Data publikacji:

Irygator do zębów. Jaki wybrać i czy warto?

Chociaż osobom dbającym o zdrowie i piękny uśmiech trudno w to uwierzyć, próchnica i choroby przyzębia są ogromnym zagrożeniem dla społeczeństw, bez względu na ich zamożność. Jeśli chodzi o stan uzębienia, Polacy zajmują niechlubne miejsce – bardziej o zęby dbają Wietnamczycy, którzy i tak znajdują się gdzieś na końcu listy państw, gdzie troska o zęby ma znaczenie. Próchnica to choroba, która ma negatywny wpływ nie tylko na wygląd człowieka, ale i na cały jego organizm. Z próchnicą skutecznie można walczyć – przykładem jest urządzenie takie jak irygator do zębów. Sprawdź, jaki irygator wybrać. Dowiedz się, czy irygator usuwa kamień nazębny!
irygator do zębów jaki wybrać

Najlepszy irygator, czyli jaki?

W XXI wieku próchnica atakuje ludzi w różnym wieku – jest jeszcze groźniejsza niż kiedyś, co może wydawać się dziwne i niedorzeczne. Chociaż każdy człowiek może regularnie odbywać wizyty u dentysty, to wiele osób omija gabinety stomatologiczne, gdyż nie ma pieniędzy na leczenie zębów lub panicznie boi się stomatologa (nie mówiąc już o chirurgu szczękowym). Leczenie w ramach NFZ jest ograniczone i wybiórcze.
W II połowie XX wieku dzieci i młodzież miały bezpłatną opiekę stomatologiczną w szkołach. Dzieciaki narzekały na czarne plomby, ale regularne wizyty w takich szkolnych gabinetach ratowały je przed katastrofalnymi skutkami próchnicy. Obecnie takich gabinetów nie ma, chociaż rząd planuje je przywrócić.
Ogromnym problemem wśród młodego pokolenia jest niczym nieograniczony dostęp do słodyczy i do słodkich napojów. Dzieci i młodzież spożywają tego typu produkty bez umiaru, czasem zamiast podstawowych posiłków. Rodzice nie mają czasu na kontrolowanie tego, co ich pociechy jedzą w czasie pobytu w szkole czy na zajęciach pozaszkolnych.
Co gorsza, osoby dorosłe nie zawsze dają młodemu pokoleniu dobry przykład. Widoczne braki w uzębieniu powinny być natychmiast likwidowane, natomiast w wielu domach z przyczyn finansowych trzeba wybierać pomiędzy zakupem środków podstawowej potrzeby a wprawieniem nowego zęba. Prawdziwą katastrofę w obszarze opieki stomatologicznej wywołała pandemia koronawirusa.
W Polsce przez pierwsze miesiące epidemii COVID-19 leczenie zębów było maksymalnie utrudnione. Ponieważ nie było jeszcze wiadomo, co to za choroba zakaźna i jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwo, wiele gabinetów stomatologicznych nie przyjmowało pacjentów. Z czasem wprowadzone zostały dodatkowe opłaty związane z przyjmowaniem pacjentów w czasie epidemii. Opłaty te stosowało wiele gabinetów, chociaż nie był to odgórny nakaz, a jedynie zalecenie.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która zapobiega tworzeniu się ubytków w zębach i chroni jamę ustną przed rozmaitymi chorobami (na przykład przed zapaleniem dziąseł). Do działań profilaktycznych bardzo przydatny jest irygator.
Pytanie, jaki irygator będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Z pewnością znasz to urządzenie – jeśli chodzisz na regularny przegląd uzębienia i na leczenie, to stomatolog właśnie za pomocą irygatora przepłukuje Twoje zęby. Jeśli kojarzysz irygator, to już wiesz, że jest on bardzo prosty w obsłudze i przynosi dobre efekty w higienie jamy ustnej.

Irygator – co to za urządzenie? Jak używać irygatora?

Irygator to sprzęt przeznaczony do pielęgnacji jamy ustnej, obsługiwany w trybie manualnym. Za pomocą ukierunkowanego strumienia wody można wypłukać z przestrzeni międzyzębowych resztki jedzenia, a także bakterie, które zdążyły się nagromadzić. Z pomocą irygatora można również usunąć płytkę bakteryjną, która jest odpowiedzialna za powstawanie próchnicy.
Woda z irygatora dociera do miejsc, do których bardzo trudno przedostać się przy użyciu szczoteczki do zębów. Stosowanie irygatora można połączyć z używaniem nici dentystycznej, co da jeszcze bardziej satysfakcjonujące efekty. Stosowanie irygatora nie może zastępować szczoteczki i pasty do zębów.
Jeśli chodzi o irygator – jak używać takiego sprzętu: to pytanie, które pada dość często. Nie jest to sprawa skomplikowana. Nie musisz kupować żadnych preparatów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, chociaż możesz zastosować płyn do płukania zębów lub specjalistyczny płyn, jeśli masz problem na przykład z zapaleniem dziąseł. Standardowym działaniem jest jednak nalanie letniej wody do zbiornika irygatora i urządzenie od razu jest gotowe do pracy.

Czy irygator usuwa kamień nazębny? Kiedy szczególnie warto go używać?

Irygator potrafi skutecznie zwalczać płytkę nazębną, natomiast kwestia związana z kamieniem nazębnym ogranicza się do zapobiegania jego powstawaniu i eliminacji poluzowanych fragmentów. Przy czym zerwanie fragmentów kamienia nazębnego może zakończyć się powstaniem stanu zapalnego, dlatego osoby, które mają dużo kamienia na zębach, powinny skonsultować używanie irygatora ze swoim stomatologiem.
Sama wiedza o tym, że irygator chroni zęby przed kamieniem nazębnym, powinna skłaniać ludzi do jego kupna. Natomiast ogromne korzyści z używania irygatora mogą uzyskać osoby, które:
 • narzekają na krwawiące dziąsła, co może być oznaką stanu zapalnego;
 • mają paradontozę;
 • mają problemy z pozostawaniem resztek jedzeniowych w zębach;
 • są w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego;
 • mają wstawione implanty i protezy, a także mosty i korony;
 • mają kieszonki dziąsłowe;
 • mają przestrzenie międzyzębowe zbytnio ściśnięte;
 • narzekają na suchość w ustach.
 • Irygator do zębów – jaki wybrać?

  Chcesz kupić irygator do zębów i nie wiesz, jaki wybrać? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

  Irygator stacjonarny czy przenośny?

  Ogólnie irygatory dzieli się na stacjonarne i przenośne (bezprzewodowe). Irygatory stacjonarne są dość duże, ale ich atutem jest duży zbiornik na wodę lub płyn stomatologiczny. To także doskonała propozycja dla całej rodziny.
  Natomiast irygatory przenośne, czyli bezprzewodowe, można zabrać ze sobą w podróż lub można je też schować do szafki po użyciu (nie będą zatem stały na widoku). Bez problemu można używać ich również w domu, jeśli masz małą łazienkę. To gwarancja wygody użytkowania i funkcjonalności, jednak w mniejszym wydaniu.

  Zasilanie irygatora – jakie wybrać?

  Równie ważny jest sposób zasilania irygatora. Jakie wybrać? Modele bezprzewodowe zazwyczaj są na baterie albo mają wbudowany akumulator, który należy regularnie ładować. Przy dużej rodzinie koniecznie trzeba sprawdzić, ile czasu może pracować po osiągnięciu pełnej wydajności akumulatora. Z kolei ich stacjonarne odpowiedniki często są wyposażone w stację ładującą, którą podłącza się na stałe do prądu.

  Jakie tryby pracy powinien mieć irygator?

  Przy podejmowaniu decyzji o wyborze irygatora warto sprawdzić, jakie ma tryby pracy – dobrze, jeśli będzie mieć kilka, gdyż każdy członek rodziny może mieć inne problemy z jamą ustną (na przykład ktoś może mieć bardzo wrażliwe zęby). Warto jednak pamiętać, że większą funkcjonalnością, a co za tym idzie – dłuższą listą dostępnych trybów pracy, mogą pochwalić się irygatory stacjonarne.

  Rodzaje strumienia w irygatorze – jakie wybrać? 

  Trzeba zwracać uwagę na dostępne strumienie wody i na ciśnienie – niższe jest lepsze dla czyszczenia kieszonek dziąsłowych, a wyższe jest korzystniejsze przy aparatach ortodontycznych i protezach. W zależności od modelu, na którego zakup się zdecydujesz, możesz korzystać ze strumienia z mikrobąbelkami, wibrującego, pulsacyjnego, ciągłego albo ultrasonicznego.

  Końcówki wymienne w irygatorze

  Bardzo ważne są końcówki wymienne – niektórzy producenci oferują końcówki, które są najlepszym rozwiązaniem na przykład dla implantów czy aparatów ortodontycznych. Ich dobranie jest już kwestią czysto indywidualną. Oczywiście, warto zwrócić również uwagę na liczbę końcówek dołączonych do zestawu. W zależności od marki możesz kupić irygator nawet z 8 elementami.

  Najlepszy irygator? Ten z dodatkowymi funkcjami!

  Przed złożeniem zamówienia koniecznie upewnij się, w jakie praktyczne dodatki wyposażono irygator. Jakie funkcje wybrać? Zdecydowanie regulację ciśnienia i strumienia. Pomocny może okazać się też timer czy regulacja prędkości. Co więcej, warto zwrócić również uwagę na irygatory ze wskaźnikiem naładowania (modele bezprzewodowe), obrotową dyszą, automatycznym wyłączaniem czy trybem intensywnym.

  Jakie zalety ma irygator? Poznaj korzyści związane z jego regularnym używaniem!

  Jeżeli nadal masz wątpliwości, czy warto zainwestować w irygator do zębów, to przygotowaliśmy dla ciebie listę zalet, które z pewnością przekonają cię do zakupu. Dlaczego warto z niego regularnie korzystać? Do plusów urządzenia możemy zaliczyć:

 • jeszcze skuteczniejszą i dokładniejszą higienę jamy ustnej, dzięki której bez problemu poradzisz sobie z usunięciem resztek jedzenia i płytki nazębnej;
 • korzystny wpływ na dziąsła – korzystając z irygatora, nie tylko oczyszczasz jamę ustną, ale także poprawiasz ukrwienie dziąseł poprzez ich masaż. W efekcie możesz zmniejszyć problem z powstawaniem stanów zapalnych i ich krwawieniem;
 • walkę z płytką nazębną, która niedokładnie wyczyszczona zamienia się w kamień nazębny. Od niego już krótka droga do próchnicy i częstych wizyt w gabinecie dentystycznym;
 • bezpieczeństwo dla protez i nie tylko – ortodonci polecają irygator do aparatu ortodontycznego, a protetycy do protez, koron i implantów. Urządzenie jest skuteczne i jednocześnie delikatne, dzięki czemu nie musisz się martwić o bezpieczeństwo w trakcie leczenia stomatologicznego, ortodontycznego czy implantologicznego;
 • świeży oddech – jeśli się zmagasz z nieświeżym oddechem pomimo dokładnego szczotkowania i korzystania z nici, to warto zainwestować w irygator. Urządzenie doskonale radzi sobie z nieświeżym oddechem.
 • Irygator do zębów – czy warto?

  Irygator jest pomocny w higienie jamy ustnej, a także zapobiega próchnicy i powstawaniu kamienia nazębnego. Jest uzupełnieniem działania szczoteczki do zębów (tradycyjnej lub innowacyjnej) i pasty do zębów. Pomaga w rozwiązywaniu problemów, z jakimi borykają się osoby na przykład z paradontozą czy krwawiącymi dziąsłami. Warto go mieć w swoim domu, przy czym posiadanie irygatora powinno oznaczać jego regularne używanie.

  Irygator czy nić – jakie akcesorium wybrać?

  Wiesz już, jaki irygator do zębów wybrać. A czy można zastąpić go nicią dentystyczną? Jeżeli masz wrażliwe dziąsła, to o wiele lepszym wyborem jest praktyczne i polecane przez nas urządzenie. Dodatkowo w wielu przypadkach jest ono o wiele skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej, która może gromadzić się w przestrzeniach międzyzębowych. Co istotne, z pomocą irygatora możesz także oczyścić kieszonki dziąsłowe, co jest niemożliwe w przypadku korzystania z nici dentystycznej.

  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.