Data modyfikacji:

Pleśń w łazience: skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Pleśń w łazience nie tylko źle wygląda, ale też pogarsza jakość powietrza w twoim domu. Nieprzyjemny zapach to dopiero początek – okazuje się, że zagrzybione ściany mogą niekorzystnie wpływać na twoje zdrowie. Zobacz, jak się pozbyć pleśni w łazience.

jak pozbyć się pleśni

Pleśń w łazience: dlaczego się pojawia?

Pleśń w łazience może pojawiać się bezpośrednio na ścianach, fugach czy ramach okiennych. Najczęściej dzieje się tak z powodu zbyt dużego poziomu wilgotności powietrza. Jeśli do tego dodamy zazwyczaj wyższą niż w innych pomieszczeniach temperaturę, uzyskujemy niemal idealne warunki do rozwoju pleśni.

Bezpośrednie przyczyny takiego stanu rzeczy najczęściej są dwie: zła wentylacja lub nieszczelność i zawilgocenie ścian np. z powodu uszkodzonej rury lub warstwy izolacyjnej budynku.

Wentylacja a pleśń w łazience

Jeśli problemem jest źle działająca wentylacja, należy przede wszystkim usprawnić jej pracę. Sprawdź, czy kanał wentylacyjny jest drożny i ewentualnie dodaj do systemu urządzenia wentylacji mechanicznej.

Wiatraki i nawiewniki wymuszą lepszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu całego mieszkania, a jeśli to okaże się konieczne, również o rozszczelnianiu okien lub zamontowaniu w nich nawiewników.

Pleśń w łazience: wadliwa izolacja

Natomiast jeśli problemem jest wadliwa izolacja czy zawilgocenie z powodu awarii instalacji, oprócz usunięcia usterki konieczne może się okazać osuszanie ścian. Jeśli wilgoć wynikła głęboko w mury, prawdopodobnie czeka cię skuwanie tynków oraz solidne osuszanie pomieszczenia.

Niestety pleśń w łazience nie tylko źle wygląda, ale również może być szkodliwa dla twojego zdrowia. Pleśń emituje toksyny, które mogą podrażniać górne drogi oddechowe lub wywoływać infekcje skóry. Co więcej, jeśli wśród domowników znajdują się alergicy, pleśń na ścianach może powodować nasilenie się objawów.

Jak pozbyć się pleśni w łazience?

Powierzchniowe zmywanie ścian nie jest wystarczającym orężem w walce z pleśnią w łazience. Przede wszystkim na początku trzeba ocenić, jak duże są uszkodzenia.

Jeśli pomieszczenie było zawilgocone w dużym stopniu i w miejscu pojawienia się grzyba tynk odchodzi od podłoża, konieczne będzie skuwanie. Należy to zrobić nie tylko w miejscu, gdzie pojawiły się wykwity, ale również w promieniu jednego metra. Po usunięciu tynku do akcji wkroczy środek grzybobójczy.

Ten sam preparat zastosujesz, jeśli problem jest tylko powierzchniowy, a wilgoć nie wsiąkła w ściany. Podczas stosowania preparatów tego typu należy zachować środki ostrożności wskazane przez producenta.

Pamiętaj zatem o zaopatrzeniu się w rękawice ochronne oraz o wielogodzinnym wietrzeniu – najczęściej środki tego typu powstają na bazie chloru i charakteryzują się silnym działaniem. To powoduje nieprzyjemny zapach, dlatego przydatna może być również maseczka.

Przeczytaj także: Jak wybrać odpowiednią moskitierę?

W przypadku pleśni w łazience domowe sposoby walki z tym problemem również mogą okazać się pomocne, chociaż jedynie w przypadku, gdy wykwit nie wniknął głęboko w ścianę. W tym celu można zastosować np. wybielacz z chlorem lub ocet.

Jak widzisz, z pleśnią w łazience można sobie łatwo poradzić, bez konieczności wzywania sztabu specjalistów. Po pozbyciu się plam koniecznie pamiętaj o usprawnieniu wentylacji wnętrza, aby problem nie wracał z czasem. Sprawna wymiana powietrza w mieszkaniu przełoży się nie tylko na zmniejszenie poziomu wilgotności, ale też na poprawę atmosfery w całym mieszkaniu.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny