Data publikacji:

Ile wody i prądu zużywa zmywarka?

Zmywarki są sprzętem coraz częściej kupowanym przez Polaków, więc w sklepach znajdziemy bogatą ofertę urządzeń wolnostojących oraz przeznaczonych do zabudowy. Jednym z podstawowych haseł marketingowych zachęcających do kupna zmywarki jest „oszczędność czasu i pieniędzy”. Producenci zapewniają bowiem, że korzystając ze sprzętu, zużyjemy mniej wody, niż podczas ręcznego zmywania naczyń. Czy jest to jednak prawda i ile wody oraz prądu realnie zużywają zmywarki?
ile wody i prądu zużywa zmywarka

Ile wody zużywa zmywarka?

Jak się okazuje, producenci zmywarek nie wprowadzają w błąd konsumentów, przekonując ich o tym, że podczas zmywania ręcznego zużywamy przeciętnie więcej wody, niż korzystając ze zmywarki. Stopień oszczędności zależy oczywiście od ilości naczyń, wynikającej z rozmiarów gospodarstwa domowego, a także indywidualnych przyzwyczajeń kulinarnych wpływających na trudność, z jaką usuwa się zabrudzenia z ceramiki i szkła.
Większość z nas nie zadaje sobie nawet sprawy, jak dużą ilość wody zużywamy podczas codziennego zmywania naczyń w zlewie. Zwłaszcza jeżeli podchodzimy do tego w mało oszczędny sposób, pozostawiając nieustannie odkręcony kran oraz niezabezpieczony odpływ. W przeciągu kilku lub kilkunastu minut można zużyć w taki sposób nawet kilkadziesiąt litrów, co w skali roku przekłada się na spore wydatki.
Jak w takim razie wygląda zużycie wody w zmywarce? Według wielu badań i kalkulacji biorących pod uwagę zwyczaje przeciętnego gospodarstwa domowego, korzystanie z automatycznego mycia naczyń przynosi oszczędności od około kilkunastu do nawet 30 procent. Są one zauważane nawet wówczas, gdy w gospodarstwie domowym żyje wyłącznie jedna lub dwie osoby, które niekoniecznie jedzą wszystkie posiłki w domu.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych zmywarki wykorzystują obecnie znacznie mniej wody niż kiedyś, jest ona bowiem skuteczniej używana przez urządzenie. Ile wody pobiera zmywarka? Najbardziej ekonomiczne zmywarki pobierają do jednego cyklu zaledwie 6 litrów wody, a standardem stało się już zużycie na poziomie 8–14 litrów. Większe zużycie powinno obecnie przekreślać w naszych oczach dany model.
Producenci mają obowiązek umieszczać informacje o ilości wody używanej w trakcie jednego standardowego cyklu mycia. Na naklejce i w instrukcji znajdziemy też przybliżone roczne zużycie wody urządzenia, które zostało ustalone na podstawie ogólnie obowiązujących standardów, do których muszą dopasować się wszystkie marki. Wartość jest wynikiem pomiarów wykonanych podczas 280 cykli mycia przeprowadzonych w trybie standardowym. Jest ona dodatkową pomocą, gdy chcemy porównać ze sobą różne sprzęty i znaleźć ten najbardziej oszczędny.

Klasa energetyczna zmywarki do zabudowy

Wiemy już, że zmywarki potrafią zmniejszyć rachunki za wodę, ale otwarty pozostaje temat ich potrzeb energetycznych. W tej kwestii urządzenia również mogą zaskoczyć, bowiem nie wystawią naszego budżetu domowego na dużą próbę. Ile prądu zużywa zmywarka? Przeciętnie zmywarka w ciągu jednego cyklu pracy pochłania około 0,8–1,5 kWh prądu, co w skali miesiąca należy przemnożyć w zależności od naszej indywidualnej sytuacji. Im więcej osób korzysta ze sprzętu, tym koszty jego utrzymania wzrosną w odpowiedni sposób. Zużycie energii można obniżyć, nie uruchamiając mycia przed znaczącym wypełnieniem wnętrza urządzenia, a także wyborem programów Eco.
Podobnie jak w przypadku zużycia wody, producenci zmywarek są zmuszeni do podawania ilości zużywanej energii pochłanianej przez zmywarkę. Najczęściej spotkamy się ze szczegółowymi informacjami o zużyciu rocznym, które również oparte są na pomiarach zakładających, że sprzęt w ciągu 365 dni przeprowadza 280 pełnych i standardowych cykli pracy.
ile prądu zużywa zmywarka
Najszybciej o energożerności zmywarki poinformuje nas jednak prosta w zrozumieniu literowa klasa efektywności zmywarki. Określa ona, ile średnio prądu zużywa podczas pracy. Ocena podawana jest w skali literowej o „A” (najwyższa nota) do „G” (najniższa wydajność energetyczna). Wszystkie zmywarki muszą posiadać to oznaczenie, jest ono wyraźnie zaznaczone na samym urządzeniu, jak również w sklepach internetowych.

Polecane oszczędne modele zmywarek

Bosch Serie 6 Home Connect

Energooszczędna zmywarka wolnostojąca od firmy Bosch, która może pochwalić się najwyższą klasą energetyczną A. Jej wnętrze pomieści 14 kompletów naczyń, a podczas jednego cyklu zużyje 9,5 l wody. Wśród trybów pracy znajdziemy też program Eco, pozwalający dodatkowo zaoszczędzić energię.

Miele G 7160 SCVI

Energooszczędna zmywarka wolnostojąca marki Miele o klasie energetycznej B. W ciągu jednego cyklu zużywa 8,4 l wody (w trybie Eco), jej maksymalny załadunek to 14 kompletów naczyń. Sterowanie może się odbywać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej.

Siemens iQ700 varioSpeed Plus

Zmywarka firmy Siemens posiadająca klasę energetyczną B. Wewnątrz urządzenia możemy ustawić 14 kompletów naczyń. Funkcjami urządzenia zarządzamy również z poziomu aplikacji na smartfonie. Zużycie w jednym cyklu to 9,5 l.

Miele G 4263 Vi Active

Szukasz dobrego modelu z rankingu zmywarek do zabudowy 60?Propozycja marki miele o klasie energetycznej A w jednym cyklu zużywa 13,5 l wody. W środku zmieścimy 13 kompletów naczyń. Na obniżenie zużycia energii pozwala obecność przyłącza ciepłej wody.

Beko BDIN38660C

Zmywarka do zabudowy o klasie energetycznej A. Zużycie wody w jednym cyklu to 9,9 l. We wnętrzu zmieścimy 16 kompletów naczyń. Model wśród wielu trybów działania oferuje też program Eco.

Siemens iQ500 SX85TX00CE

Zmywarka do zabudowy firmy Siemens o klasie energetycznej A. Model w przeciągu jednego cyklu zużywa 9,5 l wody, w jego trakcie jest w stanie umyć 14 kompletów naczyń.
Zdjęcie: Envato Elements