Data publikacji:

Horrory psychologiczne – przegląd. Jakie są najlepsze horrory psychologiczne?

Oglądając i czytając budzące grozę dzieła, ludzie oswajają swoje lęki. Horrory psychologiczne sprawdzają się w tej roli najlepiej, poruszają bowiem głęboko ukryte źródła niepokoju, które nie zawsze sobie uświadamiamy. Zobacz nasz przegląd najciekawszych filmów z tego gatunku. Zebraliśmy starsze i nowsze tytuły – przekonaj się, czy znasz je wszystkie.
horrory psychologiczne

„Dziecko Rosemary” – kultowy horror psychologiczny

Klasyka i jeden z najważniejszych filmów w dziejach kina. Genialne dzieło Romana Polańskiego, które zapewniło mu szacunek i sławę. „Dziecko Rosemary” to jeden z tych horrorów psychologicznych, o których nie da się zapomnieć. Nastrój filmu jest pełen niepokoju i narastającego paranoicznego lęku.
Główną bohaterką jest Rosemary, młoda kobieta, która marzy o dziecku. Właśnie przeprowadziła się z mężem do mieszkania w kamienicy na Manhattanie. Gdy w końcu zachodzi w upragnioną ciążę, zaczynają ją nawiedzać senne koszmary i bóle, nie opuszcza jej też narastający lęk.
Tym, co sprawia, że ten psychologiczny horror nosi miano legendarnego, jest bazowanie na emocjach i nieustannym napięciu, które prowadzi widza do finałowej sceny. Na próżno tu spodziewać się strasznych scen czy szokujących obrazów. Mimo to film wywołuje duże emocje, zwłaszcza u wrażliwych odbiorców.

„Lśnienie” – perełka wśród najlepszych psychologicznych horrorów

Kultowy film Stanleya Kubricka na podstawie powieści Stephena Kinga. Na uwagę zasługuje przede wszystkim niezapomniana rola Jacka Nicholsona, który w fenomenalny sposób gra rolę tracącego zmysły hotelowego dozorcy Jacka Torrance’a.
Kiedy Torrance’owie przeprowadzają się do hotelu na zimę i zostają odizolowani od świata z powodu śnieżycy, okazuje się, że wbrew pozorom nie są jedynymi lokatorami, którzy go zamieszkują, a główny bohater coraz głębiej zapada się w świat, z którego nie ma powrotu.
Dlaczego „Lśnienie” jest jednym z najlepszych psychologicznych horrorów, jakie istnieją? Film można interpretować na kilka sposobów, zarówno na najprostszym „nadprzyrodzonym” poziomie, jak i przeprowadzając głęboką analizę psychologiczną głównego bohatera.

„Gotyk” – jeden z horrorów psychologicznych opartych na faktach

Fenomenalny film z 1987 roku, któremu smaczku dodaje fakt, że uznaje się go za jeden z horrorów psychologicznych opartych na faktach. Opowiada historię grupy przyjaciół, odwiedzających posiadłość Lorda Byrona. Wśród gości znajduje się również Mary Shelley, twórczyni powieści „Frankenstein”. Co tutaj jest faktem? Do spotkania podobno rzeczywiście doszło i stało się ono inspiracją do powstania tej właśnie książki.
Miły wieczór okraszony opiatami i opowieściami grozy szybko zamienia się w koszmar. Bohaterom filmu towarzyszy duszny nastrój niepokoju, lęku i tajemnicy. Szalone wizje przerażają i rodzą pytanie – co jest prawdą, a co nie?

„Szósty zmysł” – bardziej psychologiczny niż horror

Coś dla amatorów spokojniejszego, a jednak wciąż niepokojącego kina. Atutem tego filmu jest wspaniała gra aktorska, którą prezentują zarówno Bruce Willis, jak i Haley Joel Osment. Obaj doskonale dźwigają swoje role, tworząc przekonujący duet.
„Szósty zmysł” jest filmem, który wypada znać, nie tylko jeśli jest się fanem kina grozy. Obraz podoba się nawet osobom, które nie lubią horrorów. Psychologiczne oraz filozoficzne wątki są tu na tyle ciekawe, że można na nich skupić całą swoją uwagę.
Co czeka nas po śmierci? Co po sobie pozostawiamy? Takie pytania co jakiś czas pojawiają się w głowie każdego. Ten film pobudza do takich rozważań.

„Szepty” – dramat i horror psychologiczny w jednym

Nowszy film, z 2011 roku, przepełniony niepowtarzalnym klimatem. Chociaż występują w nim zjawiska paranormalne charakterystyczne dla horroru, na pierwszy plan wysuwają się wątki psychologiczne.
Główna bohaterka o imieniu Florence ma za zadanie rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci chłopca w internacie. Nie spodziewa się niczego nadprzyrodzonego, ponieważ twardo stąpa po ziemi, jednak to, co odkrywa, znacznie przekracza jej oczekiwania. Okazuje się, że będzie musiała zmierzyć się ze swoją własną przeszłością.
Film wzbudza wiele różnych emocji. Owszem, jest wśród nich również niepokój, ale także wiele smutku, co nie jest typowe dla horrorów innych niż psychologiczne. Zakończenie nie jest jednoznaczne i otwiera pole do rozważań, co właściwie się wydarzyło. Wszystko to czyni oglądanie tego obrazu bardzo ciekawym doświadczeniem.

„Niewidzialny człowiek” – jeden z najnowszych horrorów psychologicznych

Wciąż powstają nowe horrory psychologiczne, a za jeden z nich uważany jest „Niewidzialny człowiek”. Film opowiada historię Cecylii Kass, która ucieka od stosującego wobec niej przemoc męża. Gdy ten popełnia samobójstwo, kobieta dziedziczy fortunę, jednak w jej życiu od tej chwili zaczynają dziać się niewytłumaczalne i niebezpieczne rzeczy.
Film ogląda się bardzo dobrze, znajdzie się w nim zaskakujące zwroty akcji, pełen napięcia klimat i muzykę wprowadzającą szczególny nastrój.
W filmie istotne są wątki psychologiczne, można też na niego spojrzeć w sposób metaforyczny. Główna bohaterka jest zastraszana i krzywdzona przez niewidzialnego człowieka, który „w białych rękawiczkach” dokonuje czynów, o których nikt się nie dowie, podobnie jak to ma miejsce w wielu domach.

Dlaczego warto oglądać horrory psychologiczne?

Horrory to filmy wyjątkowo wciągające, a umiejętnie wprowadzone wątki psychologiczne potrafią uczynić z nich prawdziwy majstersztyk, wywołujący dreszcze przerażenia. Wiele z nich nie tylko zapewnia rozrywkę, ale też skłania do ciekawych rozmyślań.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym