Kable bywają zmorą współczesnej technologii. Otaczamy się coraz większą liczbą urządzeń, z czego większość korzysta z połączenia przewodowego. Na szczęście wielu producentów znacznie częściej decyduje się na wypuszczenie do sprzedaży bezprzewodowych akcesoriów, które znacząco zwiększają komfort użytkowania. Tak przynajmniej jest w przypadku słuchawek, z jakich korzystamy podczas słuchania muzyki, codziennego treningu czy w trakcie grania na konsoli lub komputerze. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym modelom słuchawek bezprzewodowych (nausznych i dousznych), a także odpowiemy na pytanie, na co musicie zwrócić uwagę w trakcie kupna.
Czytaj również: Najlepsze słuchawki bluetooth
Jakie będą najlepsze słuchawki bezprzewodowe? Ranking modeli cieszących się dobrymi opiniami na Ceneo.pl ułatwi ci podjęcie decyzji o zakupie.
Przed kupnem odpowiednich słuchawek powinniście dokładnie zastanowić się, do jakich celów chcecie je wykorzystywać. Jeśli np. planujecie podłączać je wyłącznie do telefonów komórkowych, to koniecznie muszą wspierać transmisję dźwięku przez Bluetooth lub Wi-Fi.
Transmisja radiowa jest zdecydowanie najmniej mobilnym rozwiązaniem, ponieważ wymaga podłączenia do zewnętrznych urządzeń dodatkowego odbiornika. Sprawdza się to podczas oglądania telewizji lub grania na PC i konsolach.
Podczas wyboru słuchawek bezprzewodowych z naszego rankingu musicie pamiętać także o paru innych parametrach.
Wartość ta wyrażana jest w hercach (Hz) i odpowiada za zakres pomiędzy basami (niskie tony) a wysokimi tonami. Im szerszy jest ten zakres, tym lepiej – idealnym rozwiązaniem byłoby 12-28 kHz, choć najczęściej można spotkać pasmo przenoszenia od 20 Hz (infradźwięki) do 20 kHz (ultradźwięki).
Wartość wyrażana w omach (Om Ω), która odpowiada za czystość dźwięku. Im większa jest impedancja, tym niepożądane szumy i trzaski są bardziej wyciszane. Wskazana jest impedancja przynajmniej na poziomie 32 omów.
Wartość wyrażana w decybelach (dB). Jej zadaniem jest określanie poziomu ciśnienia akustycznego, które przekłada się na głośność urządzenia. Im więcej decybeli, tym słuchawki będą głośniejsze. Minimum powinno być 98 dB.
Producenci zawsze podają szacunkowy czas pracy danych słuchawek w oparciu o pojemność akumulatora. Oczywiście dla własnego komfortu najlepiej brać modele, które wymagają jak najrzadszego ładowania.
Słuchawki nauszne ze względu na swoją większą konstrukcję, posiadają wbudowane wydajniejsze baterie, dzięki czemu działają znacznie dłużej. W przypadku słuchawek dousznych czas pracy zazwyczaj ogranicza się do kilku godzin.
Ten parametr ma znaczenie przede wszystkim w przypadku słuchawek nausznych. Z racji swojej konstrukcji potrafią one dosyć mocno obciążyć głowę oraz kark, dlatego jeśli borykacie się z takimi problemami, to starajcie się wybierać jak najlżejsze modele słuchawek.
Modele douszne są natomiast bardzo lekkie (ważą kilkadziesiąt gram), więc po pewnym czasie możecie zapomnieć, że macie umieszczone je w uszach.
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ oba rodzaje przeznaczone są trochę do innych celów. Słuchawki nauszne o konstrukcji zamkniętej bardzo dobrze izolują użytkownika od dźwięków z zewnątrz, natomiast konstrukcja otwarta działa na podobnej zasadzie co modele douszne. Odcięcie od świata nie jest tak mocne, co przez wielu konsumentów też traktowane jest jako zaleta. Chociażby dlatego, że np. zapewnia większe bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze, bo możemy usłyszeć nadjeżdżający samochód.
Słuchawki bezprzewodowe douszne polecam przede wszystkim osobom, które uprawiają dużo sportu lub przemieszczają się po mieście i nie chcą mieć przy sobie zbyt dużego balastu. Urządzenie zajmuje niewiele miejsca i bez problemu można je przenosić nawet w najmniejszej kieszeni spodni. Tego typu słuchawek nie zalecałbym natomiast osobom cierpiącym na szumy uszne, bo zatykanie wylotu kanału słuchowego może pogorszyć ten stan.
Słuchawki bezprzewodowe nauszne są np. idealnym rozwiązaniem dla graczy. Droższe modele oferują dźwięk przestrzenny wysokiej jakości, co ma ogromne znaczenie podczas wielu współczesnych produkcji, a zwłaszcza w grach sieciowych. Ich minusem może być natomiast to, że przy dłuższym użytkowaniu mogą powodować przegrzanie głowy. W takim przypadku zalecane są modele z konstrukcją otwartą, ponieważ zapewniają lepszy przepływ powietrza.
Poniżej znajdziecie propozycje modeli słuchawek bezprzewodowych nausznych, które cieszą się największą popularnością w serwisie Ceneo.pl. Większość z tych urządzeń doskonale nadaje się do gier komputerowych i konsolowych, a także do słuchania muzyki czy oglądania filmów.
Kolej na przedstawienie najbardziej popularnych bezprzewodowych słuchawek dousznych w rankingu, które docenili użytkownicy serwisu Ceneo.pl.