Zaparowane szyby, zaduch i nieprzyjemny zapach, a wreszcie pleśń i grzyby – to wszystko skutki zbyt wysokiego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Borykasz się z problemem wilgoci w domu? Zobacz, jak pozbyć się wilgoci w domu.
Wilgoć w domu widać jak na dłoni. Najczęściej woda skrapla się w narożnikach ścian czy we wnękach okiennych, czyli tam, gdzie jest najzimniej. To niekorzystne zjawisko zazwyczaj obserwujemy w sezonie grzewczym. Jak zlikwidować wilgoć w domu? Zobacz skuteczne sposoby na wilogć w domu.
Przede wszystkim winę za wilgoć w domu należy zrzucić na karb niesprawnie działającej wentylacji łazienki, kuchni czy przedpokoju. Poprawny system powinien odprowadzić zużyte powietrze, a wraz z nim nadmiar pary wodnej do systemu wentylacyjnego.
Świeże powietrze do domu dostaje się przez uchylone okna lub nawiewniki zamontowane w ramie okiennej. Jeśli jeden z elementów systemu zawodzi, skutkuje to pojawianiem się wilgoci w domu. Do zawilgocenia ścian może dojść również na skutek uszkodzenia instalacji wodnej czy w przypadku, gdy rynny działają wadliwie.
Wysoki poziom wilgotności powietrza można poznać nie tylko wtedy, gdy na ścianach pojawią się nieestetyczne wykwity pleśni, czy przez charakterystyczny zapach wilgoci w domu. Jeśli szukasz sposobu na wilgoć w domu, warto zaopatrzyć się w higrometr, nazywany inaczej wilgotnościomierzem.
Za pomocą tego nieskomplikowanego urządzenia szybko się przekonasz, czy wilgotność powietrza w domu utrzymuje się na właściwym poziomie, w przedziale między 30% a 60%.
Niestety, grzyby i pleśń w łazience i innych pomieszczeniach pojawiające się na skutek zbyt wysokiej wilgotności powietrza mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Mogą wzmagać objawy alergii oraz astmy. Ich działanie bywa również szkodliwe w przypadku dzieci, ludzi starszych czy osób o obniżonej odporności organizmu. Tym bardziej ważne jest, aby walczyć z wilgocią w domu.
Jeśli problem wilgoci w domu nie jest spowodowany uszkodzeniami instalacji czy rynny, przede wszystkim zadbać należy o sprawnie działający system wentylacji. Jak to zrobić?
Na początek sprawdź kanały odprowadzające zużyte powietrze. Najczęściej są one zlokalizowane w kuchni lub łazience. Jeśli powietrze jest należycie zasysane do kanału, będzie to wyczuwalne, gdy zbliżysz do kanału rękę. Dokładniejszej inspekcji może dokonać kominiarz, który przy użyciu specjalnych narzędzi skontroluje, czy system działa efektywnie.
Dobrym uzupełnieniem wentylacji grawitacyjnej, która działa na zasadzie samoistnej wymiany powietrza, jest montaż wiatraków. Osadza się je we wlocie przewodów wentylacyjnych i ich praca wymusza dodatkowy ruch powietrza. W praktyce szczególnie dobrze sprawdzają się modele z wbudowanym czujnikiem wilgotności powietrza – gdy poziom wilgoci w domu będzie zbyt wysoki, urządzenie włączy się automatycznie i w ten sposób zapewni skuteczne odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz.
Domowy sposób na wilgoć w domu to regularne wietrzenie. Nie można zapominać o nim również w sezonie grzewczym. Zanim otworzysz okna, sprawdź aktualne wskaźniki poziomu smogu w twoim mieście – chcąc wpuścić do mieszkania świeże powietrze w zimie, nieświadomie możesz zaprosić w swoje progi również szkodliwe zanieczyszczenia.
Jak jeszcze zlikwidować wilgoć w domu? Przydatne mogą się także okazać nawiewniki, które montuje się w ramie okiennej. Dzięki nim możliwy jest stały dopływ świeżego powietrza. Zadbać należy również o przepływ powietrza między pomieszczeniami – drzwi prowadzące do kuchni czy łazienki obowiązkowo muszą posiadać podcięcie w dolnej części lub wywietrzniki.
Prostym domowym sposobem są także rośliny pochłaniające wilgoć w domu. Należą do nich między innymi paproć, skrzydłokwiat czy bluszcze. Pamiętaj o tym, że rośliny pochłaniające wilgoć potrzebują słońca, dlatego nie mogą stać w zacienionych miejscach. Najlepiej postawić je przy oknie.