Kolejnym rozwiązaniem, na które możemy zdecydować się podczas budowy domu, jest ocieplenie fundamentów pianką PUR. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć straty ciepła o około 10 procent. Wydaje się to niewiele, niemniej jednak pianka poliuretanowa doskonale chroni również przed wilgocią, co jest jej dodatkowym atutem. Zaletą pianki jest bez wątpienia również fakt, że wnika ona w każdą szczelinę, dzięki czemu pozwala na uniknięcie powstawania mostków termicznych. Z tego właśnie powodu często wykorzystywana jest jako dodatkowy środek izolujący, mający np. uszczelnić przestrzeń między styropianowymi płytami.
Innym materiałem, który możemy wykorzystać, wykonując ocieplenie fundamentów, jest styrodur, czyli tak naprawdę polistyren ekstrudowany. To materiał dostępny w formie praktycznych w montażu płyt, które wykonane są ze spienionego polistyrenu. To rozwiązanie, które charakteryzuje się doskonałymi właściwościami. Wystarczy wspomnieć, że współczynnik izolacyjności termicznej w jego przypadku wynosi 0,029-0,034 W/(m2K). Wynika to z budowy styroduru. Jest to bowiem materiał o bardzo ścisłej strukturze. Na uwagę zasługuje jego gładka powierzchnia, dzięki której może być stosowany nie tylko w przypadku fundamentów, ale również np. ścian budynków.
Jak ocieplić fundament?
Ocieplenie fundamentów wydawać się może zadaniem trudnym, jednakże jeśli wybierzemy odpowiednie materiały oraz zadbamy o wcześniejszą hydroizolację, nie powinno stanowić problemu.
Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że stosowane jeszcze kilka lat temu ocieplanie fundamentów od wewnątrz nie jest rozwiązaniem efektywnym. Energia cieplna i tak znajduje bowiem ujście poprzez dolną część ściany parteru i górną betonowej ściany fundamentowej.
Należy więc wybrać ocieplenie fundamentów od zewnątrz. Co ważne, izolacja termiczna fundamentu musi łączyć się szczelnie z izolacją ścian - w przeciwnym razie powstanie bowiem mostek termiczny, którym uciekać będzie ciepło. Ocieplenie musi zostać również odpowiednio zabezpieczone za pomocą folii. Jest to ważne nie tylko ze względu na wilgoć, która może wnikać w głąb styropianu, ale również dla ochrony przed gryzoniami, które mogłyby uszkodzić materiały ociepleniowe. Można również zdecydować się na dodatkowe ocieplenie od wnętrza budynku. Połączenie tych dwóch rozwiązań daje najlepsze efekty.