Zadaniem osuszacza powietrza z naszego rankingu jest pozbywanie się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia pleśni. Najlepsze osuszacze powietrza wpływają także na poprawę naszego nastroju. Wyróżniamy następujące rodzaje osuszaczy: kondensacyjne, absorpcyjne, ziębnicze i przemysłowe. Jaki wybrać? Zwróć uwagę na następujące parametry: wydajność, moc, zakres temperatur.
Wielu Polaków, zwłaszcza tych mieszkających w domach wykonanych z wielkiej płyty, walczy na co dzień ze zbyt suchym powietrzem, kupując nawilżacze i stosując przeróżne sprawdzone od pokoleń metody na poprawienie komfortu oddychania.
W wilgotnych mieszkaniach lub domach w łatwy sposób można zauważyć grzyb na ścianach, który nie znika na stałe po przetarciu ściereczką nawilżoną preparatem grzybobójczym. Można też gołym okiem zobaczyć, jak wilgoć niszczy wyposażenie domowe – meble, sprzęt elektroniczny, dywany. W takich mieszkaniach pranie nie chce schnąć, a jak już wyschnie, to niesie ze sobą specyficzny zapach. Problem polega na tym, że przebywając stale w zawilgoconym pomieszczeniu tego zapachu można nie czuć, ale poczują go osoby z zewnątrz.
Czytaj także: Jaki oczyszczacz powietrza do 1000 złotych?
Wilgoć ma fatalny wpływ na zdrowie – człowiek jest narażony na choroby układu oddechowego, alergie, infekcje, bóle głowy o charakterze przewlekłym, a nawet można ją winić za powstawanie chorób nowotworowych. Dlatego warto jest kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych (prawidłowy poziom to 40-60%, w zależności od temperatury powietrza). W rozwiązywaniu problemów pomocny może okazać się ranking osuszaczy powietrza.
Wpływa też negatywnie na stan różnych elementów konstrukcyjnych budynku oraz niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni wykonanych z drewna, takich jak boazeria czy parkiety. Problemom tym mogą zapobiec osuszacze powietrza. Podpowiadamy, jaki osuszacz powietrza wybrać do domu lub mieszkania.
Konsumenci często zadają pytania na temat osuszacza powietrza. Jak działa? Jakie przyniesie korzyści Zadaniem osuszacza powietrza jest usuwanie nadmiaru wilgoci z mieszkań, co w prosty sposób może zapobiegać pojawianiu się grzybów i pleśni. Osuszacze mają możliwość kontrolowania poziomu wilgotności w tego typu miejscach Są pomocne w eliminowaniu nieprzyjemnego zapachu. Zapobiegają powstawaniu schorzeń, które są wywoływane przez zbyt długie przebywanie w wilgoci.
Czytaj również: Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?
Generalnie można powiedzieć, że takie osuszacze powinny być na stanie w domach lub mieszkaniach, które z jakichkolwiek względów są narażone na zawilgocenie. W przypadku warunków domowych nie trzeba decydować się na zakup sprzętu przemysłowego, które sprawdza się w sytuacjach typu powódź w piwnicy czy wilgoć z gruntu.
Branża RTV/AGD co chwila wprowadza nowości na rynek. Bardzo często w nowych produktach zastosowane są innowacyjne rozwiązania. Dość powszechnym zjawiskiem jest ulepszanie sprawdzonych wcześniej produktów. Każdy chce kupić dla siebie i swojej rodziny jak najlepsze produkty, a przy mnogości ofertowej odpowiedź na pytanie o osuszacz powietrza, jaki wybrać, jaki będzie najlepszy wcale nie jest aż tak prosta. Dlatego osuszacze powietrza ranking pomagają w wychwytywaniu najciekawszych propozycji.
Domowe osuszacze powietrze możemy podzielić na dwa podstawowe typy, różnią się one konstrukcją oraz sposobem działania.
Osuszacze tego typu zasysają powietrze za pomocą wbudowanego kompresora. Następnie przepuszczają je przez wewnętrzny wymiennik ciepła, gdzie skraplana jest para, która trafia do specjalnego zbiornika na wodę. Podczas tego procesu gorące i suche powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz.
Osuszaczy kondensacyjnych nie użyjemy w niskich temperaturach. Optymalną wydajność osiągają dopiero przy 30 stopniach Celsjusza. Na rynku znajdziemy zarówno duże i prądożerne modele, jak i ich bardziej kompaktowe wersje, które świetnie sprawdzą się w mniejszych mieszkaniach.
Osuszacze powietrza z wbudowanym rotorem, pokrytym specjalnym żelem pochłaniającym wilgoć. Osuszacze tego typu nie muszą ogrzewać powietrza, by skraplać parę wodną. Pracują one więc w niższych temperaturach bez strat w wydajności. Warto zaznaczyć, że będzie ona jednak zazwyczaj niższa od tej, którą mogą pochwalić się modele kondensacyjne.
Osuszacze adsorpcyjne są też niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, nie powinniśmy więc używać ich w zapylonych i zadymionych pokojach.
Podstawowym kryterium technicznym przy wyborze domowego osuszacza powierza powinna być jego wydajność, która przez producentów podawana jest w formie wartości litrów na godzinę lub dobę. Wskazuje ona na to, jak dużo wody średnio udaje się pozyskać osuszaczowi w tym przedziale czasu (w optymalnych warunkach).
Istotny jest także przepływ powietrza, podawany w metrach sześciennych na godzinę. Im większy metraż, w którym osuszać będzie sprzęt, tym większa powinna być ta wartość.
Zwróćmy również uwagę na pojemność zbiornika na wodę. W przypadku domowych modeli wynosi ona przeciętnie od jednego do nawet pięciu litrów. Nie zapomnijmy porównać także średniego pobór prądu.
Tańszą alternatywa dla osuszaczy powietrza mogą być niewymagające energii elektrycznej domowe pochłaniacze, które korzystają z higroskopijnych właściwości różnych rodzajów soli, która pasywnie pochłania wodę z atmosfery. Przyjmują one najczęściej formę dwukomorowych, plastikowych pudełek.
Sprawdź także: Ranking pochłaniaczy wilgoci
W górnej komorze umieszczany jest woreczek z solą. Zbierana przez nią skroplona woda spływa do dolnego zbiorniczka na wodę. W zależności od wielkości wkłady z solą wymieniamy co kilka tygodni lub miesięcy.
Pod względem wydajności pochłaniacze nie są w stanie dorównać osuszaczom mechanicznym, ale mogą być dobrym rozwiązaniem sezonowym (np. w upalne lata) i świetnie sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach, gdzie poziom wilgotności nie przekracza zanadto przyjętych norm. Atrakcyjna jest też ich cena. Najtańsze modele w zestawie z wkładami kupimy za kilkadziesiąt złotych.
Jak znaleźć dobry osuszacz powietrza? Modele z rankingu na pewno będą dobrą inspiracją.
Wilgotność powietrza odnosi się do ilości pary wodnej w powietrzu. Zazwyczaj jest mierzona w procentach, przy czym wyższe wartości procentowe wskazują na wyższy poziom wilgoci w powietrzu. Odczyt wilgotności względnej wynoszący 100% oznacza, że powietrze jest całkowicie nasycone parą wodną i nie może pomieścić więcej wody. Niski odczyt wskazuje, że powietrze może przyjąć jeszcze więcej wilgoci zanim osiągnie stan nasycenia. Wilgotność jest ważna, ponieważ wpływa na nasze środowisko i poziom komfortu. W suchym klimacie wysoka wilgotność może powodować problemy zdrowotne, takie jak odwodnienie i wyczerpanie cieplne, natomiast niska może powodować problemy z oddychaniem. Wysoka wilgotność przyczynia się również do rozwoju pleśni i innych alergenów, dlatego ważne jest monitorowanie i kontrolowanie jej w celu utrzymania zdrowej jakości powietrza.
Zdjęcie: Envato Elements