Data publikacji:

Jak ocieplić drzwi? Poradnik, jak ograniczyć utratę ciepła

Odpowiedź na pytanie jak ocieplić drzwi, wynika z warunków technicznych WT 2021, które określają współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych U maksymalnie 1,3 W/(m2·K). Drzwi mogą być ocieplone wewnątrz skrzydła, ale w razie potrzeby można również dodatkowo ocieplić je na zewnątrz. Oprócz samego skrzydła drzwiowego, tak samo ważne dla utrzymania ciepła jest unikanie powstawania mostków termicznych podczas montażu oraz odpowiednie ocieplenie i uszczelnienie ościeżnicy. Nie bez znaczenia jest też zaaranżowanie we wnętrzu zamykanego wiatrołapu.
jak ocieplić drzwi

Ocieplenie drzwi zewnętrznych

Zanim zastanowimy się w jaki sposób ocieplić istniejące drzwi, warto poświęcić trochę uwagi na zapoznanie się z metodami ocieplenia stosowanym przez samych producentów. Jeśli kupujemy nowe drzwi wejściowe, uzyskanie określonego w warunkach technicznych WT 2021 poziomu współczynnika przenikania ciepła na poziomie maksymalnie U 1,3 W/(m2·K) nie powinno być problemem. Producenci wysokiej jakości drzwi oferują modele o współczynniku U na poziomie 1,0 W/(m2·K), a nawet 0,5 W/(m2·K) dla domów pasywnych.

Czytając specyfikację produktu warto jest zwrócić uwagę, czy podawany współczynnik dotyczy całych drzwi wraz z ościeżnicą i ewentualnymi przeszkleniami (Ud), czy jedynie samej płyciny (Up), gdyż wtedy może być on zaniżony w stosunku do rzeczywistej wartości. Powyższe wymagania te nie dotyczą wyłącznie głównych drzwi wejściowych do domu, ale wszystkich drzwi oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, czyli np. zewnętrznych drzwi garażowych. Z kolei drzwi tarasowe lub balkonowe, jeśli nie posiadają klamki i zamka dostępnych po obu stronach skrzydła nie stanowią formalnie drzwi, ale są traktowane jako okno.

Drzwi wejściowe mogą być wykonane są z drewna, stali, aluminium, kompozytu lub PCV. Niezależnie od rodzaju materiału, większość drzwi dobrej jakości ma wbudowaną wewnątrz warstwę ocieplająca. Izolacja termiczna wewnątrz płyciny drzwi najczęściej jest wykonana ze specjalnej pianki poliuretanowej, pianki fenolowej, aerożelu lub poliamidu zbrojonego włóknem węglowym. Oprócz samego skrzydła drzwiowego, ocieplane są też ościeżnice oraz progi, poprzez zastosowanie odpowiednich wypełnień lub przekładek termicznych.

Pianka termoizolacyjna oprócz doskonałych właściwości termicznych jest również dobrą ochroną przed hałasem. Ze względu na dużą sztywność i odporność na ściskanie może ona spełniać również pewną rolę konstrukcyjną w drzwiach wykonanych z wytłoczonych blach usztywniając skrzydło drzwiowe. Jednak drzwi metalowe wypełnione pianką mogą mieć problem z nagrzewaniem i rozwarstwianiem pod wpływem słońca, gdyż metal nagrzewa się i stygnie bardzo szybko, a pianka odwrotnie. Dlatego też po pewnym czasie na płaszczyźnie drzwi mogą się pojawić wybrzuszenia lub delikatnie odznaczająca konstrukcja. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie wypełnień z pianki uformowanej i rozprężonej wcześniej na zewnątrz, a następnie umieszczonej w drzwiach na specjalnym elastycznym kleju. Dzięki czemu elementy metalowe mogą swobodnie pracować pod wpływem temperatury.

W tańszych modelach drzwi np. przeznaczonych do pomieszczeń technicznych, spotyka się też styropian lub wełnę mineralną, jednak takie wypełnienie, aby mogło być wystarczająco ciepłe musiałby mieć znaczną grubość, dlatego nie jest to najlepszy materiał izolacyjny do drzwi. Oprócz tego styropian i wełna wewnątrz drzwi są narażone na chłonięcie wody. Warto w tym miejscu podkreślić, że równie ważny co materiał wewnątrz drzwi, jest ich odpowiedni montaż i połączenie ościeżnicy drzwi z izolacją termiczną budynku w taki sposób, by wyeliminować mostki termiczne.

Jak ocieplić drzwi wejściowe?

Jeśli nasze drzwi wejściowe są zimne, najprościej byłoby wymienić je na nowe, wyposażone w wysokiej jakości izolację termiczną. Nie zawsze jednak jest to możliwe, chociażby ze względu na koszty oraz ewentualne walory estetyczne – czasem drzwi są ważnym elementem dekoracyjnym fasady i częścią projektu i trudno będzie dobrać nowy, gotowy wyrób o podobnym kształcie i wyglądzie. W takiej sytuacji możemy spróbować ocieplić drzwi istniejące.

Popularną choć niezbyt estetyczną metodą, są gotowe obicia tapicerskie z pianką umieszczane po wewnętrznej stronie drzwi. Jednak w ich przypadku o słabej estetyce nie decyduje sam sposób ocieplenia, ale wykonanie z niskiej jakości materiałów i dostępność w ograniczonej palecie kolorów. Zresztą sama pianka tapicerska nie jest zbyt efektywnym materiałem ociepleniowym. Jeśli więc chcemy zdecydować się na obicie tapicerskie, najlepiej będzie samemu wybrać termoizolację np. w postaci samoprzylepnej maty wygłuszającej lub pianki poliuretanowej, która jest też dobrym izolatorem termicznym, a następnie zakup materiału obiciowego o kolorze i fakturze pasujących do wnętrza. Kupno i montaż izolacji najlepiej, wykonać jest we współpracy z doświadczonym fachowcem, dzięki czemu efekt będzie dużo lepszy niż samodzielne przybicie gotowej tapicerki z marketu budowlanego.

O ile solidnie i estetycznie wykonane obicie tapicerskie może być dobrym kompromisem w przypadku ocieplenia drzwi drewnianych, o tyle niskiej jakości drzwi z płyty pilśniowej, spotykane głównie w blokach z wielkiej płyty, można poddać całościowej renowacji. W tym celu wypełniamy puste przestrzenie wewnątrz pianką PU oraz dodatkowo pokrywajmy drzwi cienką warstwą pianki lub maty wygłuszającej na zewnątrz, a następnie wzmacniamy blachą stalową, mocowaną mechanicznie do konstrukcji drewnianej wewnątrz drzwi. Po wygładzeniu powierzchni i zabezpieczeniu krawędzi całość malujemy wysokiej jakości lakierem.

Jeśli natomiast zastanawiasz się jak ocieplić drzwi garażowe, co do których nie ma już tak wysokich wymagań estetycznych, rozwiązaniem może być nałożenie samoprzylepnej pianki PU lub płyty PIR, których krawędzie możemy zabezpieczyć specjalną taśmą lub ewentualnie cienkimi listwami aluminiowymi.

Jak uszczelnić drzwi wejściowe?

Często najwięcej ciepła ucieka nie przez samo skrzydło drzwiowe, ale przez nieszczelności między skrzydłem a ościeżnicą i progiem. Zwykle drzwi są wyposażone w konkretny system uszczelek, który jednak z czasem ulega zużyciu, dlatego jego wymiana powinna znacznie poprawić właściwości cieplne drzwi. Uszczelki drzwiowe mogą być wykonane z gumy, albo też z połączenia materiałów np. pianki poliuretanowej na trzpieniu polipropylenowym.

W przypadku uszczelnienia drzwi wewnętrznych, najbardziej newralgicznym punktem są narożniki, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie uszczelek zgrzewanych w formie gotowej ramki. Tego rodzaju usługę można zamówić pod wymiar konkretnych drzwi w specjalistycznej firmie.

W przypadku renowacji starych drzwi, niebagatelne znacznie dla termoizolacyjności może dodatkowo mieć wymiana elementów nie kojarzących się z ociepleniem, czyli zamków i zawiasów. Stare skrzydła drzwiowe mogą mieć zaburzoną geometrię, ze względu na krzywe i zużyte zawiasy oraz brak odpowiedniego docisku, ze względu na wyrobiony zamek. Wymiana tych elementów oprócz oczywistych korzyści w kwestii bezpieczeństwa, poprawi też docisk uszczelek i w efekcie szczelność drzwi.

Niezależnie od tego jak dobrze uszczelnione zostaną drzwi wejściowe, to i tak pozostaną w zimie źródłem strat ciepła, ponieważ musimy je od czasu do czasu otwierać. Dlatego właśnie strefa wejścia powinna być w projekcie wydzielona w postaci zamkniętego wiatrołapu, czyli pomieszczenia stanowiącego funkcję śluzy, dzięki czemu utrata ciepła jest ograniczona do stosunkowo niewielkiej kubatury. Oczywiście drzwi wewnętrzne wiatrołapu nie muszą być szczelne, ani ocieplone, nie należy jednak z nich całkowicie rezygnować, gdyż nawet zwykłe drzwi pokojowe, czy ażurowe w tym miejscu znacznie ograniczają straty ciepła.

Autor: Szymon Wachal