Data publikacji:

Kotły 5. klasy: ranking najlepszych urządzeń

Efektywne ogrzewanie budynku w naszym kraju jest nie lada wyzwaniem – sezon grzewczy trwa długo, a jednocześnie temperatury bywają naprawdę niskie. Co więcej, walka ze smogiem wymaga od nas zastosowania nowoczesnych, zmniejszających emisję zanieczyszczeń rozwiązań. Obecnie jednym z rozwiązań, które możemy wykorzystać, są kotły 5. klasy. Pozwalają one na spalanie paliw stałych, takich jak ekogroszek, drewno lub pellet. Mnogość dostępnych na rynku propozycji sprawia, że często nie wiemy, na jaki kocioł zasypowy 5. klasy się zdecydować.
kotły 5 klasy ranking

Dlaczego warto kupić kocioł 5. klasy?

Z tego właśnie powodu przygotowaliśmy ranking kotłów zasypowych 5. klasy. Zanim jednak do niego przejdziemy, przybliżmy nieco charakterystykę kotłów węglowych 5. klasy. Kotły zasypowe tej klasy są obecnie jednymi z najbardziej ekologicznych konstrukcji tego typu. Aby kocioł otrzymał piątą, czyli najwyższą klasę, która zgodna jest z normą PN-EN 303-5:2012, musi zostać przebadany przez niezależne laboratorium, potwierdzające jego parametry.
Od 2018 roku instalacje tego rodzaju kotłów jest obowiązkowa dla wszystkich, chcący ogrzewać swój dom lub budynek poprzez spalanie dowolnego rodzaju paliwa stałego. Z jednej strony zwiększa to koszt instalacji ogrzewania, z drugiej jednak daje nam pewność, że zakupiony przez nas piec rzeczywiście wykazuje się podawanymi przez producenta cechami. Przed wprowadzeniem nowych rozwiązań prawnych, wytwórcy chwalili się w ramach zabiegów marketingowych różnego typu certyfikatami jakości, które nie dawały jednak żadnych konkretnych gwarancji dotyczących emisji zanieczyszczeń oraz sprawności.
Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań konstrukcyjnych urządzenia 5. klasy odznaczają się wysoką sprawnością energetyczną, sięgającą aż 92 procent, oraz niezawodnością. Przekłada się to na zauważalnie niższe zużycie węgla, drewna, ekogroszku lub pelletu. Kotły zawdzięczają to między innymi elektronicznej kontroli dozowania powietrza i paliwa, a także świetnej izolacji termicznej z wełny mineralnej, wykonanej według najsurowszych rynkowych norm.
Skuteczniejsze zużywanie paliwa pozwala w dłuższym czasie zaoszczędzić pieniądze, co jest ważne, zwłaszcza w obliczu ciągle rosnących lub zmieniających się cen. Oczywiście urządzenia te są stosunkowo droższe w porównaniu do starszych kotłów dostępnych w sklepach przed wprowadzeniem nowych przepisów.
Nie można zapominać również o tym, że powszechną sprzedaż kotłów 5. klasy wprowadzono przede wszystkim z myślą o środowisku naturalnym. Na korzystaniu z urządzenia zyskuje bowiem nie tylko jego użytkownik, ale także potencjalnie przyroda. Większa wydajność przekłada się bowiem na niższy współczynnik emisji trujących gazów oraz metali ciężkich do atmosfery.

Najlepsze kotły 5. klasy. Poznaj nasze propozycje

Przejdźmy jednak do najważniejszego, czyli do rankingu kotłów 5. klasy. Znajdziesz w nim zarówno urządzenia z wyższej półki, jak i bardziej ekonomiczne propozycje, dzięki którym możesz zaoszczędzić.

Defro Komfort Eko Lux 20 kW

Zaawansowany kocioł na ekogroszek o mocy 20 kW. Sprzęt pracuje całkowicie automatycznie, dobierając samodzielnie optymalne parametry funkcjonowania wentylatora oraz podajnika. Ten drugi potrafi się samodzielnie odblokować w razie zacięcia się ślimaka.
Korpus sprzętu wykonany został z blachy o grubości 6 milimetrów. Wszystkim opcjami konfiguracyjnymi zarządzamy z poziomu panelu sterownika z kolorowym wyświetlaczem dotykowym. W razie potrzeby istnieje możliwość samodzielnego przedstawienia kierunku otwierania się drzwiczek oraz strony, po której umieszczony został podajnik.

Tomiko 50 kW Irydpid 5. klasa

Kocioł 5. klasy na ekogroszek, który posiada moc 50 kW. Wykonany jest z wysokiej jakości stali kotłowej, posiada drzwiczki izolowane płytą ceramiczną grubości 25 mm oraz sznurem szklanym. Jego zaletą są również nowoczesne klamki, zwiększające szczelność drzwiczek.
W kotle Tomiko 50 kW zachodzi wydajny proces dolnego spalania, wyposażony jest on również w duży zasobnik oraz regulator temperatury. Urządzenie posiada nowoczesny sterownik, dzięki któremu jest bardzo łatwe i intuicyjne w obsłudze, co stanowi jego dodatkowy atut. 

MPM Projekt kocioł DS Wood 18 kW

Kolejny kocioł 5. klasy, który zasłużył na znalezienie się w naszym rankingu. Moc 15 kW jest wystarczająca do ogrzania w sposób efektywny małego domu rodzinnego. Czym charakteryzuje się ten kocioł? Przede wszystkim jest to urządzenie umożliwiające spalanie nawet dużych polan drewna, co przy rosnących cenach węgla jest sporym atutem.
Kocioł MPM Projekt wyróżnia się również ceramiczną komorą umożliwiającą całkowite spalanie. Dzięki temu piec jest efektywny, a użytkując go, uzyskujemy maksymalnie niską ilość popiołu. 

Termo Tech Elza 8 kW

Automatyczny kocioł na ekogroszek o mocy 8 kW, który świetnie sprawdzi się w mniejszych domach i budynkach. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i ogranicza się do rozpalenia paleniska i regularnego usuwania popiołu. Nad pracą sprzętu i zachowaniem odpowiedniej temperatury pieczę sprawuje mikroprocesorowy regulator. Ściany urządzenia wykonane zostały z atestowanej blachy kotłowej 6 mm, przedłużającej jego żywotność.

Defro Sigma 36 kW

Wielofunkcyjny kocioł, który można wykorzystać w pompowych i grawitacyjnych instalacjach. Urządzenie ma katalizatory dookoła paleniska, regulowany kąt położenia panelu sterującego, a także możliwość sterowania przez internet. Co więcej, do produkcji wymiennika ciepła wykorzystano atestowaną stal kotłową. Sam model może pochwalić się sprawnością wynoszącą aż 90%.

Ogniwo Classic DS 10 kW

Kocioł dolnego spalania 5. klasy, w którym jako paliwa używamy węgla oraz drewna. Urządzenie odznacza się wysoką sprawnością oraz nieskomplikowaną obsługą i konserwacją. Sprzęt posiada między innymi ruchome żeliwne ruszty i duże drzwiczki do popielnika, ułatwiające jego opróżnianie. W komplecie otrzymamy zestaw narzędzi do czyszczenia. Wewnętrzna powłoka płaszcza została wykonana z atestowanych blach kotłowych 6 mm.
Zdjęcie: Envato Elements