Data modyfikacji:

Wiercenie w cegle: co musisz wiedzieć?

Podczas wszelkiego rodzaju prac remontowo-budowlanych, a także dekoracji domu (np. podczas wieszani półki lub obrazu) bardzo często nie unikniesz obowiązku wykonania otworu/-ów w ścianie. W polskich warunkach oznacza to zazwyczaj, że będziesz wiercić w betonie lub cegle. O ile ten pierwszy materiał jest zazwyczaj dość prosty w obórce, w przypadku drugiego powstaje często wiele wątpliwości, bowiem, w zależności od miejsca, pracujemy często z całkiem nowymi lub ponad stuletnimi cegłówkami, które mają różne właściwości fizyczne i kształty. Z artykułu dowiesz się zatem, jak skutecznie zabrać się za wiercenie w cegle.
Wiercenie w cegle

Wybór odpowiedniej wiertarki do cegły

Wykonywanie otworów w ceglanych ścianach zaczynasz oczywiście od znalezienia odpowiedniej wiertarki. Jaki sprzęt jest w tym przypadku optymalny? Z cegłą poradzi sobie bez problemu większość nawet najtańszych elektronarzędzi renomowanych producentów.
Wiertarki dzielimy na standardowe oraz udarowe. Te drugie posiadają specjalny tryb pracy, w trakcie którego sprzęt wprowadza oborowe wiertło w dodatkowe rytmiczne drgania/uderzenia, które zwiększają siłę, z jaką wbija się ono w materiał. System ten jest stworzony przede wszystkim z myślą o pracy z powierzchniami betonowymi lub kamiennymi.
Wiele osób zastanawia się, czy wiercenie w cegle udarem ma sens. Specjaliści zgodnie odradzają jednakże taką opcję. Jeżeli posiadasz model udarowy, przed wykonaniem otworu po prostu wyłącz tę funkcję. Cegły są dość miękkim materiałem, dotyczy to zwłaszcza wiekowych murów, w których są one często niezwykle sypkie i wrażliwe na uszkodzenia.
Kiedy wiercisz w cegle udarem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykonasz większy niż zakładasz otwór, ponieważ drgające wiertło z łatwością uszkodzi i powiększy jego brzegi. Zamocowany w takim miejscu kołek nie będzie więc stabilny i pod wpływem obciążenia (np. półki) będzie coraz bardziej się obluzowywał. Co więcej, w przypadku mocnych wiertarek możesz nawet doprowadzić do pęknięcia cegły lub jej rozkruszenia.
Sprawdź także, jak wykonać wiercenie w gresie oraz wiercenie w płytkach

Jakie wiertła są najlepsze do cegły?

Fachowcy zwracają uwagę na to, że na wiertłach nie warto oszczędzać. Do wykonywania otworów w cegle wystarczają teoretycznie najtańsze modele wykonane ze stali nierdzewnej, ale jeżeli wybieramy zestaw do przyszłego użytku, warto dopłacić do produktów renomowanych producentów, które są dodatkowo wzmacniane spiekanymi węglikami. Gwarantuje to nam, że nie ulegną one uszkodzeniu przy pierwszym użyciu i posłużą często przez wiele lat intensywnej pracy.
Jakie rodzaje wierteł wybrać? Podczas wiercenia zazwyczaj używamy więc wierteł typu widiowego. Przyjmują one kształt pojedynczej spirali z pojedynczym rowkiem. Są one bardzo uniwersalne i sprawdzą się też przy obróbce betonu lub kamienia. W zależności od rozmiaru wykonamy za ich pomocą otwory o wielkości od 3 milimetrów do ponad 3 centymetrów.

Techniki i sposoby wiercenia w cegle – na co zwracamy uwagę?

Wiercenie w ścianie z cegły powinieneś zacząć od jej odpowiedniego przygotowania. Zawsze warto upewnić się, czy w wybranym miejscu nie przebiega przypadkiem kabel elektryczny lub rura. Co więcej, zwracaj też szczególną uwagę na grubość ściany, zwłaszcza podczas wykonywania głębszych otworów, bowiem nieopatrznie możesz przewiercić się na wylot do sąsiada lub uszkodzić tynk po drugiej stronie muru. Unikaj też wiercenia w zaprawie znajdującej się pomiędzy cegłami – w przypadku małych otworów będzie ona stanowiła bardzo słabą podstawę dla kołków.
Miejsca, w których planujesz wiercenie, dokładnie zmierz i zaznacz ołówkiem lub pisakiem. Podczas wykonywania wielu otworów w jednej linii, np. na półkę, należy też zadbać o to, by były one wykonane na tym samym poziomie. Aby pomóc sobie w tym zadaniu, sięgnij po poziomicę albo linijkę czy miarkę.
Pracę wykonuj niespiesznie i ostrożnie. Dla zachowania stabilności elektronarzędzie trzymaj w obu rękach. Zapobiegasz w tym przypadku sytuacji, że wiertarka niespodziewanie odskoczy lub zmieni kąt wchodzenia w ścianę.
Wiele doświadczonych osób wykonuje na początku otwór, korzystając z wiertła o mniejszej średnicy, by potem rozwiercić go większym modelem do pożądanego rozmiaru. Pozwala to między innymi sprawdzić strukturę ściany i uniknąć ewentualnych błędów. Jest to zaawansowana technika, której stosowanie odradza się najczęściej początkującym majsterkowiczom.
Praca w kruchym materiale, jakim jest cegła, generuje dużą ilość pyłu, więc jeżeli chcesz ograniczyć jego ilość i uniknąć sprzątania, warto poprosić drugą osobę o pomoc. Staje ona tuż obok ciebie z włączonym odkurzaczem. Podczas wiercenia przystawia rurę w okolicach otworu, ścigając szybko sypiący się gruz i pył. Patent ten sprawdza się zwłaszcza w sytuacjach, gdy wykonujemy niewielkie otwory, np. nad łóżkiem czy sofą, i nie mamy czasu na przesuwanie mebli oraz zamiatanie podłogi. Po zakończeniu zadania należy też zawsze przed umieszczeniem kołka usunąć z wnętrza otworu cały pozostały jeszcze w nim kurz i resztki tynku.
Zdjęcie: AtlasComposer / Envato Elements