HMS, czyli Huawei Mobile Services to zbór usług, interfejsów, a także oprogramowania opracowanego przez Huawei Technologies. HMS Core składa się z siedmiu kluczowych usług takich jak:
Zbiór tych aplikacji ma być odpowiedzią na Google Mobile Services. Przypomnijmy, że w maju 2019 roku Stany Zjednoczone nałożyły na Huawei ograniczenie, które uniemożliwia prowadzenie interesów z żadną organizacją działającą na terenie USA. To spowodowało, że Huawei nie mógł już korzystać z aplikacji Google. To z kolei pociągnęło za sobą lawinę blokad, ponieważ w amerykańskich rękach jest również Facebook czy Instagram.
Sklep Play zawiera miliony aplikacji, które są wykorzystywane na co dzień. Początkowo użytkownicy próbowali obejść zakaz na własną rękę, ale Google uszczelnił zabezpieczenia i praktycznie wykluczył możliwość samodzielnego instalowania aplikacji na smartfonach Huawei.
HMS Core zawiera Huawei App Gallery, gdzie znajduje się wiele aplikacji znanych już ze sklepu Google Play. Oczywiście lista nie jest kompletna, ale producent stara się na bieżąco uzupełniać bibliotekę o kolejne tytuły.
HMS Core działa na bardzo podobnej zasadzie co iCloud, czy Google. Unikalny identyfikator Huawei jest przepustką do wszystkich dostępnych funkcjonalności. Logowanie jest darmowe i nie wymaga żadnych dodatkowych opłat. W mobilnej chmurze Huawei można przechowywać kopie zapasowe, zdjęcia, kalendarze, a także notatki. Dostęp do chmury mamy zarówno z telefonu, jak i tabletu czy komputera.
Huawei udostępnia programistom interfejsy API oraz zestawy SDK, aby mogli łatwo i szybko tworzyć nowe aplikacje przyjazne dla środowiska HMS. Producent udostępnia zestawy umożliwiające stworzenie aplikacji zdrowotnych, usług lokalizacji, czy nowych gier. Cały ekosystem można podzielić na kilka bloków:
W ten sposób HMS Core jest w stanie dostarczyć użytkownikom wszystko to, co niezbędne podczas korzystania z telefonu. W ten sposób powstaje realna alternatywa dla usług Google.