Data modyfikacji:

Ranking pochłaniaczy wilgoci do domu

Zaparowane szyby, brunatne ślady na ścianach, pofalowane kartki książek – jest wiele oznak, że w twoim domu panuje zbyt duża wilgoć. Podstawą radzenia sobie z wilgocią jest oczywiście wietrzenie i poprawa wentylacji, ale nie zawsze to wystarczy. Wyjaśniamy, jaki pochłaniacz wilgoci do domu kupić, by raz na zawsze wyeliminować problem.

Telewizor

Jaką wilgotność powinno mieć powietrze w pomieszczeniu?

Przyjmuje się, że prawidłowa wartość to od 30% do 60%. Wskazania te wahają się oczywiście w zależności od pory roku, pogody czy naszej aktywności w domu, ale nie powinny osiągać skrajnych wartości. Ze zbyt suchym powietrzem możesz mieć do czynienia zimą, gdy grzejniki konwektorowe osuszą powietrze.

Takie samo zjawisko wystąpi latem, jeśli używasz klimatyzacji. Wilgotność powyżej 60% najczęściej wymaga już podjęcia konkretnych środków, np. zainstalowania pochłaniacza wilgoci. Do wygodnego kontrolowania wilgotności warto użyć higrometru lub stacji pogodowej z wbudowanym wilgotnościomierzem. Tę funkcję mają nawet najtańsze urządzenia.

Sprawdź także: Ranking najlepszych osuszaczy powietrza

Najprostszy pochłaniacz wilgoci do domu w rankingu

Wśród najprostszych rozwiązań na radzenie sobie z nadmierną wilgocią warto wyróżnić zakup prostego pochłaniacza wilgoci. Pochłaniacze z wymiennymi wkładami można zakupić już za kilkanaście złotych, więc nie wymagają sporych inwestycji. Ich działanie jest proste: wymienny wkład wyłapuje wilgoć z powietrza, a skroplona woda spływa do dolnej części plastikowego pojemnika. Naocznie zaobserwujesz więc, że pochłaniacz działa.

Granulat znajdujący się w wymiennym woreczku to żel krzemionkowy, czyli nic innego, jak… żwirek silikonowy dla kotów. Jest on bezpieczny dla zdrowia, nie emituje szkodliwych substancji i dobrze absorbuje parę wodną z powietrza. Silikażel stosuje się także w opakowaniach z kruchą żywnością lub w opakowaniach butów, gdzie również odpowiada za osuszania powietrza.

Domowy pochłaniacz do domu – jaki wybrać?

Dostępne są również inne pochłaniacze wilgoci, np. na tabletki. Kostki absorpcyjne mogą być wykonane z chlorku wapnia lub soli pochłaniających wilgoć. Ich zasada działania jest podobna do włókninowych woreczków, a zastosowane wkłady są obojętne zapachowo.

W zależności od kubatury pomieszczenia oraz stopnia wilgotności powietrza, pochłaniacz jest w stanie absorbować wodę przed 2-4 tygodnie. Koszt w wkładu to kilka złotych, a niektóre rodzaje woreczków są wielokrotnego użytku. Wystarczy wystawić je na słońce i wysuszyć lub podgrzać w piekarniku lub mikrofali.

Problem jedynie w tym, że… wilgoć powróci do pomieszczenia. Ten typ pochłaniacza sprawdzi się więc jedynie tam, gdzie problem z wilgocią występuje tylko w konkretnych pomieszczeniach, np. garażu, łazience lub sypialni położonej od strony północnej.

Elektryczny osuszacz powietrza

Zastanawiasz się, jaki pochłaniacz wilgoci z rankingu wybrać? Alternatywą dla pasywnego pochłaniacza wilgoci jest elektryczny osuszacz powietrza. Ma znacznie większą wydajność i jest w stanie obniżyć wilgotność nie tylko małego pomieszczenia, ale i całego mieszkania. Osuszacz powietrza sam analizuje wilgotność we wnętrzu i włącza się w momencie podwyższonej wilgoci. Dzięki temu nie przesuszy pomieszczeń zbyt mocno, co mogłoby doprowadzić do problemów zdrowotnych.

Jak działa kondensacyjny osuszacz powietrza? Ten typ osuszacza nie tyle pochłania wilgoć, co schładza powietrze poniżej punktu rosy, dzięki czemu para wodna skrapla się i spływa do pojemnika. Ma on wbudowane podzespoły znane m.in. z lodówki czy klimatyzacji, czyli parownik, skraplacz, sprężarkę, wentylator oraz element rozprężny. Kondensacja pary wodnej jest bardzo skutecznym sposobem na osuszenie pomieszczeń, tym bardziej, że osuszacz elektryczny dodatkowo nadmuchuje wysuszone powietrze i rozprowadza je po pomieszczeniu.

Największą wydajność osuszacze powietrza osiągają w temperaturze około 30 stopni Celsjusza i przy wysokiej wilgotności, rzędu 80%. Dzięki temu osuszacz przyda się nie tylko jesienią czy wiosną, ale i latem. Suche powietrze w domu jest podczas upałów znacznie mniej uciążliwe niż to wilgotne, oblepiające ciało.

Oprócz kondensacyjnych osuszaczy elektrycznych stosuje się także modele adsorpcyjne. Adsorpcyjny osuszacz powietrza gromadzi wilgoć w żelu krzemionkowym, którym pokryty jest rotor. Aluminiowy bęben napędzany jest silnikiem elektrycznym. Wyłapuje on wilgoć z podgrzanego powietrza, które przepływa przez osiowe kapilary.

Zaletą osuszacza adsorpcyjnego jest wysoka wydajność nawet w niskiej temperaturze oraz przy dużo niższej wilgotności. Można go więc stosować np. na budowie, w piwnicy czy nieogrzewanym garażu. Urządzenie ma funkcję samooczyszczania i nie wymaga wymiany wkładów. Wydajność domowych osuszaczy elektrycznych wynosi od 8 do 20 litrów na dobę.

Gdzie ustawić pochłaniacz wilgoci z rankingu?

Pochłaniacz wilgoci powinien być ustawiony możliwie blisko źródła pary wodnej. Warto więc zabierać pochłaniacz ze sobą w te miejsca, które w danym momencie mają problem z nadmiarem wilgoci. Podczas gotowania ustaw osuszacz w kuchni, po kąpieli wstaw go do łazienki, a nocą zabierz do sypialni. Dzięki temu osuszanie powietrza będzie najskuteczniejsze. Niedrogie pochłaniacze wilgoci można rozmieścić w kilku pomieszczeniach.

Pamiętaj jednak, że elektryczne osuszacze wilgoci wymagają swobodnego przepływu powietrza, więc nie należy ich ukrywać pod biurkiem, za kanapą lub stawiać tuż przy ścianie. Urządzenie musi mieć przynajmniej 10-15 cm przestrzeni z każdej strony. Dodatkowo niewskazane jest ustawienie osuszacza przy źródłach ciepła, które mogą obniżyć jego skuteczność.

Autor: Szymon Sonik