Data modyfikacji:

Jak osuszyć ściany? Poradnik

Zawilgocenie ścian wewnętrznych objawia się pojawianiem na tynku plam i wykwitów przypominających liszaje. Jeśli wchodzisz do pomieszczenia, w którym odczuwasz charakterystyczny chłód i wilgoć, a do twojego nosa dobiega nieprzyjemna piwniczna woń, to znak, że czas podjąć temat, jak osuszyć ściany. Poradnik, który dla ciebie przygotowaliśmy, proponuje rozwiązania, jak osuszyć ściany domowym sposobem.
jak osuszyć ściany

Jak wygląda zawilgocenie ścian wewnętrznych?

Zagrzybione są zwykle pomieszczenia mokre: łazienki, toalety, kuchnie oraz piwnice, werandy i ogrody zimowe. 
Objawy zawilgocenia ścian zewnętrznych to:
  • pojawianie się na tynk plam i wykwitów przypominających liszaje,
  • odczucie wilgoci w domu,
  • odczucie zimna w pomieszczeniu,
  • charakterystyczny zapach starej piwnicy,
  • wybrzuszenia na ścianach,
  • odspajanie farby,
  • osłanianie struktury tynku, sypanie się tynku, spadanie tynku na podłogę – jeśli niszczeje tynk, stanowi to oznakę, że problem zawilgocenia w pomieszczeniu to już długotrwała jego degradacja.
  • Przyczyny zawilgocenia ścian wewnętrznych

    Jakie są przyczyny zawilgocenia ścian wewnętrznych?
  • Błędy projektowe – konstruktor budynku nie przewidział materiałów i rozwiązań technicznych odpornych na podwyższone narażenie na zawilgocenie lub napór wody. 
  • Stosowanie tynków gipsowych i cementowo-wapiennych w miejscach narażonych na wilgoć, zamiast nakładania tynków wodoodpornych.
  • Stawianie budynku budowanego na gruntach gliniastych na ławach, a nie na płytach fundamentowych.
  • Brak zabezpieczenia przed naporem wilgoci i wody z zewnątrz budynku (np. nieprawidłowo wykonany dach domu). Typowym miejscem przecieków są okolice kominów z powodu źle wykonanych obróbek blacharskich.
  • Woda, która np. zalewa piwnice, także niekorzystnie wpływa na poziom wilgotności w pomieszczeniach. Być może zdziwi cię to, co teraz przeczytasz, ale to zjawisko dzieje się naprawdę: woda dostaje się do domu od dołu i wnika w mury znajdujące się powyżej poziomu gruntu! To rezultat podciągania kapilarnego (transportowania wody ku górze przez materiały porowate). Izolacje piwnic przydomowych powinny być dostosowane do rodzaju gruntu i poziomu wód na konkretnej działce. 
  • Uszkodzona izolacja fundamentów lub przerwanie jej ciągłości. 
  • Niedogrzanie i/lub niedocieplenie budynków. 
  • Niewystarczające wietrzenie wnętrz – wilgotne powietrze powinna bezustannie odprowadzać na zewnątrz sprawna wentylacja! To ona odpowiada za utrzymanie budynku „w zdrowiu”.
  • Jak osuszyć ściany? Poradnik

    Jak osuszyć ściany w mieszkaniu i domu nieinwazyjnie, czyli bez ingerencji w konstrukcję budynku? Te sposoby na to, jak osuszyć ściany, są też stosunkowo niedrogie i możesz je wykonać samodzielnie.
    Jak osuszyć ścianę z wilgoci? Osuszanie ścian nagrzewnicą. Jest to metoda, która sprawdza się jedynie przy niewielkich, powierzchniowych zawilgoceniach ścian. Stosuje się nagrzewnice elektryczne, gazowe lub olejowe. Temperatura wydmuchiwanego powietrza waha się w granicach 50–250ºC. Nagrzewanie pomieszczeń to wartości do maksymalnie 35ºC. To warunki, w których wilgoć zamienia się w parę, a para wodna jest usuwana przez wentylację (przy założeniu jej sprawnego działania).
    Jak osuszyć ściany? Z pomocą przychodzi osuszanie kondensacyjne. Jest to skroplenie pary wodnej unoszącej się w pomieszczeniu za pomocą profesjonalnych osuszaczy powietrza. Wilgoć stopniowo odparowuje, a tym samym – ściany powoli są osuszane. Osuszone powietrze wraca do obiegu, a skroplona woda może być odprowadzona do kanalizacji.
    Osuszanie mikrofalowe – sposób, jak osuszyć ściany domowym sposobem. Wilgoć zamienia się w parę wodą pod wpływem działania fal mikrofalowych. Jest to metoda pracująca efektywnie jedynie przy sprawnej i wydajnej wentylacji. Fale mikrofalowe, z uwagi na to, że są niebezpieczne dla zdrowia, wyłączają osuszane pomieszczenia z użytkowania na pewien czas. 
    Na czym polega osuszanie absorpcyjne? Wilgoć z powietrza zostaje wtłoczona do komory osuszacza. Ten jest wyposażony w filtr z chłonnym granulatem (żelem silikonowym lub chlorkiem litu). Woda jest absorbowana. Z osuszacza wydostaje się suche powietrze. 
    Pompy ciśnieniowe – za ich pomocą usuwa się wodę spod posadzki po zalaniu pomieszczeń. Stosuje się, gdy posadzka nie posiada uszkodzeń. Dodatkowo zawsze należy przeprowadzić odgrzybianie ozonowe. Jest to ważne z tego względu, że pod zalaną nawierzchnią mogą namnażać się grzyby i pleśnie, które należy jak najszybciej zlikwidować, bo robią wiele złego samemu budynkowi, ale i bardzo niekorzystnie działają na zdrowie człowieka. 

    Osuszanie ścian – preparaty

    Na rynku są dostępne różnorodne preparaty do odgrzybiania i osuszania murów, także te, które nie zawierają chloru. Wiele z nich może być stosowanych w pomieszczeniach, w których na stałe przebywają ludzie i zwierzęta. 
    Stosowanie preparatów do osuszania ścian oznacza bezinwazyjny proces, jak osuszyć ściany. Nie wymaga to ingerencji mechanicznych (nawiercanie, skuwanie) – jest to wyłącznie nakładanie odpowiednich środków na powierzchnię ścian. Producenci zaręczają, że metody są szybkie w użyciu i przynoszą widoczne efekty w krótkim czasie. Wiele preparatów usuwa skutki zawilgocenia i zasolenia ścian oraz likwiduje zagrzybienie murów. Warto także działać profilaktycznie z produktami z rankingu pochłaniaczy wilgoci.
    Podstawową przyczyną pojawienia się wilgoci w domu jest brak odpowiedniej izolacji wodochronnej fundamentów i/lub podpiwniczenia. Jeśli jesteś na etapie budowy domu, to aby za kilka lat nie zastanawiać się, jak osuszyć ściany domowym sposobem, zadbaj o ich należyte wykonanie i odpowiednią impregnację podczas budowy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.