Data modyfikacji:

Jaki klimatyzator na 40 m2 wybrać?

Zainstalowanie klimatyzacji to najskuteczniejszy sposób walki z wysoką temperaturą w zamkniętych pomieszczeniach. Przez długi czas klimatyzatory były w naszym kraju domeną biur i budynków użyteczności publicznej, coraz odważniej jednak wkraczają do zwykłych domów oraz mieszkań. Z artykułu dowiesz się, jaki klimatyzator na 40 m2 możesz wybrać.
klimatyzacja
Pierwsze systemy klimatyzacyjne pojawiły się jeszcze w starożytności i oparte były na bardzo sprytnych rozwiązaniach wentylacyjnych. Współczesne klimatyzatory to jednak względnie nowy wynalazek, który pojawił się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Początkowo montowane były w pierwszych drapaczach chmur, z czasem trafiły także pod strzechy. W Polsce klimatyzację zaczęto stosować na większa skalę dopiero po 1989 roku. Podobnie jak w większości krajów europejskich montowano ją jednak tylko w biurach, restauracjach oraz obiektach użyteczności publicznej. W ostatnich latach coraz częściej na instalację systemu decydują się jednak właściciele domów jednorodzinnych, a nawet mieszkań w blokach. Podpowiadamy, jaki klimatyzator na 40 m2 wybrać, a także na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Jak działa klimatyzacja?


Systemy klimatyzacyjne oparte są na kilku prostych rozwiązaniach technicznych, które w sprytny sposób korzystają z właściwości fizycznych zastosowanych w nich materiałów. Klimatyzacja działa na podobnej zasadzie co zwykłe lodówki. Klimatyzator składa się z dwóch połączonych ze sobą komponentów – parownika i skraplacza. Ten pierwszy umieszcza się wewnątrz mieszkania, a drugi poza budynkiem. Pomiędzy obiema krąży sprężony gaz, który transportuje ciepło na zewnątrz, wychładzając pomieszczenie.

Klimatyzacja dla domu lub mieszkania 40 m2


Klimatyzacja pozwala utrzymać stałą i niską temperaturę w pomieszczeniu, bez względu na panujące upały. Jej działanie jest niezwykle skuteczne i przewyższa możliwości zwykłych wentylatorów lub wiatraków, pozwalając na komfortową pracę, relaks oraz sen o każdej porze dnia.

Specjaliści zalecają, by latem temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu wynosiła około 23-26 stopni Celsjusza, przy wilgotności w granicach 40-60%, choć skutecznie możemy zmniejszyć ją nawet do 20 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, by nie była zbyt niska. Z powodów zdrowotnych, różnica temperatury pomiędzy dworem a mieszkaniem nie powinna być wyższa niż 7 stopni Celsjusza.

Klimatyzatory posiadają najczęściej automatyczne systemy regulowania temperatury, włączając się automatycznie przy jej zmianie. Podczas największych upałów, kiedy pracują przez cały dzień, zwiększa się więc zużycie energii elektrycznej. Na szczęście współczesne modele są w większości energooszczędne i potrafią pracować na obniżonych obrotach, przy obniżonym zużyciu prądu.

Klimatyzacja wymaga również częstych przeglądów oraz czyszczenia. We wnętrzu systemu mogą bowiem rozwijać się groźne drobnoustroje, które z łatwością przedostają się do mieszkania. Z drugiej strony, wiele urządzeń posiada dodatkowe filtry, dzięki temu pełnią one również rolę oczyszczacza powietrza.

Moc klimatyzatora dopasowujemy do wielkości pomieszczenia. Średnio każdy metr kwadratowy powierzchni wymaga mocy w wysokości około 0,1 KW. Na przestrzeni 40 m2 powinna więc ona wynosić co najmniej 4 KW.

Typy klimatyzatorów na 40 m2


Wybierając klimatyzator na 40 m2 , mamy do wyboru wiele rodzajów urządzeń oraz marek, które różnią się ceną, głośnością oraz wydajnością. Sprzęt możemy podzielić jednak na dwa podstawowe rodzaje – klimatyzatory typu split oraz klimatyzatory przenośne.

Klimatyzator split na 40 m2

Standardowy typ klimatyzatora składa się z dwóch osobnych jednostek. Pierwsza z nich znajduje się w mieszkaniu, a drugą, która posiada wentylator, sprężarkę oraz odpromiennik ciepła, umieszcza się na zewnętrznej ścianie budynku, dachu lub balkonie. Do jej zainstalowania niezbędna jest pomoc fachowców, a także często zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Klimatyzator tego typu gwarantuje największą możliwą wydajność, choć za komfort ten zapłacimy kilka tysięcy złotych plus koszty montażu. System klimatyzacyjny można też zbudować w oparciu o rozwiązania multi split, w którym jednostka zewnętrzna połączona jest z kilkoma urządzeniami wewnętrznymi. W przypadku mieszkań 40 m2 dobrze sprawdzą się oba rozwiązania.

Klimatyzator przenośny na 40 m2

Klimatyzatory przenośne, które nazywane są też monoblokowymi lub kompaktowymi, to tańsza alternatywa (od kilkuset do ponad 1000 złotych) dla zwykłych klimatyzatorów, która sprawdza się w mieszkaniach lub domach, gdzie instalacja systemów typu split jest niemożliwa. Zasada działania urządzenia jest identyczna, ale jego wszystkie elementy znajdują się w środku jednostki umieszczanej na podłodze mieszkania. Od urządzenia odchodzi elastyczna rura odprowadzająca gorące powietrze, której wylot ustawiamy za oknem.

Sprzęt jest znacznie mniej wydajny niż klimatyzatory split, ale gdy jest nieużywany, możemy go łatwo schować. Ponieważ do działania wymaga uchylonego okna lub drzwi balkonowych, rozgrzane powietrze z zewnątrz z łatwością ponownie dostaje się do wnętrza. Sytuację tę mogą jednak powstrzymać specjalne uszczelki lub osłony, a nawet wykonanie w oknie lub ścianie specjalnego otworu, do którego montujemy wylot rury. Klimatyzatory przenośne są też dość głośne, co może przeszkadzać np. domownikom w nocy.