Data publikacji:

Jak odświeżyć materac?

 Regularne czyszczenie materaca gwarantuje, że nasze posłanie będzie zawsze higieniczne, pachnące i wolne od drobnoustrojów. Wcale nie musisz oddawać go do pralni. Istnieje wiele domowych metod, które są proste i szybkie! Jak odświeżyć materac? Sprawdź nasze skuteczne sposoby!
jak odświeżyć materac

Jak odświeżyć materac? Skuteczne sposoby

Nawet najlepsze materace z czasem wymagają odświeżenia. Czyszczenie materaca to czynność, o której wielu z nas zdarza się zapomnieć. Oczywiście każdy czyści lub pierze go, gdy zostanie ubrudzony jedzeniem czy też moczem zwierzaka, jednak warto wiedzieć, że to nie wystarcza.

Materac, który nigdy nie był odświeżany, staje się prawdziwym siedliskiem roztoczy, bakterii i innych drobnoustrojów. Dlatego trzeba regularnie go czyścić domowymi sposobami, aby posłanie zawsze było nie tylko wygodne, ale również higieniczne.

Jak odświeżyć materac domowymi sposobami? Opcji jest wiele. Zależy to nie tylko od naszych preferencji, lecz także od materiału, z jakiego wykonane zostało posłanie. Jeśli masz materac z pokrowcem, co jakiś czas należy wyprać go normalnie w pralce. W innym przypadku sprawdzą się płyny do prania tapicerek, a także produkty, który każdy z nas ma w swoich szafkach. W artykule przedstawiamy skuteczne sposoby na to, jak wyczyścić materac w domu!

Jak odświeżyć materac? Myjka parowa

Pierwszym i jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, jak odświeżyć i wyczyścić materac piankowy czy sprężynowy, jest użycie myjki parowej. Parownice są nie tylko niezwykle wygodne, lecz także bezpieczne w użyciu. Podczas ich używania nie musisz stosować żadnych detergentów, które mogą uczulać i które później ciężko jest zmyć z materiału.

Urządzenia tego typu czyszczą i dezynfekują nie tylko poszycie, lecz także wnętrze materaca. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla alergików, gdyż gorąca para jest w stanie zlikwidować wszelkie grzyby oraz roztocza.

Jak wyczyścić materac za pomocą myjki parowej? Najpierw dokładnie odkurz posłanie. Następnie nałóż na urządzenie odpowiednią końcówkę, a właściwy pojemnik napełnij wodą. Włącz parownicę, a gdy się nagrzeje, oczyść materac, przesuwając myjką parową po jego powierzchni.

Urządzenie przyda ci się nie tylko do czyszczenia materaca. Doskonale sprawdzi się również do dezynfekcji podłóg, półek czy też blatów kuchennych. To świetny produkt, jeśli któryś z domowników jest alergikiem.

Jak wyczyścić materac? Odkurzacz parowy

Kolejną opcją na to, jak wyprać materac w domowych warunkach, jest zastosowanie odkurzacza parowego. Urządzenie to również czyści powierzchnie za pomocą pary wodnej, jednak oprócz tego zasysa nieczystości do specjalnego pojemnika podobnie jak klasyczny odkurzacz. Jeśli chcesz wyprać materac, który jest ubrudzony jedzeniem czy też ziemią, urządzenie to sprawdzi się idealnie.

Aby odświeżyć materac za pomocą odkurzacza parowego, nałóż na rurę odpowiednią końcówkę przeznaczoną do odkurzania za pomocą pary. Włącz sprzęt i rozpocznij czyszczenie powierzchni. W przypadku uporczywych plam może być konieczne kilkukrotne przejechanie odkurzaczem po materacu. Odkurzacz parowy nie tylko dezynfekuje materiał, lecz także likwiduje wszelkie roztocza, grzyby oraz pyłki i zasysa je do pojemnika.

Jak wyczyścić materac specjalnymi detergentami?

Jak wyczyścić materac z moczu lub odchodów zwierzęcia? Zabrudzenia tego typu wymagają zwykle użycia specjalnej chemii, która nie tylko oczyści i zdezynfekuje łóżko, lecz także zlikwiduje nieprzyjemny zapach. Ponadto profesjonalne detergenty są w stanie pozbyć się uporczywych plam oraz zabrudzeń, z którymi nie radzi sobie nawet gorąca para.

Zanim przejdziesz do czyszczenia materaca za pomocą środków chemicznych, koniecznie porządnie go odkurz. Następnie nałóż detergent na plamy i postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Niektóre specyfiki służą do czyszczenia na sucho i zbiera się je szczotką lub odkurzaczem, inne zaś na mokro i należy zmyć je wodą. Pamiętaj także, aby dobrać detergent do rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest materac i jego wypełnienie.

Niektóre środki nie nadają się do czyszczenia maty kokosowej, innych nie wolno stosować na piankę czy też wełnę. Czytaj etykiety na opakowaniach!

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

Szukasz domowych sposobów na to, jak odświeżyć materac? Soda oczyszczona sprawdzi się znakomicie! Ten niezwykle uniwersalny składnik może być używany również do usuwania plam i likwidowania brzydkich zapachów. Jak to zrobić? Masz dwie opcje.

Pierwsza z nich to pranie materaca na mokro z zastosowaniem sody. Ten sposób pomoże ci uporać się z plamami. Sodę oczyszczoną zmieszaj z niewielką ilością wody, tak aby powstała gęsta pasta. Możesz dodać do mikstury nieco olejku eterycznego (1-2 krople). Mieszankę nałóż na plamy i zostaw na godzinę.

Następnie zwilż wodą gąbkę i wyczyść nią plamy. Drugi sposób to odświeżanie materaca za pomocą sody na sucho. Wystarczy, że obsypiesz posłanie sodą i zostawisz na kilka godzin. Substancja zlikwiduje wszelkie nieprzyjemne zapachy. Po tym czasie odkurz dokładnie łóżko odkurzaczem i gotowe!

Jak wyczyścić materac? Sok z cytryny

Ostatnim naszym sposobem na to, jak wyczyścić materac, jest użycie soku z cytryny. Ma on właściwości utleniające i rozjaśniające plamy. Aby przygotować miksturę, połącz sok z cytryny z wodą w proporcjach 2:1. Możesz dodać do mieszanki również trochę soli kuchennej, octu spirytusowego lub wody utlenionej.

Taki domowy środek czyszczący nałóż na plamy i pozostaw na kilkanaście minut. Po upłynięciu wymaganego czasu zmyj miksturę za pomocą czystej, wilgotnej ściereczki. W przypadku plam z moczu lub innych substancji o nieprzyjemnym zapachu możesz na koniec posypać materac sodą oczyszczoną i postępować zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi we wcześniejszej części artykułu. To wszystko!

Autorka: Olga Wacholc