Data publikacji:

Jak oszczędnie gotować na indukcji? Zasady gotowania na płycie indukcyjnej

Pokochaliśmy kuchenki indukcyjne za ich możliwości, m.in. dzięki którym posiłki przygotowywane są znacznie szybciej i trudniej jest je przypalić. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że aby w pełni wykorzystać potencjał płyty indukcyjnej i nie zestresować się po otrzymaniu rachunku za energię elektryczną, należy pamiętać o kilku rzeczach. W poniższym artykule zastanowimy się zatem, jak oszczędnie gotować na indukcji. Na co zwrócić uwagę? Czego unikać podczas gotowania na indukcji? Na jakiej mocy gotować na indukcji? Odpowiedzi na te pytania szukaj w kolejnych akapitach.
jak oszczędnie gotować na indukcji

Ile kosztuje gotowanie za indukcji?

Płyta indukcyjna to jeden ze sprzętów AGD, który zużywa najwięcej prądu w całym gospodarstwie domowym. W 2022 r. roczny koszt zużycia energii elektrycznej przez płytę indukcyjną szacowany był na około 500 zł (gdzie np. koszt zużycia energii przez lodówkę wynosił niecałe 200 zł).
Koszt gotowania na płycie indukcyjnej zależny jest m.in. od mocy palników. Im większa ona jest, tym więcej zapłacisz za energię elektryczną. To, jaką płytę indukcyjną kupisz, wpływa więc na koszty użytkowania. Oczywiście to nie jest jedyny czynnik, który wpływa na zużycie prądu na kuchence indukcyjnej. Równie ważny jest czas użytkowania kuchenki, liczba pól, które wykorzystasz do gotowania, a także rodzaj garnków, które zostały użyte.

Jak oszczędnie gotować na indukcji? Zwróć uwagę na garnki i patelnie

Nie wszystkie garnki i patelnie pasują do płyty indukcyjnej. Aby naczynia nadawały się do użytku na indukcji, muszą być one wykonane z tzw. ferromagnetyków. Najważniejsze jest ich dno, które najczęściej zrobione jest z żeliwa lub stali. O tym, czy danego garnka można używać na płycie, informuje specjalny symbol zwojnicy znajdujący się na opakowaniu lub dnie naczynia.
Na indukcji nie będą działać garnki i patelnie zrobione ze stali nierdzewnej, miedzi, aluminium, ceramiki czy szła. Wyjątkiem jest sytuacja, w której ich dna posiadają elementy żeliwne lub stalowe.

Wielkość naczynia ma znaczenie

Nie tylko materiał garnków i patelni ma znaczenie: ważna jest również ich średnica. Używaj naczyń, które pasują do rozmiaru strefy grzewczej. Naczynia niedostosowane do niej mogą powodować straty energii, co również prowadzi do niepotrzebnego wydłużenia czasu gotowania. Istotna jest również grubość dna. Grubsze nie tylko umożliwi dobre rozprowadzanie ciepła po całym naczyniu, ale również nie będzie tak podatne na odkształcenia.

Na jakiej mocy gotować na indukcji?

Najlepiej jest starać się unikać nadmiernego używania dużej mocy, szczególnie jeśli gotujesz małe ilości potraw.

Używaj pokrywek

Zużycie energii elektrycznej na płycie indukcyjnej można znacznie ograniczyć, jeśli będziesz gotować pod przykryciem. Dania, które w taki sposób będziesz przygotowywać, szybciej się ugotują, ponieważ pokrywka pomaga zatrzymać ciepło.

Jak oszczędnie gotować na indukcji? Nie rozmrażaj!

Nie rozmrażaj składników na posiłki lub całych dań na płycie indukcyjnej. Zrób to np. w kuchence mikrofalowej lub, jeśli tylko masz więcej czasu, pozwól produktom rozmrozić się naturalnie.

Wyłącz płytę przed końcem gotowania

Kiedy danie (szczególnie takie, które długo stoi na płycie indukcyjnej), niedługo ma się ugotować, wyłącz kuchenkę. W ten sposób wykorzystasz resztkowe ciepło, które będzie wystarczające do ukończenia przygotowania potrawy.

Regularnie czyść płytę indukcyjną

Utrzymanie w czystości płyty indukcyjnej również ma duży wpływ na wysokość rachunków za energię elektryczną. Czysta płyta efektywniej przewodzi ciepło, dlatego usuwaj wszelkie zabrudzenia, jak tylko powstaną.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus