Data modyfikacji:

Jak ekologicznie organizować życie w domu? Oto 7 sposobów

Dbanie o najwyższe dobre wspólne, czyli planetę, to dziś nasz wspólny obowiązek i chyba każdy zdaje sobie z tego sprawę. Ale nie każdy wie, jak w codziennym życiu w swoich czterech ścianach dołączyć do zielonej strony mocy. Przedstawiamy 7 praktycznych porad, które pomogą nam wszystkim żyć bardziej ekologicznie na co dzień.
ezee tabs
Lipiec Wolny od Plastiku to globalny ruch, zapoczątkowany ponad dekadę temu w Australii i szybko zdobywający popularność na całym globie. To dlatego, że coraz więcej osób zastanawia się, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i minimalizować swój ślad węglowy. Ekologiczny styl życia nie musi wiązać się wyłącznie z systemowymi zmianami na gruncie międzynarodowej polityki czy funkcjonowania globalnych korporacji. Ani z wielkimi poświęceniami czy znaczącymi wydatkami (wręcz przeciwnie!), może też dotyczyć mikroskali. Jednym z kluczowych miejsc, gdzie możemy wprowadzać małą ekologiczną rewolucję, jest nasze własne domostwo. Wystarczy kilka prostych zmian, aby nasza prywatna oaza stała się przyjazna dla przyrody.
Poznajmy 7 metod, które przybliżą nad do tego celu.

1. Oszczędzajmy wodę

    Marnowanie jedzenia to jedna z głównych zmor, szczególnie na Zachodzie. Pamiętajmy, że w krajach trzeciego świata głód dotyczy ciągle sporej części społeczeństw, szczególnie dzieci. Dlatego planowanie posiłków, robienie listy konkretnych zakupów i unikanie lawirowania z wózkiem między półkami marketów na pusty żołądek to podstawowe kroki, które pomogą zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności. Sprawdzajmy też w sklepach daty ważności jedzenia, by nie musieć go wyrzucać na następny dzień. Możemy również zamrażać nadwyżki jedzenia lub przerabiać je na nowe potrawy. Jeśli zostaje nam dużo jedzenia, rozważmy oddanie go najbardziej potrzebującym.

    3. Ograniczmy plastik i jednorazowe opakowania

      Przemyślane zakupy odzieżowe to klucz do zrównoważonej mody. Wybierajmy ubrania dobrej jakości, które posłużą na lata a nie jeden sezon. Kupujmy ciuchy z drugiej ręki, wspierajmy marki stosujące ekologiczne oraz naturalne materiały, zamiast poliestrowego szaleństwa. Zastanówmy się też nad recykling ubrań - przerabianiem, oddawaniem lub ich sprzedażą.

      5. Segregujmy śmieci

        Stosujmy naturalne kosmetyki i detergenty, bez freonu czy innych szkodliwych substancji. A może by tak pokusić się o stworzenie własnych, przyjaznych naturze preparatów? Ograniczymy w ten sposób ilość szkodliwych substancji chemicznych w swoich czterech kątach i środowisku.

        7. Oszczędzajmy prąd

          Autor: Informacja prasowa