Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami pięknej ściany, czy podłogi wyłożonej płytkami gresowymi, betonowymi lub ceramicznymi, zawsze po pierwszych dniach zachwytu pojawi się pytanie, w jaki sposób dbać o płytki. Odpowiednie zabiegi konserwujące zagwarantują nam piękny wygląd płytek po długich latach. Takie właściwości konserwujące ma impregnat do płytek. Sprawdź, dlaczego warto regularnie impregnować płytki i na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni produkt.
Impregnaty do płytek to produkty stworzone na bazie rozpuszczalnika. Specjalny skład impregnatów sprawia, że jego cząstki po nałożeniu wsiąkają w płytkę, co zagwarantuje im ochronę przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi lub innymi uszkodzeniami. Impregnaty to produkty, które są bardzo łatwe i przyjazne w użyciu – już niedługo po nałożeniu warstwa ochronna wysycha, a my możemy cieszyć się pełną ochroną naszych płytek.
Rodzaj wykorzystanego impregnatu powinien być dostosowany do materiału, z jakiego stworzona została płytka. Tylko to może zapewnić nam idealny efekt i zabezpieczenie na długie lata.
W przeszłości impregnaty mogły być użyte tylko w przypadku płytek o nasiąkliwej strukturze. Dzisiaj natomiast rozwój technologii sprawił, że producenci wyszli naprzeciw tym klientom, którzy chcieliby również zabezpieczyć płytki wykonane z nienasiąkliwych materiałów.
Przeczytaj również, jaki impregnat do drewna wybrać
Wiele osób może zastanawiać się, po co w ogóle impregnować płytki, które nie są narażone na żadne czynniki wpływające na ich wygląd lub strukturę. W pewnym sensie mają rację, jednak tylko w odniesieniu do płytek położony wewnątrz domu. Jednak nawet w tym przypadku zalecana jest impregnacja na wypadek przypadkowego przedostania się wilgoci w efekcie zachlapania lub zalania.
W przypadku płytek zewnętrznych, które mają stały kontakt z opadami deszczu czy śniegu, kontakt z wodą może osłabić wiązanie i spoinę płytki. Dlatego też impregnaty zabezpieczają płytkę przed wodą, która jest najbardziej oczywistym przekaźnikiem zanieczyszczeń. Dodatkowo wysokiej klasy impregnaty do płytek betonowych czy gresowych zapobiegają pojawianiu się pleśni, grzybów oraz znacznie uszczelniają powierzchnię płytki, uniemożliwiając wodzie przenikanie przez nią.
Impregnacja powinna odbywać się w dużych odstępach czasowych, dlatego warto poświęcić kilka godzin na jej wykonanie, niż wskutek zaniedbania tego wykonywać ponowny remont na ścianie, która z powodu ciągłego kontaktu z wodą wygląda nieestetycznie.
Wybór odpowiedniego impregnatu będzie warunkować, czy nasze płytki otrzymają odpowiednią ochronę na długie lata. Dlatego warto pochylić się nad zakupem i przeanalizować kilka czynników, które wpłyną na wybór najlepszego środka. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na zastosowanie konkretnego produktu. Jak wcześniej wspomniano, impregnaty przeznaczone do różnych powierzchni mogą charakteryzować się innym składem. Dlatego też, by zapewnić najlepsze działanie, upewnijmy się, że wybrany impregnat jest właściwy dla naszego rodzaju płytek.
Oprócz rodzaju impregnatu warto również wziąć pod uwagę inne parametry, które determinują jakość konkretnego produktu. Przede wszystkim potencjalna zdolność koloryzacji. Jeśli chcemy zachować oryginalną barwę płytek, powinniśmy wystrzegać się produktów posiadających w składzie pigment.
Wybrany impregnat powinien również relatywnie szybko wyschnąć. Na rynku dostępne są produkty, których czas schnięcia przekracza nawet 24 godziny. Im szybciej przebiega proces schnięcia, tym lepiej. Warto zwrócić dodatkowo uwagę na to, czy nasz impregnat zawiera funkcjonalność umożliwiającą łatwiejsze czyszczenie płytek bez przypadkowego zmycia impregnatu.
Impregnaty są sprzedawane jako produkty gotowe do nałożenia zaraz po otwarciu opakowania. Do równomiernego rozprowadzenia impregnatu, powinniśmy wykorzystać wałek o bardzo krótkim włosiu. Uważajmy na potencjalne zacieki lub miejsca, w których środek został zbyt grubo nałożony – warto natychmiast zmyć mokrą szmatką te niedoskonałości, póki impregnat jest jeszcze wilgotny.
W zależności od wyboru preparatu ściana wyschnie po kilku godzinach. Jednak pełna właściwość specyfiku uzyskiwana jest dopiero po około 48 godzinach. W tym czasie warto powstrzymać się od dotykania płytek.