Data modyfikacji:

Czym jest impedancja słuchawek i jak wpływa na dźwięk?

Przeglądając oferty producentów słuchawek oraz czytając fora internetowe, możemy często spotkać się z terminem impedancja. Wielu audiofilów podkreśla, że ta często ignorowana cecha słuchawek ma istotny wpływ na ich brzmienie. Czy jest jednak tak naprawdę?
impedancja słuchawek

Impedancja słuchawek: co to?

Wybór nowych słuchawek nie jest łatwym zadaniem. Większość z nas ma własne upodobania co do barwy i brzmienia dźwięku, nie mówiąc już o sposobie, w jaki korzystamy z tych urządzeń. Niektórzy wybierają duże słuchawki Hi-Fi lub stawiają na modele gamingowe, miłośnicy aktywnego trybu życia sięgają z kolei po malutkie modele bezprzewodowe typu Earbuds.

Niezwykle ważna jest również cena tego sprzętu, która waha się w od kilkunastu do kilku tysięcy złotych. Przy zakupach musimy więc zwracać uwagę na wiele parametrów, często będąc ograniczonymi budżetem. Nie dziwne więc, że pomijamy mniej zrozumiałe właściwości słuchawek, skupiając się na ich wyglądzie lub komforcie użytkowania.

Jedną z nich jest z pewnością impedancja w słuchawkach. Odpowiadamy, co kryje się pod tym terminem i jaki ma wpływ na brzmienie.

Przeczytaj także: Słuchawki bezprzewodowe. Ranking najlepszych

Impedancja w słuchawkach i jej wpływ na dźwięk

Impedancja to termin wywodzący się wprost z fizyki i elektroniki. Opisuje on poziom wartości rezystancji prądu przemiennego, który jest podawany tradycyjnie w jednostka o nazwie om (Ω). Ujmując sprawę nieco prościej, wskazuje na to, jaki opór elektryczny stawiają cewki głośników słuchawek odpowiadające za generowanie dźwięku. Czynnik ten może mieć wpływ na ogólną głośność słuchawek, a także klarowność ich dźwięku.

Wartość impedancji słuchawek jest bardzo różna i zależy wprost od wielkości, a także jakości urządzenia. Podczas zakupów w zwykłych sklepach spotkamy się z modelami o oporze od 16 do nawet 600 omów lub więcej, szczytowe wartości zarezerwowane są jednak dla profesjonalnych słuchawek audiofilskich i studyjnych.

Przeciętne i dość dobre słuchawki dokanałowe lub douszne odznaczają się impedancją na poziomie 16-32 omów, w przypadku modeli nausznych i wokółusznych wartość ta wynosi od 32 do ponad 200 omów.

Im mniejszy opór słuchawek, tym mniej mocy potrzebują one do prawidłowego działania. Energia elektryczna w modelach przewodowych jest tradycyjnie dostarczana za pomocą kabla audio. Niestety wiele urządzeń będących źródłem dźwięku, takich jak odtwarzacze mp3 lub smartfony, nie jest w stanie zapewnić dużego napięcia. Jeżeli do tego typu sprzętu podłączymy modele z wysoką impedancją, będą one grać znacznie ciszej i słabiej.

Dlatego wymagają one często zakupu dodatkowych wzmacniaczy, które zapewniają im optymalną ilość mocy oraz pozwalają w pełni skorzystać z ich szerokich możliwości, takich jak np. bardzo silne basy.

W słuchawkach o niskim parametrze impedancji potencjalnie możemy mieć problemy ze zniekształceniami dźwięku i słabym brzmieniem. Posiadacze przenośnego sprzętu oraz osoby lubiące korzystać z modeli dokanałowych i dousznych często muszą iść więc na kompromisy w tej kwestii.

Popularyzacja bezprzewodowych modeli Bluetooth zmieniła jednak nieco sytuację na rynku. Słuchawki te uniezależniły się od mocy dostarczanej przez przewody audio i korzystają z własnego źródła zasilania oraz wbudowanych wzmacniaczy, przez co mogą wykazać się wyższą impedancją, a także większą skutecznością wyrażoną w decybelach. Dotyczy to zarówno bardzo drogich modeli nausznych, co pozwala uniknąć ich użytkownikom zakupu drogich akcesoriów, jak również sprzętu przenośnego mogącego dzięki temu wybrzmieć znacznie silniej niż dotychczas.

Autor: Michał Kułakowski