Data publikacji:

Ocieplenie fundamentów: jak wykonać? Poradnik

Fundament to niedoceniana, a jednocześnie niezwykle ważna część każdego powstającego budynku. Odpowiednie wykonanie oraz zabezpieczenie fundamentu to zwiększenie jego wytrzymałości oraz odporności na działanie szkodliwych czynników, takich jak wilgoć czy niskie temperatury. Poza hydroizolacją niezwykle ważne jest również ocieplenie fundamentów. Obydwa rodzaje zabezpieczenia budynku są jednakowo ważne. Dziś jednak zajmiemy się tym, jak ocieplić fundament. Odpowiedzmy na to, jakich materiałów używać oraz na co warto zwrócić uwagę.
fundamenty

Przede wszystkim hydroizolacja

Zanim przystąpimy do wyzwania, jakim jest ocieplenie fundamentów, musimy mieć świadomość, że nie będzie ono skuteczne, jeśli nie zabezpieczymy fundamentów i ścian przez działaniem wilgoci oraz niskich temperatur. Dlatego też najważniejszą kwestią, nad którą powinniśmy się pochylić przy ocieplaniu fundamentów, jest zbadanie gruntów, na których znajduje się budynek, W zależności od tego na początku należy wykonać lekką, średnią lub ciężką izolację hydroizolacyjną. Bez tego kroku ocieplenie fundamentów styropianem będzie prawdopodobnie całkowicie nieskuteczne. 

Jakimi materiałami można ocieplić fundament?

W dzisiejszych czasach ocieplenie fundamentów budynku można wykonać za pomocą wielu różnych materiałów. Wybór jest naprawdę szeroki, przez co wiele osób nie wie, na co się zdecydować. Poznajmy więc najpopularniejsze rozwiązania, z których warto skorzystać.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wciąż ocieplenie fundamentów styropianem. Nie ma w tym nic dziwnego. Styropian doskonale izoluje przed niskimi temperaturami. Aby jednak sprawdził się w przypadku fundamentów, musimy postawić na styropian hydrofobizowany o zwiększonej spoistości. Cechuje się on bowiem znacznie niższą nasiąkliwością niż ten, który stosujemy na ścianach budynków. Styropian taki bez trudu znajdziesz na stronie Ceneo.pl. 
Kolejnym rozwiązaniem, na które możemy zdecydować się podczas budowy domu, jest ocieplenie fundamentów pianką PUR. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć straty ciepła o około 10 procent. Wydaje się to niewiele, niemniej jednak pianka poliuretanowa doskonale chroni również przed wilgocią, co jest jej dodatkowym atutem. Zaletą pianki jest bez wątpienia również fakt, że wnika ona w każdą szczelinę, dzięki czemu pozwala na uniknięcie powstawania mostków termicznych. Z tego właśnie powodu często wykorzystywana jest jako dodatkowy środek izolujący, mający np. uszczelnić przestrzeń między styropianowymi płytami.

Innym materiałem, który możemy wykorzystać, wykonując ocieplenie fundamentów, jest styrodur, czyli tak naprawdę polistyren ekstrudowany. To materiał dostępny w formie praktycznych w montażu płyt, które wykonane są ze spienionego polistyrenu. To rozwiązanie, które charakteryzuje się doskonałymi właściwościami. Wystarczy wspomnieć, że współczynnik izolacyjności termicznej w jego przypadku wynosi 0,029-0,034 W/(m2K). Wynika to z budowy styroduru. Jest to bowiem materiał o bardzo ścisłej strukturze. Na uwagę zasługuje jego gładka powierzchnia, dzięki której może być stosowany nie tylko w przypadku fundamentów, ale również np. ścian budynków.

Jak ocieplić fundament?

Ocieplenie fundamentów wydawać się może zadaniem trudnym, jednakże jeśli wybierzemy odpowiednie materiały oraz zadbamy o wcześniejszą hydroizolację, nie powinno stanowić problemu.

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że stosowane jeszcze kilka lat temu ocieplanie fundamentów od wewnątrz nie jest rozwiązaniem efektywnym. Energia cieplna i tak znajduje bowiem ujście poprzez dolną część ściany parteru i górną betonowej ściany fundamentowej.

Należy więc wybrać ocieplenie fundamentów od zewnątrz. Co ważne, izolacja termiczna fundamentu musi łączyć się szczelnie z izolacją ścian - w przeciwnym razie powstanie bowiem mostek termiczny, którym uciekać będzie ciepło. Ocieplenie musi zostać również odpowiednio zabezpieczone za pomocą folii. Jest to ważne nie tylko ze względu na wilgoć, która może wnikać w głąb styropianu, ale również dla ochrony przed gryzoniami, które mogłyby uszkodzić materiały ociepleniowe. Można również zdecydować się na dodatkowe ocieplenie od wnętrza budynku. Połączenie tych dwóch rozwiązań daje najlepsze efekty. 

Ocieplenie fundamentów starego domu - czy jest możliwe?

Zdarza się, że budynki, które zbudowane zostały jakiś czas temu, nie posiadają termoizolacji. Czy w takim przypadku możemy coś zrobić? Oczywiście. Ocieplenie fundamentów starego domu jak najbardziej jest możliwe, choć musimy mieć świadomość, że jest to znacznie trudniejsze zadanie i wiąże się z odkopywaniem fundamentów. Aby było to bezpieczne, fundamenty należy odkopywać na niewielkich odcinkach, aby nie naruszyć konstrukcji budynku. Ocieplanie starego domu zaczynamy najczęściej od wykonania lub odnowienia hydroizolacji fundamentów. Następnie za pomocą wybranych materiałów izolacyjnych wykonuje się ocieplenie fundamentów do poziomu ław. Co ważne, prace powinny iść w parze z ocieplaniem ścian budynku, a obydwie izolacje termiczne muszą zostać ze sobą połączone. Na koniec zabezpiecza się ocieplenie za pomocą folii kubełkowej, która powinna być skierowana przetłoczeniami w stronę fundamentu. 

Błędy w ocieplaniu fundamentów

Ocieplenie fundamentów to zadanie niełatwe. Nic więc dziwnego, że w przypadku wielu budynków popełniane są błędy, które sprawiają, że izolacja termiczna nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Przedstawiamy więc najczęściej popełniane błędy oraz podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że materiały ociepleniowe w przypadku fundamentów muszą być klejone za pomocą odpowiednio dopasowanego kleju systemowego. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz na stronie Ceneo.pl. Dlaczego jest to tak istotne? Z prostego powodu. Jeśli zdecydujemy się na montaż styropianu za pomocą kołków, uszkodzimy warstwę hydroizolacji, co sprawi, że pojawi się problem wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Stosując kleje oraz inne materiały izolacyjne, pamiętajmy o tym, by przestrzegać zaleceń producenta. Tylko wówczas będą one stanowiły skuteczne zabezpieczenie przed zimnem.
Bardzo ważny jest również wybór odpowiednich materiałów. Decydując się na ich zakup, stawiajmy na te, które są nienasiąkliwe. Pamiętajmy, że styropian z czasem może tracić swoje właściwości ochronne, dlatego też lepiej zabezpieczyć go przed działaniem wilgoci. Możemy zrobić to np. za pomocą popularnej folii kubełkowej, która doskonale ułatwia odprowadzanie wody opadowej.

Kolejnym błędem, który pojawia się w przypadku ocieplania fundamentów, jest zbyt płytkie wykonanie izolacji termicznej. Często zdarza się, że ocieplona zostaje np. piwnica do połowy swojej wysokości. To błąd, który powoduje znaczny wzrost kosztów ogrzewania pomieszczenia. Pamiętajmy więc, że materiały termoizolacyjne układa się aż do poziomu posadowienia, do ław.

Podsumowując, ocieplenie fundamentów jest niezwykle ważnym elementem, podobnie jak hydroizolacja. Tylko połączenie tych dwóch rodzajów izolacji jest w stanie zapewnić nam bezpieczne i komfortowe warunki wewnątrz budynku oraz zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.
Autor: Kamila Łońska-Kępa