Data publikacji:

Bufor ciepła 1000: na ile wystarczy?

Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją lub remontem starej instalacji grzewczej, z pewnością zetknąłeś się z pojęciem bufora ciepła. Jest to jedna z ważniejszych składowych tego rodzaju systemu, który zwiększa jego wydajność oraz pozwala skutecznie ograniczyć rachunki za paliwo spalane w kotle, równocześnie umożliwiając sprawniejszą regulację temperatury grzejników. Z artykułu dowiesz się, na jakiej zasadzie działa bufor ciepła, a także jak dobrać jego objętość do wielkości domu.
Bufor ciepła 1000 l: na ile wystarczy?

Bufor ciepła – co to?

Aby odpowiedzieć na pytanie, do jakiego domu wystarczy bufor ciepła 1000 l, na początku wyjaśnijmy sobie jego budowę oraz podstawowe zasady działania. Na szczęście urządzenia te nie są skomplikowanymi dziełami inżynierii i sposób ich funkcjonowania zrozumie każdy laik. Bufory ciepła są opcjonalnym elementem instalacji grzewczych, których podstawą są kotły spalające paliwo stałe, takie jak słoma, węgiel lub drewno. Kotły tego typu są bardzo częstym widokiem w naszym kraju, zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w wielu prywatnych domach.
Bufor ciepła w znaczącym stopniu zwiększa wydajność tradycyjnych kotłów, która z powodu używanego przez nie paliwa nie jest zbyt wysoka, zwłaszcza w porównaniu z bardziej nowoczesnymi instalacjami c.o. Budowa urządzenia jest dość prosta. Mamy tutaj bowiem do czynienia z pojemnym zbiornikiem akumulacyjnym na wodę, o średniej objętości od kilkuset do 2000 litrów. Jest on ustawiany w orientacji pionowej i wykonany z wytrzymałych stopów stali, a jego powierzchnia jest szczelnie pokryta warstwą materiału izolacyjnego. Bufor jest stałym elementem systemu c.o. i przepływa przez niego zarówno zimna, jak i gorąca woda.
Bufor przechowuje ogrzaną wodę i zapobiega w ten sposób niepotrzebnym stratom energii cieplnej. Dzięki temu instalacja może działać nawet przez kilkanaście godzin po wyłączeniu pieca. Ogranicza to więc znacząco zużycie paliwa i pozwala zaoszczędzić wytworzone podczas spalania ciepło, zmniejszając częstotliwość pracy kotła, a tym samy także ilość szkodliwych dla zdrowia spalin.
Co więcej, dzięki wykorzystaniu praw fizyki oraz odpowiedniemu rozmieszczeniu zaworów wlotowych i wylotowych, zimna i gorąca woda nie mieszają się ze sobą we wnętrzu zbiornika. Lżejsza gorąca woda przechowywana jest w jego górnej części, wychłodzona woda, która trafia do wewnątrz z grzejników, znajduje się natomiast na dnie bufora, skąd rura u podstawy odprowadza ją z powrotem do kotła.
Warto dodać, że do bufora można przyłączyć nie tylko kotły, ale także instalację solarną, kominki z płaszczami wodnymi oraz pompy ciepła. Dodatkowo może on spełniać również rolę tradycyjnego bojlera na wodę.
Przeczytaj także: Kotły 5. klasy: ranking najlepszych urządzeń

Montaż i dobór bufora ciepła

Bufory ciepła są dość dużymi i ciężkimi zbiornikami, których cena może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Miejsce na ich instalację, wyznaczone zazwyczaj w kotłowni, powinno być ustalone już na etapie projektowania instalacji cieplnej. W przypadku gdy bufor podłączamy do już istniejącego bądź odnawianego systemu c.o., musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami wynikającymi z przebudową budynku. Koszty te jednak zwrócą się w przyszłości, dzięki oszczędnościom na rachunkach za paliwo. Dla optymalnego działania bufora niezbędne jest dobranie jego objętości do potrzeb energetycznych budynku.

Bufor ciepła 1000 l – na ile wystarczy?

Odpowiedź na to, do jakiego domu wystarczy bufor ciepła 1000 l, nie jest prosta. Wielkość zbiornika zależy bowiem od wielu różnych czynników. Aby zrozumieć, na jakim metrażu domu sprawdzi się bufor w tych rozmiarach, w pierwszej kolejności musimy poznać dobowe zapotrzebowanie na energię budynku (tzw. moc grzewczą domu). Jest ono podawana w kWh.
Dokładną moc grzewczą domu poznamy jednak tylko po konsultacjach ze specjalistą. Podczas obliczania tej wartości istotne są wiedza oraz wykonanie odpowiednich pomiarów. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę kształt, kubaturę i liczbę kondygnacji budynku, materiały użyte do jego izolacji (w tym okna i drzwi), a także lokalny klimat i usytuowanie domu. Niezwykle ważna jest też znajomość parametrów kotła oraz ustawienie i wielkość grzejników.
Znając dobową moc grzewczą, możemy jednak samodzielnie w bardzo dużym przybliżeniu dowiedzieć się, czy bufor ciepła 1000 l wystarczy dla naszego domu. Posłużymy się w tym wypadku znaną stałą. Do ogrzania 1000 litrów wody do 60 stopni Celsjusza potrzeba zużyć około 60–65 kWh mocy. Czemu o tym wspominamy? 60 stopni Celsjusza to różnica pomiędzy 30 a 90 stopniami Celsjusza, a więc minimalną i maksymalną temperaturą w systemie ogrzewania c.o. Zbiornik 1000 l będzie więc w teorii optymalnym rozwiązaniem dla domów o dobowym zapotrzebowaniu na energię w wysokości do około 65 kWh.
Oczywiście każdy dom jest inny i ważna jest również specyfika posiadanego systemu c.o. Jeżeli np. korzystamy z ogrzewania podłogowego, które do skutecznego działanie potrzebuje tylko wody o temperaturze od 30 do około 50 stopni Celsjusza, możemy pozwolić sobie na mniejszy zbiornik. Większy zbiornik może przydać się z kolei, gdy na swojej zdecydowanej długości rury transportujące wodę nie są poprawnie zaizolowane i szybko wypromieniowują ciepło.
Wyraźnie widzimy więc, że zanim zdecydujemy się na bufor ciepła 1000 l, warto w pierwszej kolejności poważnie skonsultować się ze specjalistami od systemów ogrzewania, którzy doradzą odpowiedni do naszych potrzeb model.
Zdjęcie: Rimidolove / Envato Elements