Data modyfikacji:

Google Pixel Fold. Kiedy premiera? Jaka specyfikacja?

Składane smartfony w ciągu ostatnich lat zaczęły zyskiwać na popularności. Rosnącemu zainteresowaniu starają się sprostać liderzy rynku telefonów komórkowych, którzy regularnie wypuszczają nowe modele. Przewidywana w 2022 roku premiera smartfona Google Pixel Fold to wyjątkowe wydarzenie. Kiedy telefon trafi do sprzedaży i jaka będzie jego cena? Czy specyfikacja Google Pixel Fold to temat warty uwagi? W artykule podsumowujemy wszystkie najnowsze doniesienia, jakie pojawiają się odnośnie tego modelu.  

smartfon

Google Pixel Fold – cena

Do informacji publicznej wciąż nie zostały podane żadne oficjalne informacje w związku z planowaną ceną składanego smartfona Google Pixel Fold. Ostatnie przecieki wskazują, że telefon będzie prawdopodobnie kosztował około 1400 dolarów, czyli w przybliżeniu 5700 zł. Byłoby to mile widzianym posunięciem, biorąc pod uwagę, że za zakup Samsunga Galaxy Z Fold 3 5G, innego popularnego składanego smartfona, trzeba obecnie zapłacić w USA około 400 dolarów więcej.

Pogłoski na temat Pixel Folda są o tyle prawdopodobne, że współcześnie Google stara się osłabić konkurencję, oferując bardzo atrakcyjne cenowo produkty. Oczywiście, są to tylko spekulacje, można jednak z nich wywnioskować, że w najgorszym wypadku cena Google Pixel Fold będzie porównywalna do smartfonów oferowanych przez konkurencję. 

Google Pixel Fold – kiedy możemy spodziewać się premiery?  

Początkowo spekulowano, że telefon będzie miał premierę jeszcze w 2021 roku. Jak jednak widzimy, powyższe informacje okazały się jedynie plotkami bez pokrycia. Popularny ekspert związany z branżą, Ross Young, twierdzi, że Google planuje rozpocząć produkcję wyświetlaczy do Pixel Fold w trzecim kwartale tego roku. Wspomniany analityk znany jest z ujawniania planów producentów telefonów komórkowych, a pochodzące od niego informacje często się sprawdzają. Jeżeli i tym razem się nie myli, smartfon najprawdopodobniej będziemy mogli nabyć już w czwartym kwartale 2022 roku.  

Google Pixel Fold – specyfikacja 

Biorąc pod uwagę, że wcześniejsze urządzenia z serii Google Pixel posiadały znakomite aparaty, możemy się spodziewać, że najnowszy telefon również nie zawiedzie pod tym względem. Niestety, jedyne doniesienia, które warto brać obecnie pod uwagę, wskazują, że Pixel Fold będzie posiadał tylko jeden tylny aparat 12 megapikseli i dwa przednie 8 megapikseli. Informacje te zgadzają się z danymi, jakie możemy znaleźć w aplikacji Google Camera. 

Wspomniane parametry są rozczarowujące, zwłaszcza jeżeli spojrzymy na konkurencję. Samsung Galaxy Z Fold 3 oferuje nam aż trzy tylne kamery. Jedyne, co mogłoby uratować w tej kwestii nowy smartfon, to wspaniałe możliwości oprogramowania Google, które potrafi znacznie podnieść jakość zdjęcia.  

Według najnowszych informacji, Pixel Fold ma posiadać procesor z ośmioma rdzeniami i częstotliwością od 1,8 GHz do 2,8 GHz. Oznacza to, że nowy smartfon najprawdopodobniej będzie wyposażony w autorski układ Google Tensor, który charakteryzuje się właśnie takimi parametrami. Jest to bardzo wydajny chipset, jednak może nie dorównywać Snapdragonowi 8 Gen. 1, który ostatnio zyskuje na popularności. Według niedawnych doniesień, w nowym smartfonie Pixel Fold układ Google Tensor ma również zostać połączony z 12 GB RAM i procesorem graficznym Mali-G78.  

Pixel Fold najprawdopodobniej będzie działał pod kontrolą Androida 12L, wersją oprogramowania zmodyfikowaną wyłącznie przez Google’a, która napisana została specjalnie na potrzeby tabletów i smartfonów z elastycznymi ekranami. Wcześniej wspomniany analityk, Ross Young, podał również, że Pixel Fold zostanie wyposażony w wyświetlacz LTPO OLED z maksymalną częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz. Jeżeli chodzi o pozostałe dane, niestety wciąż brakuje informacji, które posiadałyby rzetelne źródła. Dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość. 

Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!