Data modyfikacji:

Jak nastroić ukulele?

Skacząca pchła – tak właśnie tłumaczy się nazwę ukulele z języka hawajskiego. Zaczynając naszą przygodę z tym instrumentem, poza regularnymi ćwiczeniami, musimy także wiedzieć, jak nastroić ukulele. Tylko odpowiednio nastrojone pozwoli nam czerpać przyjemność z nauki i czynić szybie postępy. Możemy stroić je tradycyjnie – na słuch – ale też skorzystać z pomocy szerokiej gamy stroików i aplikacji. Co najlepiej wybrać?

jak nastroić ukulele

Strojenie ukulele

Swoje ukulele powinniśmy stroić przed każdym użyciem, gdyż wraz z upływem czasu każdy nieużywany instrument strunowy traci idealny strój. To zupełnie naturalne zjawisko, związane jest ze zmianą siły naciągu strun. By grane przez nas utwory i wprawki brzmiały czysto i bez fałszu, nie tylko powinniśmy regularnie sprawdzać, czy nasze ukulele dobrze stroi, ale też wiedzieć, jak nastroić ukulele szybko i sprawnie.

Jak nastroić ukulele z pomocą stroika?

Dobry stroik do ukulele bardzo ułatwi nam proces strojenia instrumentu. Ukulele możemy stroić w różnych tonacjach, jednak podstawowym wzorem jest wariant zawierający wszystkie dźwięki akordu C6, a więc z wykorzystaniem dźwięków a¹, e¹, c¹, g¹. To najpopularniejszy wariant tego, jak nastroić ukulele – ale nie jedyny.

Innym dość często spotykanym jest strój z niskim g. Dźwięk pierwszych trzech strun pozostaje taki sam jak w wariancie akordu C6, natomiast ostatnią strunę stroimy jako g z oktawy małej. Zbliża to nasze ukulele do brzmienia pierwszych czterech strun gitary klasycznej. Najmniej popularnym jest tzw. wariant kanadyjski. Stroimy wtedy instrument z wykorzystaniem dźwięków akordu D6: h¹, fis¹, d¹, a¹.

Jeśli nie mieliśmy nigdy wcześniej do czynienia z tym, jak nastroić ukulele, to najprostszym i najszybszym sposobem będzie użycie elektronicznego stroika. Tego typu urządzenia działają na dwa sposoby: wychwytując dźwięk instrumentu przez wbudowany mikrofon lub wyczuwając wibracje gryfu w celu określenia wysokości dźwięku.

Stroiki „słuchające” nie wymagają fizycznego kontaktu z instrumentem, możemy położyć je po prostu w pewnej odległości od ukulele. Wymagają one jednak, byśmy znajdowali się w cichej przestrzeni, gdzie odgłosy tła nie zakłócą działania stroika. Starsze stroiki, a także wszelkiego typu aplikacje na telefon wykorzystują ten właśnie sposób rozpoznania wysokości dźwięku. Uniemożliwia on strojenie ukulele np. na zewnątrz, w czasie spotkania ze znajomymi i w każdych innych warunkach, gdzie towarzyszą nam niechciane odgłosy.

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są stroiki czujące wibracje, czyli tak zwane tunery. Jak nastroić ukulele z pomocą takiego gadżetu? Jest to dziecinnie proste – tuner zapinamy na gryfie, trącamy kolejne struny, poprawiając ich naciąg zgodnie z przejrzystymi wskazaniami urządzenia.

Jak nastroić ukulele bez stroika?

Dla początkujących muzyków, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w tym, jak nastroić ukulele na słuch, to zadanie może być dość trudne, ale nie niemożliwe. Pierwsze strojenia instrumentu z pewnością najlepiej wykonać z pomocą stroika do ukulele, a umiejętność strojenia na słuch rozwinąć w sobie wraz z upływem czasu i wzrostem naszych umiejętności.

Strojenie ukulele na ucho przebiega następująco: rozpoczynamy od dostrojenia struny a1 do dźwięku wzorcowego. Możemy do tego celu użyć kamertonu lub aplikacji emitującej dźwięk a1. Następnie opieramy palec na piątym progu kolejnej struny (e1) i porównujemy dźwięki pustej a1 z e1 na V progu – powinny być identyczne. Dźwięk trzeciej struny na czwartym progu powinien być identyczny jak dźwięk pustej struny drugiej. Na koniec szarpiemy strunę g1 skróconą na drugim progu – powinna dawać taki sam dźwięk jak pusta struna a1. Po dostrojeniu strun wedle takiego wzorca jesteśmy gotowi do gry.

Autor: Bartosz Stoczkowski