Data publikacji:

Projektor na zewnątrz, czyli kino w ogrodzie lub na tarasie 

Na oglądanie filmów lub zabawę z grami na bardzo dużym ekranie zazwyczaj mogą pozwolić sobie jedynie najbardziej zamożni, których stać na zakup najdroższych i największych paneli telewizyjnych. Alternatywę stanowią dla nich od lat projektory, rzucające obraz o przekątnej nawet ponad 100 cali. Co więcej, sprzęt ten można z łatwością przenosić, co pozwala skorzystać z niego także poza domem, np. w ogrodzie, na tarasie, a nawet na kempingu lub pod namiotem. Radzimy, na co zwracać uwagę, wybierając projektor do użytku na zewnątrz.
Cozy summer cinema with vintage projector in the evening

Zanim kupimy projektor na zewnątrz – o czym trzeba wiedzieć?

Organizacja letnich pokazów filmowych na świeżym powietrzu jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, zarówno samotnie, jak i w gronie znajomych lub rodziny. Projektory pozwalają odtwarzać ulubione filmy lub seriale, a nawet bawić się z grami na konsoli lub laptopie. Przed wyborem urządzenia warto jednak pamiętać o tym, że na jakość uzyskanego obrazu wpływać będzie także rodzaj powierzchni, która stanowi nasze ekran, a także warunki atmosferyczne. Nawet najlepsze projektory nie poradzą sobie z pracą w pełnym słońcu, seanse planujemy więc z reguły na wieczór. Jeżeli planujemy regularnie korzystać z projektora w ogrodzie, warto rozważyć kupno rozkładanego ekranu projekcyjnego lub specjalnego materiału (tkanina lub dedykowana folia projekcyjna), który będziemy rozwieszać np. na ogrodzeniu lub między drzewami. Alternatywnie można też użyć projektora na powierzchni służącej do wyświetlania białej farby, w sklepach możemy znaleźć też specjalne emulsje dla projektorów.
Sprawdź także, jaki projektor do domu będzie dobrym wyborem.
Musimy również zdecydować, czy zakupione przez nas urządzenie ma być sprzętem używanym sporadycznie, czy też na co dzień będzie zastępować telewizor w salonie. W tym drugim przypadku musimy liczyć się z tym, że sprzęt będzie znacznie większy i cięższy. Jednak z drugiej strony będzie on zapewniać wyższej jakości obraz, a także oferować dodatkową funkcjonalność. Jeżeli projektora będziemy używać sporadycznie, możemy zdecydować się na kompaktowe modele przenośne, niektóre zmieszczą się bez problemu nawet do kieszeni kurtki. Takie urządzenia są świetnym wyborem zwłaszcza, gdy chcemy korzystać z kina pod chmurką poza miejscem zamieszkania.
Jeżeli wyznaczyliśmy stałe miejsce do używania projektora na tarasie lub w ogrodzie, warto rozważyć zakup dedykowanego systemu nagłośnieniowego. Na półkach sklepowych znajdziemy głośniki i kolumny przeznaczone do instalacji na zewnątrz, które odznaczają się odpornością na wilgoć, niską temperaturę, a także niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wybór sprzętu zależy oczywiście od naszego budżetu. Duża część projektorów jest wyposażona w głośniki, zawsze możemy też sięgnąć po proste i tanie modele bezprzewodowe, które można ustawić w dowolnym miejscu.

Na jakie parametry należy zwracać uwagę podczas zakupu projektora na zewnątrz?

Rozważając zakup projektora do ogrodu lub na taras, bierzemy pod uwagę kilka podstawowych czynników, które wymieniliśmy poniżej.

Typ projektora

Wspomniane już wcześniej przeznaczenie projektora. Możemy postawić na standardowe urządzenia do użytku domowego lub mniejsze modele przenośne. Klasyczne urządzenia górują, jeżeli chodzi o parametry, a także wielkość rzucanego obrazu. Z drugiej strony, kompaktowe projektory sprawdzają się lepiej na wycieczkach, a także przy sporadycznym użytku w niewielkim gronie osób. 

Matryca projektora

Matryca projektora to element odpowiadający za wyświetlanie obrazu rzucanego na wybraną powierzchnię przez jego układ optyczny. Wyróżniamy cztery podstawowe technologie produkcji matryc.
  • Matryce LCD – matryce te montuje się w najtańszych projektorach, odznaczają się najgorszą jakością obrazu, niskim kontrastem i odwzorowaniem barw. Sprzęt tego typu pracuje też w niskich rozdzielczościach, zazwyczaj jest przeznaczony do użytku biurowego.
  • Matryce 3LCD – matryce posiadają znacznie lepsze parametry obrazu, a wyposażony w nie sprzęt z powodzeniem wykorzystuje się w zestawach kin domowych. Najdroższe rzutniki 3LCD oferują ponad przeciętny kontrast i odwzorowanie barw. To dobre rozwiązanie, gdy będziemy korzystać z projektora również w salonie.
  • Matryce DLP – najwyższej jakości matryce skierowane do wymagających użytkowników budujących kina domowe. Jeżeli nie zainwestujemy w dobry ekran projekcyjny do ogrodu, nie skorzystamy w pełni ich możliwości. 
  • Matryce SXRD/LCOS – najnowocześniejsze technologie. Urządzenia korzystające z tych matryc odznaczają się świetnym odwzorowaniem barw i kontrastem, a także dodatkowymi rozwiązaniami technicznymi poprawiającymi jakość obrazu. To projektory stworzone głównie z myślą o użytkowaniu w zestawach kina domowego.
  • Rozdzielczość projektora

    W przypadku oglądania filmów na zewnątrz parametr ten nie jest aż tak ważny, z reguły możemy wybierać pomiędzy sprzętem obsługującym standard 1080p lub 4K. W przypadku korzystania z naprawdę dużych ekranów, wybór tego drugiego może poprawić ostrość obrazu, warto jednak zauważyć, że wiele zależy tutaj od jakości filmu oraz oprogramowania sprzętu podbijającego rozdzielczość sygnału wideo. 

    Maksymalna jasność projektora

    Kluczowa cecha, gdy chcemy cieszyć się filmami w ogrodzie lub na tarasie. Im jaśniejszy obraz, tym większe jest zauważalne jego nasycenie kolorami (pamiętajmy też, że wiele zależy tutaj od powierzchni ekranu) . Minimalna jasność projektora na zewnątrz powinna wynosić co najmniej 3000 ANSI lumenów. 

    Kontrast projektora

    Na jakość obrazu wpływa też kontrast, który wyostrza go i zwiększa liczbę zauważalnych detali. Z reguły zaleca się, by rzutnik posiadał wartość kontrastu co najmniej na poziomie 3000 : 1.

    Dodatkowe funkcje multimedialne

    Większość nowoczesnych projektorów łączy się bez problemu z siecią Wi-Fi oraz korzysta z Bluetooth, dzięki czemu mogą one odbierać obraz wideo bez potrzeby podłączania jakichkolwiek kabli. Sprzęt może też łączyć się z głośnikami bezprzewodowymi. Niektóre modele mają również funkcje smart i podobnie jak telewizory mogą odtwarzać treści z popularnych serwisów streamingowych.
    Zdjęcie: Envato Elements