Data publikacji:

Ile kosztuje remont łazienki?

Remont łazienki to obecnie wręcz gigantyczny wydatek. Nawet mała łazienka potrafi pochłonąć ogromne pieniądze. Co chwila rosną koszty materiałów budowlanych. Ceny robocizny też idą w górę. Tymczasem bez łazienki nie da się żyć. Ile kosztuje remont łazienki? Czy da się zminimalizować koszty? Jak podejść do tematu remontu łazienki w sposób kreatywny?

Koszt remontu łazienki, czyli ile trzeba mieć pieniędzy?

Ogólnie rzecz biorąc, koszty remontu łazienki nie muszą być identyczne w całej Polsce. W miastach takich jak Warszawa czy Gdańsk ceny robocizny mogą być wyższe od cen proponowanych w innych rejonach kraju. Ceny za układanie płytek w łazience zaczynają się od 100 zł/m2, co obecnie jest kusząco niską stawką. Przy czym na podstawie podanej stawki nie da się dokładnie przeliczyć kosztów robocizny, gdyż zawsze może pojawić się jakiś problem w łazience, który trzeba rozwiązać lub fachowiec będzie musiał poświęcić więcej czasu na prace remontowe (może dojść na przykład konieczność równania ścian).
Dlatego by wycenić koszty robocizny, należy umówić się z fachowcem na oględziny. Jeśli cena i termin są odpowiednie, zalecane jest podpisanie umowy. W przeciwnym razie koszty remontu mogą wzrosnąć (niestety, niejedna osoba, która zlecała remont łazienki, może potwierdzić te słowa). Znalezienie fachowca z wolnym terminem często graniczy z cudem, co nie oznacza, że nie trzeba zabezpieczać własnych interesów w sprawie remontu pomieszczenia, jakim jest łazienka.
Nie zawsze fachowiec wejdzie z remontem w umówionym terminie, co może mieć związek tym, że nie wyrobił się z pracami u poprzedniego klienta. W Polsce jest to w zasadzie standard, zwłaszcza w sezonie typowo remontowym (wiosna, lato). Nie jest też takie oczywiste, że remont zakończy się w umówionym terminie u nowego zleceniodawcy, co tak po prawdzie może rozwalić plany (na przykład osoba zlecająca prace remontowe chce wyjechać na urlop, a nie może, gdyż fachowiec nie dotrzymał terminu).
Co prawda nie trzeba fachowca pilnować na każdym kroku, gdyż stały nadzór może go irytować i sygnalizować, że klient nie ma zaufania co do jego umiejętności, ale chodzi tutaj o zapewnienie dostawy brakujących materiałów, drobne uwagi czy końcowy odbiór prac.
Jaka farba do łazienki będzie dobrym wyborem? Najlepiej, jeśli do malowania ścian w łazience stosowana będzie farba, która przeznaczona jest do łazienki (chodzi o reakcję na wilgoć czy wodę). Dobra farba powinna być podatna na mycie (a nawet szorowanie, jeśli powstaną plamy). Malowanie ścian w łazience trzeba ustalić z fachowcem. Ceny za ten rodzaj usług są bardzo różne (można znaleźć oferty nawet i od 5 zł/m2, ale ściana ścianie nie jest równa, przez co koszt musi podać fachowiec po dokonaniu oględzin łazienki).
Korzystniej jest współpracować z firmą, która zajmuje się kompleksowymi remontami łazienek, gdyż w takiej ekipie są nie tylko glazurnicy, ale i hydraulicy, którzy bezproblemowo poradzą sobie z montażem produktów niezbędnych w każdej łazience.

Remont łazienki — koszt to nie tylko robocizna

Jeśli chodzi o remont łazienki, cena to nie tylko rachunek za usługi. Trzeba zapewnić środki na zakup materiałów. Materiały budowlane i wykończeniowe można kupić samodzielnie lub można to zlecić firmie wykonującej remont. To zależy od tego, czy osoba zlecająca remont ma czas na poszukiwanie produktów. Jeśli może poświęcić trochę czasu, to na takich zakupach zaoszczędzi sporo pieniędzy. Czyli może kupić niezbędne produkty bez marży narzuconej przez firmę remontową (nie wszystkie firmy usługowe zarabiają na materiałach, ale nie da się tego wykluczyć).
Można zapytać fachowców, które produkty preferują, a następnie je zamówić. Wyeliminuje to komentarze w stylu „to się nie nadaje” . Im lepsza komunikacja z fachowcami, tym większa szansa na to, że remont łazienki przebiegnie w sprawny sposób.

Remont łazienki w bloku — jak może wyglądać?

Łazienki w blokach, zwłaszcza w budownictwie z wielkiej płyty, są bardzo małe. Niektóre są z WC. Wbrew pozorom, w takiej łazience może być bardzo dużo pracy, co oznacza, że nie powinno się mieć nadziei na remont błyskawiczny. Może to dotyczyć łazienek „po babci”, które jeszcze pamiętają epokę PRL, (nieestetyczne żeliwne wanny i farbę olejną na ścianach). W takiej łazience do wymiany jest praktycznie wszystko, chyba że ktoś chce zachować styl retro. 
Oczywiście wanna wolnostojąca to super sprawa, ale niekoniecznie w mikroskopijnej łazience, gdzie zdecydowanie lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa. Do tak małej łazienki powinna jeszcze zmieścić się pralka automatyczna (rekomendowane są pralki ładowane od góry). Dlatego pomysł na wannę trzeba przenieść do dużej łazienki. Inaczej może być problem ze swobodnym poruszaniem się w łazience. Trzeba postarać się o w miarę sprawne przeprowadzenie prac remontowych, gdyż w blokach wszystko słychać — remont może przeszkadzać sąsiadom. Ludzie mieszkający w blokach z wielkiej płyty często mówią, że takie blokowisko to nieustanne remonty, przez co nie ma chwili spokoju.

Czy możliwy jest tani remont łazienki?

Nawet najmniejsza łazienka może pochłonąć 10000 zł (materiały plus robocizna). Jest kilka sposobów na tani remont łazienki. Pierwszym sposobem jest wyszukiwanie promocji na materiały budowlane i do wykończenia wnętrz. Poszukiwanie jak najtańszej ekipy może być dobrym pomysłem, ale w praktyce nie zawsze da się taki plan zrealizować, gdyż nigdzie nie jest powiedziane, że ekipa remontowa nie rozmyśli się, że w ogóle dojedzie, że nie będzie zwlekać z podpisaniem umowy lub że nagle nie zwiększy ceny. Można powiedzieć, że do najtańszych ofert nie trzeba podchodzić aż z tak wielką ufnością. Może się zdarzyć, że kosztorys wypadnie tak samo, jak w firmie, która nie kusi klientów obietnicami najniższych na rynku cen za usługi remontowe.
Bardzo ekonomicznym sposobem jest samodzielne przeprowadzenie renowacji łazienki. Służą do tego farby do malowania płytek (plus bazy i lakiery do utrwalenia efektu). Na takie prace trzeba poświecić nieco czasu, ale efekt będzie zachwycający. Co więcej, jest to propozycja wyjątkowo atrakcyjna dla osób dbających o środowisko naturalne. Chodzi o to, że nie trzeba skuwać płytek i przyczyniać się do generowania kolejnych odpadów. Tak samo można zrobić z meblami łazienkowymi. Wcale nie trzeba wyrzucać starych mebli — wystarczy je odnowić za pomocą odpowiednich farb. W ten sposób uzyskuje się niepowtarzalny efekt. Łazienka będzie jak nowa, a poza tym unikalna, bo wyczarowana na bazie własnego pomysłu.
Zdjęcie: nualaimages / Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.