Data modyfikacji:

Jak wybrać odpowiednią moskitierę

Nie lubisz, kiedy w ciepły dzień lub wieczór owady zlatują twojego mieszkania? Szukasz opcji dla lamp i urządzeń owadobójczych? Rozwiązanie jest prostsze niż myślisz – na drzwiach balkonu i oknie zamocuj moskitierę. 

Moskitiera to cienka siatka, dzięki której owady nie wpadają do chronionego przez nią pomieszczenia. Jeśli zastanawiałeś się, co na komary będzie najlepszym spodobem, to moskitiera jest odpowiedzią na twoje problemy. Wykonuje się je najczęściej z włókien syntetycznych, w związku z czym są lekkie i co za tym idzie, łatwe w montażu. To wielkość oczek jest parametrem, na jaki powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru moskitiery. Im mniejsze oczka (czyli większa gęstość sieci), tym lepiej. Ważne, żeby przez siatkę przeciw owadom do pomieszczenia nie dostawały się nawet drobne insekty.

Rodzaje moskitier

Moskitiery można dzielić ze względu na typ, miejsce mocowania oraz funkcję. 
Dzieląc je ze względu na typ, wyróżniamy siatki:
  • Moskitiera rolowana
  • Moskitiera plisowana
  • Moskitiera przesuwna
  • Moskitiera ramkowa
  • Moskitiera magnetyczna
Podział ze względu na miejsce mocowania dzieli siatki na moskitiery do drzwi, do okna, do okna dachowego. Funkcją klasycznej moskitiery jest zatrzymywanie owadów. Na rynku można spotkać jednak również moskitiery przeciwpyłkowe, które oprócz owadów zatrzymują też alegeny występujące w środowisku zewnętrznym.

Czym różnią się od siebie moskitiery?

Moskitiery spełniają te samą funkcję (wyjątek stanowią przeciwpyłkowe, które spełniają funkcję dodatkową), lecz różnią się między sobą sposobem mocowania oraz „rozkładania” i „składania”. Warto znać te różnice, gdyż dzięki temu łatwiej będzie dokonać odpowiedniego wyboru i zdecydować się na konkretny produkt.

Siatka rolowana lub roletowa

Zwinięta moskitiera znajduje się w środku kasety. Rozwija się ją w taki sam sposób jak klasyczną roletę. Montaż zewnętrzny, analogiczny do montażu rolet. Dużym udogodnieniem jest fakt, że takiej moskitiery nie trzeba demontować na okres jesienno – zimowy.

Siatka plisowana 

Moskitierę rozkłada się jak plisę. Zwinięta, wygląda estetycznie. Porównać ją można wtedy do złożonych żaluzji.

Siatka przesuwna 

Przypomina przesuwne drzwi. Jej ramy można idealnie dopasować do wymiarów okien i drzwi. Produkty przeznaczone do montażu w oknach z roletami umieszcza się w prowadnicach rolet. 

Siatka ramkowa 

Moskitiera umieszczona jest w ramie, którą montuje się na oknie. To bardzo popularne rozwiązanie problemu ochrony domu przed owadami. Jasna siatka przepuszcza światło, co ważne, gdyż pamiętać należy, że moskitiery tego typu nie da się zwijać i rozwijać.

Siatka magnetyczna 

Najpopularniejszy rodzaj moskitiery. Siatkę przeciw owadom mocuje się na drzwiach lub oknie za pomocą pinesek lub taśmy. Przypomina kotary, które łączą się ze sobą dzięki magnesom wszytym w jeden bok.

Siatki do moskitier w rolkach

Siatki do moskitier można kupić również w rolkach i dopasować je do odpowiedniego wymiaru okien i drzwi.

Czy moskitiery można montować tylko na oknach i drzwiach?

Oczywiście, że nie tylko. Producenci towarów różnego typu oferują swoje produkty w zestawie z moskitierą. Może to być bujaczek, hamak, baldachim nad łóżko, pawilon ogrodowy czy łóżeczko turystyczne. Moskitiera wmontowana w pawilon zapewni komfort wypoczynku podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Podobnie hamak. Produkty dla niemowląt wyposażone w siatkę przeciw owadom dadzą gwarancję, że na świeżym powietrzu maluch będzie spał bezpiecznie. Baldachim nad sypialnianym łóżkiem jako alternatywa moskitiery okiennej pozwoli spać spokojnie i bez obawy, że zostaniesz ukąszony podczas nocnego odpoczynku.



Autorka: Barbara Szega