Data publikacji:

Skrzynia murarska do mieszania zaprawy: jaką wybrać?

Prace budowlane i remontowe wymagają nie tylko chęci i gotowości do działania, ale też odpowiedniego sprzętu. Narzędzia i różnego rodzaju akcesoria umożliwiają lub ułatwiają wiele czynności. Jednym z takich przydatnych przedmiotów jest skrzynia murarska do mieszania zaprawy. Stanowi obowiązkowy element wyposażenia profesjonalnych murarzy, ale przydaje się także osobom, które podejmują się samodzielnie prac. Jak wybrać najlepszą skrzynię i do czego jeszcze można ją zastosować? Podpowiadamy!
zaprawa murarska

Co to jest skrzynia murarska i dlaczego warto ją mieć?

Skrzynia murarska do zaprawy to inaczej kastra. Dawniej była prostym, prostokątnym pojemnikiem wykonanym z drewnianych desek i zabezpieczonym metalowymi okuciami. Takie rozwiązanie, choć działało, było wysoce niewygodne. Przez dużą wagę stare kastry zazwyczaj były stawiane obok miejsca pracy murarza, skąd ich nie przenoszono, dopóki ten nie skończył danego odcinka.

Ubywającą zaprawę uzupełniano, donosząc nowe porcje wiadrami. Z tego względu odstąpiono od tych materiałów. Obecnie skrzynia murarska do mieszania zaprawy jest wykonana z tworzywa sztucznego i może przybierać różne kształty, od okrągłego po prostokątny. Zastąpienie drewna i metalu polietylenem pozwoliło osiągnąć lekkość, dużą wytrzymałość, a także łatwość czyszczenia. Kastra jest nieoceniona przy rozrabianiu zaprawy murarskiej.

Pomaga zapanować nad typowym dla placów budowy bałaganem i znacznie ułatwia pracę. W niektórych sytuacjach skrzynię murarską można zastąpić wiadrem, jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Choć wiadro stanowi nieodzowny element budowy, jest znacznie mniej wygodne i o wiele trudniejsze w czyszczeniu.

Do czego jeszcze można wykorzystać skrzynię murarską?

Skrzynia murarska na zaprawę pozwala nie tylko wygodnie skomponować mieszankę potrzebną w czasie prac remontowo-budowlanych. Szerokie spektrum zastosowań daje możliwość wykorzystania jej także w spokojniejszym okresie.

Murarska skrzynia na zaprawę to tak naprawdę pojemnik, którego liczbę zastosowań ogranicza jedynie kreatywność. Wbrew nazwie można w nim mieszać także farby i pigmenty, kleje do płytek, wylewki, tynki i inne specyfiki, na które w danym momencie jest zapotrzebowanie. Wytrzymałość i łatwość utrzymania w czystości sprawiają, że kastra nie jest przedmiotem jednorazowym, a pomiędzy kolejnymi zastosowaniami wystarczy ją opłukać.

Skrzynia murarska do zaprawy jest także pojemnikiem idealnie nadającym się do przechowywania różnego rodzaju utensyliów, płynów, produktów sypkich, podłoża do roślin, gruzu czy czegokolwiek innego. Skrzynia murarska doskonale sprawdzi się także przy zbieraniu skoszonej trawy, przycinanych gałęzi czy zgrabionych liści. Boczne uchwyty i ukośne ścianki kastry pozwalają wygodnie ją przenosić i przesypywać jej zawartość w inne miejsca.

Jak wybrać odpowiednią skrzynię murarską do zaprawy?

Skrzynia murarska do mieszania zaprawy powinna być dobrana odpowiednio do jej planowanego wykorzystania, a także miejsca jej przechowywania. Skrzynie mają skrajnie różne pojemności – od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów. Większe kastry służą najczęściej profesjonalnym ekipom budowlanym, z kolei te mniejsze doskonale sprawdzają się u amatorów majsterkowania.

Osoby prowadzące samodzielne prace w domowym zaciszu nie potrzebują ogromnych pojemników, a często także nie miałyby na nie miejsca. Inną istotną kwestią przy doborze skrzyni murarskiej jest jej kształt. Kastry okrągłe przydają się szczególnie tym osobom, które do mieszania zaprawy czy też farby albo kleju wykorzystują mieszadła wpinane do wiertarki. Ten kształt umożliwia równomierne rozprowadzenie mieszanki w pojemniku i pozbycie się wszelkich grudek oraz nierówności. Duże znaczenie ma także materiał, z którego wykonana jest skrzynia murarska na zaprawę.

Powinien być bardzo wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i duże obciążenia. Najczęściej stosowanym tworzywem jest gładki i mocny polietylen. Porządna skrzynia murarska z łatwością wytrzyma różnego rodzaju prace i będzie służyć przy wielu remontach. Przeszukując sklepy i aukcje internetowe, należy także pamiętać, że skrzynka i skrzynia murarska to nie jest to samo. Skrzynka to metalowe pudełko pozbawione dna, służące jako forma do postawienia na murze i ułatwienia równego nałożenia zaprawy w wybranym miejscu.

Jak mieszać zaprawę w skrzyni murarskiej?

Mając odpowiedni pojemnik, mieszankę i wiertarkę, ma się tak naprawdę wszystko, co na tym etapie jest potrzebne. Zaprawę należy rozrobić z wodą w proporcjach, które podał na opakowaniu producent, i dokładnie ją wymieszać, pozbywając się grudek proszku. Gotowe. Może się jednak zdarzyć tak, że powstała mieszanka będzie zbyt rzadka lub zbyt gęsta. Można to łatwo skorygować, dodając wody lub suchej zaprawy.

Nie należy się bać kombinowania i szukania idealnej dla siebie konsystencji. Skrzynia murarska do mieszania zaprawy pozwala na pracę szybką, wygodną i bez dodatkowego bałaganu. W przeciwieństwie do wiadra skrzynia jest łatwa w czyszczeniu, nie przywierają do niej poprzednio sporządzane mieszanki i znacznie ogranicza się ryzyko zachlapania zaprawą wszystkiego wokół. Zastosowanie skrzyni murarskiej jest niezwykle proste i wszechstronne.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!