Data publikacji:

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?

Jesteśmy przyzwyczajeni do zaparowanych okien w kuchni w trakcie gotowania lub w sypialni tuż po wyjściu spod gorącego prysznica. Co jednak, jeśli obserwujemy zaparowane okna lub skropliny wody na szybach w normalnej sytuacji? Wtedy warto sprawdzić wilgotność powietrza w domu. Zaniedbanie tego aspektu i utrzymywanie wyższej niż zalecana wilgotności w naszym domu może prowadzić do wielu nieprzyjemnych i potencjalnie groźnych dla naszego zdrowia konsekwencji. W poniższym artykule tłumaczymy, jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu, by zachować ją na optymalnym poziomie.
jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu

Jak zmierzyć wilgotność w domu?

Pierwsze objawy są zwykle mało dotkliwe i zaliczymy do nich przykładowo zaparowane lub „zapocone” okna. W okresie grzewczym, kiedy rzadziej wietrzymy, nie musi to być od razu powód do podejrzeń. W większości wypadków wystarczy uchylić na kilka minut okno i ponownie nagrzać pomieszczenie, żeby pozbyć się nadmiaru wilgoci.
Dla naszego komfortu powinniśmy utrzymywać ją na poziomie pomiędzy 40% a 60%. Zbyt wysoka wilgotność może prowadzić do pojawienia się brzydkiego zapachu stęchlizny, a nawet zagrzybienia ścian, a to miewa bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i zwiększa ryzyko infekcji.
Znowu przesuszenie powietrza, o które wyjątkowo łatwo zimą w okresie grzewczym, zwłaszcza w blokach, wysusza śluzówkę i zwiększa poczucie drapania w gardle czy może obniżyć komfort snu. Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu? Wyjaśniamy!

Higrometr – jeden z przyrządów do pomiaru wilgotności powietrza

Higrometr to przyrząd do pomiaru wilgotności powietrza, który przyjdzie nam z pomocą w precyzyjnym określeniu jej prawidłowego poziomu. Higrometry można podzielić na dwa rodzaje ze względu na swoją konstrukcję.
Te klasyczne – niezbyt dokładne w swoich pomiarach, i cyfrowe, które pokażą dokładny wynik w procentach. Zdecydowanie polecamy te drugie z powodu prostoty w obsłudze i precyzji. Większość współczesnych, cyfrowych higrometrów to nie tylko przyrządy do pomiaru wilgotności powietrza, ale również zaawansowane stacje pogodowe mierzące temperaturę i ciśnienie powietrza. Obserwacji pomiarów należy dokonywać kilka razy dziennie, żeby wyciągnąć średnią.
Jeśli utrzymuje się ona poniżej 35%, to warto zainwestować w prosty nawilżacz powietrza, który rozpyli mgiełkę wodną. Podniesie ona wilgotność, jednocześnie poprawiając nasz komfort oddychania. Niektóre z nawilżaczy mają wbudowane przyrządy do pomiaru wilgotności powietrza i po osiągnięciu pożądanej wartości same się wyłączą. 
Jeśli jednak wartości wilgotności utrzymują się w górnej granicy normy lub znacznie powyżej przez dłuższy czas, warto zacząć od przeglądu wentylacji – zwykle co roku dokonuje jej osiedlowy kominiarz. Gdyby jednak problem nie chciał ustąpić, na rynku mamy szeroką gamę pochłaniaczy wilgoci. 

Jak pozbyć się wilgoci?

Jaki osuszacz powietrza? Osuszacze powietrza dzielimy na dwie grupy. Pierwsze to pasywne osuszacze, które zwykle sprowadzają się do prostych pojemników. Umieszczamy w nich kamień lub woreczek z granulatem, a te wychwytują wilgoć z powietrza i skraplają ją do pojemniczka. Są to tanie rozwiązania, które dostaniemy od ręki w każdym markecie budowlanym.
Drugim rodzajem są aktywne urządzenia pochłaniające – podłączamy je do prądu i te urządzenia również są w stanie zmniejszyć wilgoć do żądanego wcześniej poziomu. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na moce przerobowe danego urządzenia i jego dopasowanie do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować.
W tym wypadku budżet już znacząco się zwiększa i w przypadku domowych urządzeń oscyluje w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Istnieją również przemysłowe osuszacze powietrza, które są stosowane w trakcie remontów czy usuwania skutków powodzi i zalań.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił, jak zmierzyć wilgotność w domu, i pomoże zachować komfortowe warunki w mieszkaniach tak, by uniknąć niepożądanych skutków związanych z nadmierną wilgocią.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka