Data modyfikacji:

FreeSync czy G-Sync? Które wybrać?

Wybierając nowy procesor, stajemy przed dylematem, postawić na układ z logiem AMD czy Intel. Obie firmy walczą ze sobą o dominację na rynku komputerowych CPU od kilku dekad, przez większą część czasu pozostając pod względem technologicznym na podobnym poziomie. Co zatem wybrać: FreeSync czy G-Sync?

sync

FreeSync oraz G-Sync. Co to znaczy?

Monitory dla graczy są obecnie niezwykle popularne, a w sklepach producenci oferują ich niezwykle szeroki wybór. Sprzęt ten wspiera nie tylko duże rozdzielczości ekranu, takie jak 4K, ale także pracuje przy wysokich częstotliwościach odświeżania. Jedną z największych zalet tych urządzeń są również technologie FreeSync oraz G-Sync. Tłumaczmy, co to jest i zestawiamy je ze sobą, opisując ich wady oraz zalety.

Monitor FreeSync a G-Sync

Zanim przystąpimy do wytłumaczenia szczegółów opisywanych technologii, przypomnijmy najpierw, czym jest częstotliwość odświeżania ekranu monitora przedstawiana tradycyjnie w hercach (Hz). Opisuje ona, jak wiele razy na sekundę monitor odświeża cały wyświetlany przez siebie obraz. Większość klasycznych paneli LCD, przeznaczonych np. do użytku biurowego, działa zazwyczaj jedynie w trybie 60 Hz. Oznacza to jednak, że mogą one bez problemów wyświetlić grafikę generowaną przez GPU maksymalnie w 60 klatkach na sekundę (FPS).

Tradycyjnie najbardziej zapaleni fani wirtualnej rozrywki zawsze lubili jednak wyciągać ze swoich podzespołów jak największą liczbę klatek na sekundę, przy maksymalnym poziomie detali grafiki. Gra działająca np. w 90 FPS-ach ma jednak problemy z poprawnym wyświetlaniem się na monitorze 60 Hz, generując efekt tzw. rwania się obrazu, kiedy monitor nie jest w stanie wyświetlić wszystkich przesyłanych do niego klatek grafiki. Negatywne efekty tego zjawiska deweloperzy starali się zniwelować za pomocą rozwiązań software'owych i opcji V-Sync w grach.

Problem ten teoretycznie powinien zniknąć wraz z pojawieniem się współczesnych szybkich gamingowych monitorów, wspierających odświeżanie ekranu w granicach od 120 do nawet 260 Hz. Tzw. framerate gier nie jest jednak zazwyczaj stabilny i ulega zmianom w zależności od obciążenia pamięci, karty graficznej czy procesora komputera, a także optymalizacji deweloperów.

Firmy Vesa i AMD oraz Nivida opracowały więc technologie FreeSync (Vesa/AMD) oraz G-Sync (Nvidia), które automatycznie i dynamicznie dostosowują częstotliwość odświeżania ekranu do liczby klatek obrazu w grze, zapewniając płynną rozgrywkę bez artefaktów czy smużenia.

FreeSync vs G-Sync

FreeSync jest popularniejszym rozwiązaniem. Jest ono obsługiwane zarówno przez układy graficzne AMD Radeon, jak i Nvidia GeForce. Technologia opiera się w całości na darmowym i cały czas rozwijanym oprogramowaniu Open Source, tak więc jej wsparcie jest chętnie implementowane przez producentów monitorów w praktycznie wszystkich gamingowych modelach.

Efekty osiągane przez FreeSync mogą się jednak drastycznie różnic i zależą w dużej mierze od używanego monitora oraz karty graficznej. Należy również wspomnieć, że istnieją aż trzy warianty technologi (standard, premium oraz pro), które dodatkowo różnią się pomiędzy sobą możliwościami, takimi jak np. wsparcie dla obrazu z HDR oraz częstotliwości powyżej 144 Hz.

G-Sync dostępny jest tylko dla posiadaczy kart graficznych Nvidia GeForce. Rozwiązanie to jest również droższe, wymaga bowiem od producentów monitorów zainstalowania w nich dedykowanego chipsetu kontrolującego zachowanie urządzenia lub wykupienia od Nvidii odpowiedniego certyfikatu. Panele z G-Sync będą więc zazwyczaj droższe nawet o kilkaset złotych.

Za sprawą licencji dla producentów oraz procesu certyfikacyjnego dla monitorów, G-Sync zapewnia jednak znacznie stabilniejsze działanie technologii bez względu na konfigurację komputera. Osiąga również lepsze efekty niż podstawowe wersje FreeSync, obsługując np. obraz z HDR. Nvidia oferuje również G-Sync w wersji premium, wspierający częstotliwości powyżej 144 Hz.

Autor: Michał Kułakowski