni sobie takie rozwiązanie i zaleca jedynie uważać w takich miejscach jak prysznic czy przedpokój.
Do czyszczenia wybieraj delikatne środki czyszczące i gąbki, aby nie uszkodzić powierzchni. Farba do płytek podłogowych nie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie często przesuwane są ciężkie przedmioty i może wymagać częstszego odświeżania w miejscach, gdzie często chodzimy. Co lepiej sprawdzi się w przypadku podłogi niż farba do kafelek? Efekt nowego pomieszczenia pozwolą nam uzyskać także folie samoprzylepne, panele ze szkła, tworzywa sztucznego lub MDF-u, panele winylowe czy płyta gipsowo-kartonowa.
Zdjęcie: seregam / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!