O tym, jak ważny jest wygodny materac, przekonała się każda osoba, która spędziła przynajmniej jedną noc na niekomfortowym łóżku. Ból pleców i karku czy problemy ze snem to tylko kilka z możliwych negatywnych skutków. Dziś sprawdzamy, czy lepszy będzie materac piankowy czy sprężynowy. Czym się od siebie różnią? Który lepiej wybrać? Sprawdź wady oraz zalety każdego z tych rozwiązań i zafunduj sobie zdrowy, spokojny i wygodny sen.
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na materac piankowy czy sprężynowy, warto wiedzieć, dlaczego w ogóle wybór dobrego produktu jest tak ważny. Zanim więc zaczniesz sprawdzać produkty z rankingu materacy, zastanów się, który rodzaj produktu jest dla ciebie odpowiedni.
Czy wiesz, że poranny ból pleców, który nie ustaje w ciągu dnia, może być powodem właśnie snu na niewygodnym i niewłaściwie dobranym łóżku? Odpowiedni materac nie tylko okaże się pomocny w przypadku problemów z kręgosłupem, ale także znacząco poprawi jakość twojego snu.
Z pomocą dobrego materaca – czy to materaca sprężynowego czy piankowego – zapomnisz o dyskomforcie, zbyt mocnym ucisku, który może prowadzić do ograniczenia krążenia czy częstym drętwieniu kończyn. Dzięki niemu twoje ciało bez problemu przybierze naturalną, wygodną pozycję, a ty prześpisz większość nocy, nie wiercąc się i nie szukając odpowiedniego miejsca.
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kupić materac spręzynowy czy piankowy, najlepiej przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań, a wtedy odpowiedź na pytanie, jaki materac wybrać będzie łatwiejsza.
Jednym z chętnie wybieranych rodzajów materaców są te sprężynowe. Czy są wygodniejsze niż piankowe? To zależy! Dostępne na rynku modele produkuje się przy wykorzystaniu technologii kieszeniowej, dzięki której sprężyny są łączone w małe grupy, a następnie umieszczane w specjalnych kieszeniach z pianki. Efekt? Spokojny i niezakłócony sen, i to bez względu na to, czy śpisz w pojedynkę czy z drugą połówką.
Kieszeniowe materace sprężynowe minimalizują odczuwalność ruchów drugiej osoby, wpływając tym samym na zmniejszenie liczby przebudzeń w nocy. Bez problemu dopasowują się do pozycji, ciężaru i kształtu ciała, a elastyczność punktowa zapewnia wysoki poziom wsparcia. Sposób wykonania materaców sprężynowych wpływa także na ich trwałość.
Na rynku znajdziesz także materace sprężynowe bonellowe, które, w przeciwieństwie do swoich kieszeniowych odpowiedników, nie zapewniają tak dużej wygody w przypadku osób, które śpią z drugą połówką lub często zmieniają pozycję. Nie oznacza to jednak, że nie są dobrym rozwiązaniem – wygoda, jaką zapewniają, i trwałość sprawiają, że z powodzeniem sprawdzą się u singli, którzy mają spokojny sen.
Materace sprężynowe to przede wszystkim ekonomiczne rozwiązanie, które pozytywnie zaskoczy cię swoją sprężystością i elastycznością punktową. Bez obaw mogą wybierać je również osoby z nadwagą – wytrzymały materiał jest nie tylko odporny na odkształcenia, ale także bez problemu radzi sobie nawet z większym ciężarem.
Sprawdź również, jakie łóżko do sypialni wybrać, aby zagwarantować sobie zdrowy i komfortowy sen.
Wiesz już, czym wyróżnia się materac sprężynowy. Czy jego piankowy odpowiednik sprawdzi się równie dobrze w twoim domu? Do produkcji tego typu artykułów wykorzystuje się syntetyczne włókna – poliuretan czy lateks, które są wysoko- i termoelastyczne. Oczywiście materiał wykonania wpływa na właściwości materaca, jednak wszystkie produkty z tej grupy mogą pochwalić się lekkością, wygodą i elastycznością.
Co ciekawe, różne materiały, z których produkuje się materace piankowe, okazują się pomocne w przypadku różnych dolegliwości. Modele z pianki termoelastycznej sprawdzą się w przypadku osób zmagających się z bólem kręgosłupa i chorymi stawami, podczas gdy ich lateksowe odpowiedniki są strzałem w dziesiątkę w sytuacji, gdy masz alergię lub astmę, ponieważ mają właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.
Do głównych zalet materaców piankowych można zaliczyć doskonałą sprężystość i elastyczność, dzięki którym bez problemu dopasowują się do pozycji ciała. Co więcej, tego typu produkty są odporne na obciążenia i bardzo trwałe, a do tego bez problemu radzą sobie z właściwym podparciem kręgosłupa i ciała.
Materace piankowe zapewniają także optymalną wentylację wkładu, czyli bez problemu radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci i ciepła, które mogłyby zapewniać roztoczom i grzybom idealne warunki do rozwoju. Bardzo często są również antyalergiczne oraz umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru ciała.
Czas sprawdzić, który z produktów wybrać – czy lepszy będzie materac sprężynowy czy może piankowy? Tak naprawdę wszystko zależy od twoich potrzeb. Zacznijmy od różnic między dwoma rozwiązaniami.
Pierwszą i często decydującą z nich jest cena. Modele ze sprężynami są tańsze niż ich odpowiedniki wypełnione pianką, jednak często to te drugie są o wiele trwalsze i odporniejsze na eksploatację.
Jeśli jesteś osobą, która ma nadwagę, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie materac sprężynowy, który równie doskonale sprawdzi się w przypadku par– technologia kieszeniowa zapewni wygodę każdemu z partnerów. Jeżeli jednak zmagasz się z różnymi dolegliwościami, np. bólem pleców i stawów, czy chorujesz na układ krążenia, to strzałem w dziesiątkę będzie materac piankowy.
Zarówno materac sprężynowy, jak i piankowy może pochwalić się elastycznością i sprężystością, która jest, oczywiście, uzależniona od ich twardości (zobacz, jaka twardość materaca będzie dla ciebie najlepsza). Rozwiązania zapewniają także dobry poziom wsparcia dla kręgosłupa.
Jeśli nie możesz się zdecydować, czy zafundować sobie materac piankowy czy sprężynowy, to doskonałym wyborem będzie materac hybrydowy. Jak z pewnością się domyślasz – innowacyjne rozwiązanie to połączenie dwóch rodzajów produktów, które może pochwalić się wszystkimi zaletami każdego z nich. Efekt? Artykuł składający się zarówno z pianek, jak i sprężyn.
Czy materac hybrydowy jest dobrym rozwiązaniem? Jeśli twój budżet na to pozwala, to zdecydowanie tak. Tego typu produkty zapewniają maksymalny komfort, który zawdzięczają o wiele większej liczbie punktów podparcia kręgosłupa. Do ich produkcji wykorzystuje się materiały odporne na uszkodzenia i odkształcenia, które jednocześnie bez problemu dopasowują się do pozycji ciała.
Autorka: Katarzyna Wendzonka