Data publikacji:

Jaka farba będzie najlepsza do malowania płytek?

Zdarza się, że płytki po wielu latach zaczynają szarzeć, a ich kolor przestaje nam się podobać. Czy w takim przypadku konieczny jest remont i położenie nowych płytek? Dzięki nowoczesnym farbom do malowania płytek, możemy zaoszczędzić czas i wysiłek, ponieważ kucie płytek przestanie być koniecznością. Farba pozwoli odrestaurować płytki, dzięki czemu przestrzeń zyska zupełnie nowe oblicze. Zatem jaka farba będzie najlepsza do malowania płytek? 
jaka farba do malowania płytek

Farba do płytek – sposób na odmienienie przestrzeni

Kto z nas nie ma czasem ochoty na odświeżenie przestrzeni, w której mieszkamy? Szacuje się, że od 2020 roku ilość czasu, którą spędzamy w swoich czterech ścianach, wzrosła o około 25%. Przebywając częściej w domu, pragniemy stworzyć miejsce, które odzwierciedla nasze upodobania i potrzeby. Coraz częściej decydujemy się wziąć sprawy w swoje ręce. Metamorfoza wnętrz nie musi być wcale trudna i nieosiągalna, jeśli wiemy, jak się za nią zabrać.

Jednym ze sposobów przeprowadzenia domowej zmiany wnętrza jest malowanie płytek. Najczęściej posiadamy je w łazience oraz kuchni. Popularne są również płytki podłogowe. W niektórych mieszkaniach królują płytki z wzornictwem modnym 25 lat temu, których kolor i wzór już nam nie odpowiada. Za pomocą farby do płytek można łatwo i przyjemnie odświeżyć pomieszczenie. Dzięki użyciu farby do malowania płytek, możemy wprowadzić do pomieszczenia więcej światła oraz zaprosić nieco koloru. Wybór należy do ciebie!

Farba do płytek łazienkowych

Farby do płytek łazienkowych wyróżniają się zwiększoną odpornością na wilgoć oraz na uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścieranie czy szorowanie powierzchni. Dzięki temu możemy być pewni, że wykonana renowacja będzie trwała i niestraszne będą jej późniejsze przecieranie oraz czyszczenie pomalowanej powierzchni.

Zaletą farb do płytek łazienkowych jest ich mocne krycie. Farby te są wodoszczelne oraz nie wymagają osobnego nakładania podkładu. Wykończenie najczęściej jest satynowe, co zapewnia optymalne wrażenia wizualne. Inne dostępne wykończenia farb to mat oraz wykończenie metaliczne. Farba do płytek ceramicznych tworzy na pomalowanej powierzchni powłokę odporną na odpryski i detergenty.

Przeczytaj także, jakie płytki do kuchni na ścianę wybrać

Przygotowanie powierzchni

W chwili aplikacji farby, powierzchnia, którą będziemy malować, powinna być oczyszczona (bez tłuszczu i innych zanieczyszczeń) oraz sucha. Przed wykonaniem malowania należy więc dokładnie odtłuścić powierzchnię oraz pozbyć się wszelkich łuszczących powłok. Jeśli poprzednia powłoka jest nienaruszona, nie ma potrzeby jej zdejmowania.

Czasem konieczne może być uzupełnienie fug. Wszelkie wykruszenia należy wyczyścić, a następnie uzupełnić ubytki przed malowaniem. W niektórych, trudno dostępnych miejscach, które są narażone na pęknięcia, fugę uzupełniać można silikonem. Należy wówczas sprawdzić, czy producent przewidział, pokrycie silikonu przez farbę. Głębokie fugi malujemy jako pierwsze, jeszcze przed płytkami. Można również się upewnić, czy farba pokryje plastikowe elementy, jak np. narożniki, jeśli takie posiadamy w odnawianym pomieszczeniu.

Następnie przygotowujemy niezbędne materiały, czyli narzędzia pracy. Są to: wałek do malowania i korytko, pędzel, folia malarska. Przyda się również taśma zabezpieczająca, a także zmywacz, np. rozpuszczalnik, dzięki któremu dokładnie wyczyścimy narzędzia po wykonanej renowacji. Przydatny może okazać się kij teleskopowy, gdy malujemy trudno dostępne miejsca, a także drabina.

Farby do malowania płytek… i nie tylko

Farby do płytek najczęściej nadają się do malowania również innych powierzchni, takich jak listwy ceramiczne, podłogi gresowe, granitowe, marmurowe, a także powierzchnie cementowe. Przed malowaniem innych powierzchni należy upewnić się, jakie przygotowanie podłoża jest pożądane przez producenta. Dotyczy to zwłaszcza wymagania dodatkowego zmatowienia powierzchni.

Metamorfoza wykonana własnymi rękoma

Wykonanie domowej metamorfozy własnoręcznie jest źródłem satysfakcji. Czy warto męczyć się w pomieszczeniu, które nie odpowiada naszym gustom i potrzebom? Przebywanie w przyjemnym wizualnie wnętrzu ułatwia wejście w stan relaksu. Wizualne „odgracenie” przestrzeni często jest nam potrzebne, by móc rozpocząć nowy etap życia. W przyjemnym wnętrzu chętniej przebywamy, odpoczywamy, a także chętniej stajemy się gospodarzami – wizyty innych osób są dla nas przyjemnością.

Tak samo, jak ludzie, tak i wnętrza mogą być „wampirami energetycznymi”. W niektórych wnętrzach czujemy się przytłoczeni, brak nam energii. Zazwyczaj takie wnętrza są zagracone, co powoduje zbyt dużą ilość bodźców, którymi organizm po dłuższym czasie czuje się zmęczony. W przytłaczających wnętrzach zazwyczaj jest też ograniczona ilość światła – dlatego też rozświetlenie przestrzeni jest tak ważne. Rozjaśnienie optyczne może odbyć się poprzez umieszczenie paru punktów światła, a także poprzez rozjaśnienie wizualne – czyli właśnie za pomocą dobrania odpowiedniego odcienia farby pokrywającej ściany.

Wyważona ilość dodatków, naturalne elementy, fotografie i przedmioty przypominające nam piękne chwile naszego życia – umieszczenie tych elementów może również wzbogacić przestrzeń, jeśli będzie to kompozycja przemyślana. Warto jednak zacząć od ścian i podłóg, by zyskać dobrej jakości bazę do dalszych działań. W efekcie powstanie wnętrze, w którym każdemu będzie przyjemnie spędzać czas, a jednocześnie też będzie odzwierciedlać nasze zainteresowania oraz przypominać o pięknych wspomnieniach. Wszystko po to, by dom stał się prawdziwą ostoją.

Zdjęcie: seregam / Envato Elements