Data publikacji:

Zaprawa cementowo-wapienna: jakie są proporcje?

Dobrze zmieszana i przygotowana zaprawa murarska to jeden z podstawowych materiałów używanych w wielu pracach budowlanych. W czasie wykonywania swoich obowiązków fachowcy korzystają z wielu rożnych mieszanek, które dopasowane są do temperatury, poziomu wilgotności, a także rodzaju cegieł i pustaków. W artykule skupiamy się na zaprawie cementowo-wapiennej, przedstawiamy jej właściwości, zastosowanie, a także proporcje używane podczas przygotowania. Porównujemy ją też z popularną zaprawą cementową oraz zaprawą wapienną.
Zaprawa cementowo-wapienna

Zaprawy murarskie – podstawowe informacje

Na początek warto przedstawić najważniejsze fakty dotyczące klasycznych zapraw murarskich. Są one niezwykle uniwersalnymi produktami używanymi podczas murowania różnymi typami cegieł, kamienia oraz betonowych bloczków i pustaków. Czym wyrównać ściany? Zaprawę wykorzystuje się również do tynkowania oraz łatania dziur. Podczas prac budowlano-remontowych korzysta się z trzech podstawowych typów tych produktów, które różnią się swoimi składnikami, które wpływają na ich właściwości fizyczne oraz przeznaczenie.
Zaprawa cementowa – w jej składzie znajduje się piasek, woda oraz cement. Ten rodzaj mieszanki używany jest najczęściej w warunkach lub w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wapno, obecne w dwóch pozostałych rodzajach zaprawy, ma bowiem tendencję do łatwego wchłaniania wody, co zwalnia proces wysychania spoiny. Zaprawy cementowe charakteryzują się niską plastycznością, przez co ich nakładanie sprawia zazwyczaj sporo kłopotów.
Zaprawa wapienna – tradycyjna mieszanka używana od stuleci; w jej składzie znajdziemy wodę, piasek oraz wapno gaszone. Odznacza się ona dużą plastycznością, trwałością oraz przyczepnością.
Zaprawa cementowo-wapienne – składa się z wody, piasku, cementu oraz wapna. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy typ zaprawy, który ceniony jest ze względu na uniwersalność. Stosuje się ją bowiem do większości zadań budowlanych. Jej zaletą jest duża elastyczność, jak również stosunkowa łatwość mieszania i nakładania. Mieszanka schnie również bardzo szybko, także w miejscach o ograniczonym dostępie do powietrza, sprawdza się więc doskonale przy stawianiu fundamentów.

Klasa zaprawy

Poza składem, zaprawy rozróżnia także ich klasa (tzw. marka). Poznamy ją tylko wyłącznie, gdy korzystamy z gotowych mieszanek. Jest ona wówczas w widoczny sposób przedstawiona przez producenta na opakowaniu. Klasa zaprawy opisywana jest literą M (np. M5) i występuje w rosnącej skali numerycznej, określającej jej odporność na przeciążenia i ściskanie.
Zaprawy wysokiej klasy używa się przy układaniu fundamentów i ścian nośnych w wielokondygnacyjnych budynkach, ale również elementów konstrukcyjnych narażonych na szczególne przeciążenia (np. łuki). W przypadku preparatów cementowo-wapiennych, do tego celu polecane są produkty ze znakami M10 i M20. Do murowania zwykłych ścian działowych oraz nośnych w parterowych budynkach stosujemy najczęściej słabsze produkty (dla zaprawy cementowo-wapiennej poszukujemy marek M2 i M5).

Gotowa zaprawa cementowo-wapienna

Gotowa zaprawa cementowo-wapienna sprzedawana jest pod postacią suchej mieszanki, w standardowych workach o wadze w przedziale od 25 do 30 kilogramów. Do jej przygotowania niezbędna jest woda oraz betoniarka, która zadba o poprawne połączenie obu składników. Ilość wody potrzebnej do rozrobienia mieszanki podawana jest na opakowaniu.
Gotowa zaprawa jest bardzo wygodna, ponieważ pozwala łatwo zakupić niezbędną ilość produktu i zmierzyć jego zużycie. Co więcej, mamy też pewność, że jej wytrzymałość oraz przyczepność spełni nasze wymagania, co minimalizuje szansę wystąpienia poważnych kłopotów w przyszłości, takich jak np. widoczne pękanie ścian.

Zaprawa cementowo-wapienna – proporcje przy samodzielnym przygotowaniu

Jak już podkreśliliśmy, dostęp do gotowych mieszanek zaprawowych jest bardzo prosty. Jeżeli potrzebujemy dużą ilość produktu i nie chcemy samodzielnie go robić na miejscy, zawsze możemy zamówić go z dowozem w profesjonalnych firmach. Zaznaczmy więc, że za samodzielne robienie zaprawy cementowo-wapiennej powinni zabierać się przede wszystkim fachowcy i dokonują tego zazwyczaj, gdy nie ma innej opcji lub zależy im na konkretnych właściwościach mieszanki. Wynika to ze stopnia trudności dobrania odpowiedniej ilości składników do warunków na placu budowy.
Samodzielnie zaprawę cementowo-wapienna przygotowujemy także w betoniarce. Przed przystąpieniem do zadania szykujemy jej wszystkie składniki, a więc wodę, cement, piasek oraz wapno palone.
Podręczniki oraz specjaliści zalecają w tym przypadku wymieszanie składników w odpowiednich proporcjach. Pamiętajmy, że bierzemy tutaj pod uwagę objętość komponentów, a nie ich wagę.

Zaprawa cementowo-wapienna murarska – proporcje

Suche składniki łączymy w następujących proporcjach: 1:2:10. Na jedną część cementu dodajemy dwie części wapna oraz dziesięć części piasku. Tak otrzymane składniki rozcieńczamy w wodzie, aż do uzyskania idealnej konsystencji.

Zaprawa cementowo-wapienna tynkarska – proporcje

Suche składniki łączymy w następujących proporcjach: 1:2:6. Na jedną część cementu dodajemy dwie części wapna oraz sześć części piasku. Tak otrzymane składniki rozcieńczamy w wodzie, aż do uzyskania idealnej konsystencji.
Zdjęcie: sergign/ Envato Elements