Data publikacji:

Laptop do 10 000 zł. Czy tylko do gamingu?

Laptopy praktycznie całkowicie zastąpiły klasyczne komputery stacjonarne, zarówno w domowym, jak i biurowym użytku, choć przed laty trafiały głównie do rąk wszelkiego rodzaju profesjonalistów. Powszechność laptopów sprawia, że najprostsze modele kupimy w bardzo przystępnej cenie, która nie przekracza 2000 złotych, a solidne modele ze średniej półki to wydatek rzędu 4000–5000 złotych. Jednak w ofercie sklepów znajdziemy także modele w cenie ok. 7000–10 000 złotych. W artykule przyglądamy się bliżej maszynom tego typu, odpowiadając na pytania, czy nadają się one tylko do gier i kto powinien zainteresować się inwestycją w ten sprzęt.
Man using Laptop on Couch
Laptopy w cenie 7000–10 000 złotych są produktem niszowym, który trafia do kilku grup odbiorców. Modele w tej kategorii można podzielić na dwie podstawowe kategorie, determinujące ich podzespoły oraz ostateczne przeznaczenie. 
Zanim przejdziemy do omówienia różnić pomiędzy nimi, warto podkreślić, że zakup takiego komputera wyłączenie z myślą o codziennym użytku kompletnie mija się z celem. Co rozumiemy przez „codzienny użytek”? Przede wszystkim mało wymagające zadania, takie jak surfowanie w internecie, korzystanie z mediów społecznościowych, popularnych aplikacji i programów użytkowych lub biurowych, jak również rozrywka z multimediami (streaming filmów i muzyki). W tego typu zastosowaniach laptop za 10 000 złotych nie będzie wyróżniał się niczym na tle nawet o ponad połowę tańszej maszyny. 
Polecamy: Laptopy 13 cali

Czego oczekiwać po laptopie do 10 000 złotych?

Dla kogo zatem są przeznaczone laptopy w przedziale cenowym 7000–10 000 złotych. Komputery tego typu zaprojektowane zostały z myślą o zastosowaniach typowo profesjonalnych i biznesowych albo zostały przygotowane, aby zaspokoić potrzeby zapalonych graczy oraz miłośników najnowszych technologii. 
Kupując laptop tej klasy, bez względu na to, czy jest on maszyną profesjonalną, czy gamingową, mamy gwarancję, że znajdziemy w nim wysokiej lub najwyższej klasy podzespoły dostępne w danym momencie na rynku. Sprzęt odznacza się mocą porównywalną z bardzo dobrymi komputerami stacjonarnymi. Pozwala to jego właścicielowi swobodnie korzystać nawet z bardzo zaawansowanych narzędzi software’owych. Maszyny świetnie sprawdzają się w pracy z profesjonalnymi edytorami grafiki i wideo, a także programami do projektowania, używanymi przez inżynierów, architektów i designerów. Idealnie nadają się również do zaawansowany aplikacji biznesowych i rachunkowych, telekonferencji itd.
Laptopy do 10 000 złotych dla fanów elektronicznej rozrywki pozwalają z kolei na komfortową zabawę z najnowszymi grami, oferując wrażenia zbliżone do tych, jakie umożliwiają mocne komputery stacjonarne z bardzo wydajnymi kartami graficznymi na pokładzie. Sprzęt ten z reguły poradzi sobie również bardzo dobrze z zaawansowanym oprogramowaniem użytkowym. 

Podzespoły laptopa do 10 000 zł

Procesor i pamięć

Laptop w cenie 7000 –10 000 złotych wyposażony jest bardzo wydajne procesory firmy Intel lub AMD, reprezentujące serie Intel Core i7 lub i9, a także Ryzen 7 oraz 9, które zaprojektowano z myślą o najbardziej wymagających zadaniach. Z reguły laptopy dla profesjonalistów oferują wydajniejsze chipsety, ponieważ mocne procesory mają znacznie większe znacznie dla osób pracujących z zaawansowanym oprogramowaniem. Nieco wolniejsze układy znajdziemy w laptopach gamingowych, albowiem CPU nie wpływa aż tak mocno na wydajność komputera w grach. 
W obu kategoriach laptopów do 10 000 złotych znajdziemy przeważnie od 16 GB do 32 GB szybkiej pamięci RAM, choć kość 32 GB znajdziemy częściej w modelach profesjonalnych. Powód wyboru takiej konfiguracji przez producenta jest taki sam, jak przypadku procesora. Duża ilość RAM-u jest niezbędna zwłaszcza do obróbki wideo i grafiki 2D oraz 3D. 

Układ graficzny

Laptopy gamingowe do 10 000 złotych wyposażone są w najnowocześniejszej karty graficzne firmy Nvidia, wchodzące w skład serii GeForce RTX 3070, 3080, 4060 i 4070. Pozwalają one na swobodną zabawę z najnowszymi tytułami w rozdzielczości 1080p, przy bardzo wysokim lub maksymalnym poziomie detali. Gracze mogą swobodnie korzystać z takiego sprzętu przez wiele lat, bez potrzeby jego wymiany, zwłaszcza jeżeli gustują też w mniej wymagających produkcjach niezależnych. 
W modelach typowo biznesowych i profesjonalnych producenci decydują się na instalację wyłącznie zintegrowanej grafiki (np. Intel Arc), która wystarcza do obsługi nawet bardzo kompleksowego oprogramowania. Sprawia to jednak, że komputery nie radzą sobie z najnowszymi grami.

Dysk

Laptopy do 10 000 złotych oferują 1 TB lub 2 TB wolnego miejsca na dane, które zapisywane są na ultraszybkich dyskach SSD M.2. Większość modeli oferuje możliwość instalacji dodatkowego napędu.

Wyświetlacz

Laptopy gamingowe w cenie do 10 000 złotych wyposaża się w wyświetlacze o przekątnej od 15 do 16 cali. Zazwyczaj są to panele pracujące w rozdzielczości 1080p lub 1440p, wyposażone w najlepsze matryce ekranu (IPS). Obsługują one wysokie częstotliwości odświeżania, niskie czasy reakcji oraz gwarantujące świetne odwzorowanie kolorów. 
Laptopy profesjonalne w cenie do 10 000 złotych sprzedawane są z wyświetlaczami o przekątnej 15 lub 17 cali. Pracują one bardzo często w rozdzielczości 4K, korzystając również z wysokiej klas matryc IPS, a czasem także OLED, które nie obsługują jednak wysokich częstotliwości odświeżania, mało istotnych dla osób niebawiących się z grami. 

Wykonanie i inne komponenty

Laptopy gamingowe do 10 000 złotych zazwyczaj są wyposażone w ledowe systemy kolorowego podświetlenia obudowy i klawiatury, a ich obudowy przyjmują charakterystyczny i dość agresywny design. Sprzęt jest też wyposażony w rozbudowany system chłodzenia podzespołów, w którego skład wchodzą duże wentylatory oraz skomplikowany system radiatorów. Elementy te zwiększają wagę sprzętu a także jego fizyczne rozmiary.
Laptopy profesjonalne do 10 000 złotych odznaczają się najczęściej eleganckim i minimalistycznym designem, a także bardzo smukłą linią i mniejszą wagą. Podobnie jak w przypadku komputerów do gier, obudowa sprzętu jest bardzo często wykonana z aluminium lub wysokiej klasy tworzywa odpornego na zadrapania i przetarcia.

Bateria

Laptopy w cenie do 10 000 złotych mają na pokładzie pojemne baterie, ale ze względu na moc ich podzespołów przy pełnym obciążeniu wystarcza ona zaledwie na niecałe dwie godziny pracy przy pełnym naładowaniu. Dotyczy to zwłaszcza modeli gamingowych, które wyładowują się niezwykle szybko w trakcie zabawy. Wpływa na to nie tylko karta graficzna, pochłaniająca duże ilości energii, ale także jej aktywne chłodzenie. Z tego też powodu najmocniejsze laptopy przeznaczone są głównie do pracy w biurze lub domu. Jeżeli w trakcie podróży chcemy skorzystać w pełni z ich potencjału, musimy być pewni, że będziemy mieć stały dostęp do gniazdka. 
Zdjęcie: Envato Elements