Data publikacji:

Grzejnik olejowy – jaki wybrać? Jaki wybrać grzejnik olejowy?

Dogrzewanie pomieszczeń grzejnikiem olejowym to popularna recepta na mrozy. W dobie wysokich cen węgla oraz gazu punktowe dogrzewanie strychów, kamienicznych pokoi lub słabo docieplonych mieszkań może być na wagę złota. Jaki grzejnik olejowy wybrać? Sprawdź, jakie parametry i funkcje grzejnika olejowego mają największe znaczenie.
grzejnik olejowy
Jaki grzejnik do pokoju wybrać? Czy warto postawić na model olejowy? Na początku warto wyjaśnić: grzejnik olejowy nie jest zasilany olejem. To powszechny błąd, zniechęcający wielu ludzi do zakupu tego rodzaju grzejnika. Do grzejnika olejowego nie trzeba więc dolewać żadnego paliwa i nie zachodzi w nim jakiekolwiek spalanie. Nie jest to bowiem kocioł olejowy, który służy do nagrzania wody w centralnym ogrzewaniu.
Olej w grzejniku olejowym pełni jedynie rolę magazynu energii cieplnej wytworzonej przez elektryczne grzałki. Grzejnik olejowy jest więc niczym innym jak grzejnikiem elektrycznym, który wystarczy podłączyć do sieci 230 V. Znajdujący się wewnątrz olej diatermiczny nie paruje, nie podlega wymianie oraz nie trzeba się obawiać, że wycieknie na podłogę. Zadaniem oleju jest kumulowanie energii, a następnie oddawanie jej do pomieszczenia.

Dlaczego warto wybrać grzejnik olejowy?

Dzięki zastosowaniu oleju grzejniki olejowe mają znacznie większą bezwładność niż termowentylatory czy grzejniki konwektorowe. Nagrzewają się przez to dłużej, ale oddają ciepło bardziej równomiernie oraz przez dłuższy czas. Można więc nagrzać je wtedy, gdy jest to najbardziej opłacalne, np. w taniej taryfie nocnej lub podczas produkcji prądu przez panele fotowoltaiczne. Po pełnym nagrzaniu grzejnik olejowy może oddawać energię jeszcze przez parę godzin po wyłączeniu go.
Dodatkowe zalety płynące z użytkowania grzejnika olejowego to większe bezpieczeństwo użytkowania. Grzejniki znajdują się wewnątrz urządzenia, a zatem nie ma ryzyka poparzenia się nimi lub stopienia sąsiednich przedmiotów. To ważne argumenty dla osób posiadających dzieci lub zwierzęta. Oprócz tego grzejniki olejowe są ciche i nie palą kurzu, więc nie wydzielają charakterystycznego zapachu znanego z grzejników konwektorowych oraz termowentylatorów.

Jaki grzejnik olejowy wybrać? Najważniejsze parametry

Moc grzejnika olejowego

Standardowe grzejniki olejowe mają moc od 700 do 3000 W. W większości z nich można jednak regulować siłę grzania. Trójstopniowa regulacja mocy pozwala oszczędzić prąd i dostosować profil grzania do aktualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że o skuteczności grzania decyduje nie tylko moc grzałek, ale i powierzchnia oddawania ciepła. Im więcej żeberek grzejnika, tym więcej ciepła grzejnik wyemituje w danym czasie i ogrzeje większe pomieszczenie. Przed zakupem grzejnika warto więc sprawdzić, jaka jest maksymalna powierzchnia możliwa do ogrzania.

Regulacja temperatury i termostat

W odróżnieniu od najtańszych termowentylatorów większość grzejników olejowych ma termostat regulujący temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki regulacji temperatury nie trzeba wyłączać urządzenia lub zmniejszać jego mocy, gdy w pokoju zrobi się zbyt ciepło.
Po osiągnięciu ustawionej na wyświetlaczu lub pokrętle temperatury grzejnik się wyłączy i będzie oddawał jedynie nagromadzone w oleju ciepło. Włączy się w momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie o około jeden stopień Celsjusza. Pozwala to nie tylko na sporą oszczędność prądu, ale daje też wygodę. Wystarczy raz ustawić komfortową temperaturę na termostacie i można zapomnieć o obsłudze grzejnika.

Pilot do sterowania

Sterowanie grzejnikiem olejowym jest proste i intuicyjne, ale może być jeszcze prostsze. Niektóre modele wyposażone są w pilot, którym można sterować wszystkimi trybami grzejnika z odległości. Za pomocą niewielkiego pilota włączysz i wyłączysz urządzenie, zmienisz temperaturę, ustawisz timer czy wybierzesz jeden z trzech trybów grzania. Przydatnym rozwiązaniem jest schowek na pilot wbudowany w konstrukcję grzejnika, dzięki któremu nie zgubisz pilota.

Kółka i uchwyty do przenoszenia

Ze względu na obecność oleju i masywną budowę grzejniki olejowe nie należą do najlżejszych. Ważą kilkanaście kilogramów, a zatem przenoszenie ich w rękach byłoby kłopotliwe. Jeśli zamierzasz często zmieniać miejsce ustawienia grzejnika i wykorzystywać go w różnych pomieszczeniach, upewnij się, że ma stabilne i dobrze wykonane kółka. Te pokryte gumą nie zarysują podłogi. Sprawdź też, czy grzejnik wyposażony jest w uchwyty do przenoszenia. W innym przypadku wnoszenie go po schodach lub zabieranie na domku letniskowego byłoby utrudnione.

Programator czasowy

Przydatną funkcją grzejników olejowych jest programator czasowy. Dzięki niemu zaplanujesz wyłączenie urządzenia, np. na chwilę wyjścia z domu czy zmiany taryfy prądu na droższą. Wbudowany timer przyda się także nocą, jeśli nie zamierzasz zostawiać włączonego grzejnika do rana. Grzejnik olejowy oddaje ciepło do pomieszczenia jeszcze przez długi czas po wyłączeniu, więc czasem warto wyłączyć go nieco wcześniej.

Żeberkowy czy panelowy?

Dostępne są dwa podstawowe typy grzejników olejowych: żeberkowe oraz panelowe. Grzejniki żeberkowe przypominają klasyczne kaloryfery i mają dużą powierzchnię oddawania ciepła. Nadają się więc do dużych pomieszczeń oraz gorzej zaizolowanych budynków. Oprócz tego, że oddają ciepło przez promieniowanie, powodują dodatkowo niewielką cyrkulację powietrza. Panelowy grzejnik olejowy jest natomiast smuklejszy, przez co nadaje się do montażu na ścianie. Może więc pełnić rolę podstawowego ogrzewania w budynku i nie sprawi wrażenia rozwiązania prowizorycznego.
Współczesne grzejniki olejowe mogą być skutecznym i niedrogim źródłem ogrzewania. Sprawdzą się nie tylko w kamienicach czy źle dogrzanych poddaszach, ale i w domkach letniskowych, garażach, pomieszczeniach technicznych czy na działce. Wiele z nich ma schludny, nowoczesny wygląd, przypominający bardziej komputer stacjonarny niż grzejnik.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik