Data publikacji:

Guma w sprayu: co to jest? Jak stosować i do czego?

Guma w sprayu albo w aerozolu inaczej nazywana jest folią natryskową (folią w sprayu). Produkowana jest na bazie żywic syntetycznych. Stanowi doskonałe zabezpieczenie przeciwwilgociowe i uszczelniające. Jest to nowoczesny środek wykorzystywany w budownictwie oraz w motoryzacji (w celach renowacyjnych oraz designerskich). Guma w sprayu: co to jest? Jak stosować i do czego?
guma w sprayu

Guma w sprayu: co to jest? Jak stosować i do czego?

Guma w aerozolu inaczej nazywana jest folią natryskową, gumą w sprayu lub folią w sprayu. Najpopularniejszy hydroizolator stosowany w nowoczesnym budownictwie. Produkowana na bazie żywic syntetycznych. Nawet bardzo cienka jej warstwa (od 0,5 mm do 0,8 mm) sprawia, że jest to doskonałe zabezpieczenie przeciwwilgociowe i uszczelniające. Stosuje się zawsze dwie warstwy preparatu. Właściwości gumy w sprayu uaktywniają się dopiero po odparowaniu wody.

Jakie zalety ma guma w sprayu?

Teraz nieco o zaletach folii w sprayu:
  1. Guma w sprayu do uszczelniania tworzy powłokę bezszwową, co eliminuje ryzyko wystąpienia nieszczelności.
  2. Umożliwia łatwe uszczelnienie trudno dostępnych miejsc.
  3. Można ją stosować wewnątrz i zewnątrz budynków.
  4. Aplikacja jest łatwa i szybka – możliwa przy temperaturze podłoża już od 5 do aż 30 stopni Celsjusza.

Guma w sprayu – zastosowanie w budownictwie 

Jak stosować i do czego gumę w sprayu?
  • Do kuchni i łazienki – aby zapobiec pojawianiu się grzybów i pleśni, powierzchnię przed nałożeniem płytek ceramicznych zabezpiecza się płynną gumą. Tworzy ona trwałą barierę przeciwwilgociową. Dopiero na nią przykleja się płytki podłogowe i ścienne.
  • Na ogrzewaniu podłogowym – wylewkę podłogową można pokryć gumą w aerozolu, a dopiero na jej dwie warstwy położyć ogrzewanie podłogowe, a potem płytki ceramiczne. Chroni ona ogrzewanie podłogowe przed zalaniem i jest odporna na zmiany temperatury.
  • Izolacja zewnętrzna – guma płynna jest odporna na zmienność temperatur. Z uwagi na tę jej właściwość, można nią zabezpieczać powierzchnie poziome tarasów oraz balkonów. Specjalny rodzaj folii w aerozolu na tarasy i balkony zewnętrzne wzbogacony jest o dodatki modyfikujące, zwiększające odporność na mróz i zmienne warunki atmosferyczne. 

Czym jest guma w sprayu do uszczelniania?

To szybki i łatwy w użyciu spray do gumowania na zimno przeznaczony do wypełniania oraz uszczelniania wycieków i pęknięć. Do stosowania na jakich powierzchniach jest przeznaczona? Do stosowania na metalu, włóknie szklanym, aluminium, PCV, betonie, kamieniu, stali ocynkowanej, podłożach bitumicznych i innych.

Guma w sprayu – zastosowanie w motoryzacji – spray do felg i samochodów

W motoryzacji stosuje się gumę w aerozolu w celach renowacyjnych oraz designerskich. Malowanie auta gumą daje efekt jednolitej powierzchni. Z powodzeniem stosowana jest na surowy metal, szkło, tworzywo sztuczne, a nawet układy elektryczne. Ma różne kolory. Gumowe powłoki łatwo się usuwa, dlatego guma w sprayu do aut często wykorzystywana jest do kreatywnego zdobienia zderzaków i powłok lakierniczych. Tworzy powłokę o delikatniej fakturze, którą można przemalować farbami lateksowymi bądź olejnymi. Prezentuje same zalety. Jest wodoszczelna, elastyczna, zapobiegająca przenikaniu wilgoci i korozji.

Guma w sprayu – czarny połysk – guma w sprayu do felg

Używanie sprayu do felg zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem środków chemicznych oraz złymi warunkami atmosferycznymi. Gumę w sprayu możesz użyć do odnowienia nadgryzionych zębem czasu felg lub zderzaka. Czarny połysk to „miodzio” dla wielbicieli dbałości o szczegóły. A czy wiesz, że ten innowacyjny produkt w aerozolu na wybrane części swojego autka nałożysz samodzielnie? Jeśli w głowie jest ci zmiana koloru auta, to folię w sprayu aplikuj za pomocą elektrycznego pistoletu lub tradycyjnym sprzętem lakierniczym z dyszą 1,8 mm.

Jak działa guma w sprayu do plastiku?

Szybko i łatwo zmień wygląd wybranych elementów dzięki farbie plastycznej pozwalającej uzyskać efekt „ściągalnej“ folii. Sprawdza się do szybkich przemalowań np. felg, lusterek czy spojlerów, a także jako zabezpieczenie karoserii przed zadrapaniami i odpryskami. Jest odporna na oleje, sole, tłuszcze i myjnie automatyczne. 

Czym różni się guma w sprayu do samochodu od zwykłego lakieru do felg?

Gumę w sprayu łatwiej jest nałożyć niż zwykły lakier do felg. Z tego wynika fakt, że możesz zrekonstruować wybrane komponenty lub całe auto samodzielnie, w przydomowym garażu. Nic się nie bój. Jeśli efekt będzie odbiegał od twojego założonego wyobrażenia, to dzięki elastyczności powłoki bez trudu (i szwanku dla auta) ją usuniesz. Co warto wiedzieć? Renowacja gumą w sprayu nie zagraża żywotności poszczególnych elementów auta. Jest wręcz odwrotnie – wydłuża je! Jak to? Dzieje się tak, ponieważ omawiany preparat chroni powlekane moduły przed czynnikami zewnętrznymi oraz korozją. 

Folia w sprayu do felg – jak nakładać?

Zazwyczaj stosuje się 4–6 warstw, a czas schnięcia pomiędzy warstwami to około 10 minut w temperaturze 20 stopni Celsiusa. To ważne! Zastosuj się do tej reguły, jeśli nie chcesz, by groziło (tobie i twojemu autu) zerwanie całości lub części nałożonej warstwy! Nałożoną folię możesz dodatkowo zabezpieczyć specjalną przezroczystą akrylową powłoką (top coat). 
Już wiesz, co to jest guma w sprayu. Jak ją stosować i do czego? Do nowoczesnego budownictwa oraz do prac w warsztacie samochodowym. Guma daje wiele korzyści, których osiągnięcie jest łatwe i wymaga stosunkowo mało nakładów sił. Folią w sprayu skutecznie zabezpieczysz powierzchnie o różnych właściwościach. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.