Data publikacji:

Filtr HEPA do odkurzacza: czy warto i jak działa?

Szukasz sposobu na skuteczne usunięcie z powietrza zanieczyszczeń? A może należysz do grona alergików, którzy zwracają szczególną uwagę na redukcję szkodliwych dla zdrowia substancji unoszących się w pomieszczeniu? W takim razie doskonałym pomysłem jest zakup filtra HEPA do odkurzacza. Zobacz, jak działa, czy warto i jaki wybrać.

filtr hepa do odkurzacza

Czym jest filtr HEPA do odkurzacza i jak działa?

Wysokocząsteczkowy filtr HEPA do odkurzacza, czyli high efficiency particulate air filter, został zaprojektowany przez NASA w celu zapewnienia ochrony przed szkodliwym dla człowieka promieniowaniem radioaktywnym.

Obecnie do jego produkcji wykorzystuje się kompozyt poliestrowo-szklany, a sama konstrukcja o wąskich porach przepuszczających powietrze ma aż 3 warstwy. Pierwsza z nich zatrzymuje nieprzyjemne zapachy.

Oprócz odkurzaczy filtr HEPA znalazł swoje zastosowanie również w klimatyzacji czy filtrach powietrza. Wyróżniamy dwie klasy powłoki – HEPA H13 i HEPA H14, które wykazują skuteczność całkowitą na poziomie równym lub wyższym niż 99,95%. W trakcie pracy urządzenia filtr wyłapuje z powietrza mikrocząsteczki, jednocześnie je oczyszczając.

Zmywalny i niezmywalny filtr HEPA do odkurzacza

Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów HEPA do odkurzacza: zmywalne i niezmywalne. Czym się od siebie różnią?

  • Zmywalne filtry są sztywne, mają chropowatą powierzchnię, a do ich produkcji wykorzystuje się poliester.
  • Niezmywalne filtry powstają z gładkiej, dość cienkiej celulozy. W trakcie kontaktu z wodą materiał ulega rozklejeniu, przez co dalsze korzystanie z powłoki nie jest możliwe. W przypadku tego typu filtrów HEPA do odkurzacza należy uważnie kontrolować ich stan i wyrzucić w przypadku, gdy nie nadają się do dalszego użytkowania.

Filtr HEPA do odkurzacza: czy warto?

Filtr HEPA jest idealny do odkurzacza dla alergika. W filtr HEPA warto zainwestować także wtedy, gdy w domu są dzieci czy osoby starsze. Filtr HEPA pozwala na filtrowanie powietrza podczas odkurzania, tym samym oczyszczając powietrze.

Jak często wymieniać i czyścić filtr HEPA do odkurzacza?

Częstotliwość wymiany filtra HEPA do odkurzacza jest uzależniona od intensywności użytkowania urządzenia. Jeśli sprzęt pracuje raz na miesiąc, to bez problemu możesz zakładać nową powłokę raz na dwa lata. W przypadku częstszej eksploatacji zazwyczaj wymiana jest niezbędna co około 12 miesięcy.

Czyszczenie jest możliwe wyłącznie w przypadku zmywalnych filtrów HEPA do odkurzacza. Najczęściej jest to konieczne, gdy urządzenie głośno pracuje i mocno się nagrzewa. W tym celu należy wymontować powłokę i usunąć z niej sierść, kurz i włosy, a następnie umyć pod bieżącą wodą.

Po wyschnięciu można ponownie włożyć filtr HEPA do odkurzacza. Pamiętaj, aby nigdy nie umieszczać wilgotnej powłoki w urządzeniu.

Jaki filtr HEPA do odkurzacza wybrać?

Szukając filtra HEPA do odkurzacza, wybierz produkty dedykowane urządzeniom danego producenta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zakupione akcesorium będzie pasować do posiadanego sprzętu, a jego działanie będzie maksymalnie efektywne. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Do wyboru masz filtr HEPA klasy H13 i H14 – ten drugi ma wyższą skuteczność, a tym samym jest przede wszystkim polecany alergikom. Tego typu produkty bez problemu pasują do odkurzaczy workowych i bezworkowych, dzięki czemu nie wymagają zakupu nowego sprzętu.

I najważniejsze – nie oszczędzaj na filtrach. Lepiej kupić droższy, jednak oryginalny produkt niż jego tańszy zamiennik, który nie spełni swojego zadania.