Data publikacji:

Jaka płyta indukcyjna? Ranking TOP10 najlepszych płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne są coraz częściej wybierane jako alternatywa dla kuchni gazowych, od których odchodzi się w nowym budownictwie, a także klasycznych kuchenek elektrycznych. Urządzenia te wybierane są ze względu na szereg unikalnych cech, ułatwiających ich czyszczenie oraz przygotowywanie z ich pomocą posiłków, a także bardzo atrakcyjny wygląd. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat płyt indukcyjnych wraz z poradami, na co zwracać uwagę podczas ich zakupu.
jaka płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna – co musimy wiedzieć?

Kuchnie indukcyjne są wciąż względną nowością na rynku urządzeń AGD. Sprzęt ten prawie zawsze sprzedawany jest w formie płyt do zabudowy. W przeciwieństwie do kuchenek elektrycznych, nie znajdziemy wolnostojących modeli połączonych z piekarnikiem.
Na pierwszy rzut oka płyta indukcyjna do złudzenia przypomina elektryczną. Choć oba urządzenia wymagają dostępu do prądu, różnią się one jednak fundamentalnie pod względem sposobu działania. W kuchniach indukcyjnych nie znajdziemy grzałek lub palników, które, podgrzewając się do wysokiej temperatury, przekazują ciepło postawionym na nich naczyniom lub garnkom. Zamiast tego w ich wnętrzu zainstalowane są cewki indukcyjne. Pod wpływem przepływającego przez nie prądu wytwarzają one pole elektromagnetyczne, które wytwarza ciepło przy kontakcie z położonym na płycie naczyniem.
Za sprawą takiej konstrukcji garnki lub patelnie są błyskawicznie i całkowicie równomiernie podgrzewane. Ciepło generowane jest punktowo, tylko w miejscu, w którym naczynie styka się z powierzchnią kuchenki. Oznacza to, że podczas gotowania nie poparzymy się, dotykając przez przypadek płyty. Zjawisko to rozwiązuje też problem trudnych do usunięcia przypalonych i tłustych plam lub resztek jedzenia. Wszystkie zabrudzenia usuniemy od razu po ich pojawieniu się za pomocą ściereczki lub papierowego ręcznika, bez potrzeby wyłączania sprzętu i oczekiwania na ostygnięcie płyty.
Uwaga! Musimy jednak pamiętać, że z płytą indukcyjna współpracują jedynie specjalnie przystosowane do tego celu naczynia (zobacz, jakie dobre garnki na indukcję wybrać). Stawiając na kuchence zwykłe garnki, nie osiągniemy żadnego efektu. Muszą one bowiem mieć specjalne dno wykonane z metalu ferromagnetycznego, który pozwala na indukcję ciepła.
Naczynia do kuchni indukcyjnych są zazwyczaj cięższe od standardowych ze względu na grubsze dno, które ma charakterystyczne okrągłe zagłębienia. W sklepach producenci zazwyczaj zaznaczają też to, czy dany produkt jest przeznaczony do używania na płytach indukcyjnych. Oznacza to, że porzucając klasyczną kuchnię gazową lub elektryczną, będziemy często zmuszeni do wymiany wszystkich lub większości naczyń w domu.
Nie zawsze musimy jednak robić to za jednym zamachem. Alternatywą są podstawki ferromagnetyczne, na które stawiamy zwykłe naczynia, jednak ze względu na niską wydajność pozostają raczej rozwiązaniem tymczasowym.
Największą wadą płyt indukcyjnych jest niewątpliwie ich cena. Mimo rosnącej popularności są one przeciętnie droższe nawet o kilkadziesiąt procent od klasycznych modeli elektrycznych. Za najtańsze urządzenia do zabudowy musimy zapłacić od ok. 800–1000 złotych wzwyż (przeciętnie jest to ok. 1500 złotych). Nieco tańsze będą jednak kuchenki w kompaktowych rozmiarach, przeznaczone dla maksymalnie dwóch naczyń.

Płyta indukcyjna a zdrowie – czy istnieje jakieś zagrożenie?

Część osób, która dowiaduje się o elektromagnetycznym mechanizmie podgrzewania garnków, może mieć wątpliwości co do bezpieczeństwa korzystania z płyt opierających się na zjawisku indukcji. Mogą one obawiać się niewidzialnego promieniowania i podchodzić bardzo sceptycznie do sprzętu. Płyty są jednak całkowicie nieszkodliwe. Tylko w niektórych wyjątkowych przypadkach pole magnetyczne może lekko zakłócić działanie urządzeń komunikujących się za pomocą Bluetooth, ale tylko wówczas, gdy znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni pracującej na pełnych obrotach.
na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej

Czy płyta indukcyjna nada się do każdej kuchni?

Zanim się zaczniesz zastanawiać, jaką płytę indukcyjną wybrać, sprawdź, czy możesz ją w ogóle podłączyć. Płytę indukcyjną możemy podłączyć do instalacji jednofazowej o napięciu 230V. Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę czy dana płyta wspiera takie rozwiązanie. Większość urządzeń do podłączenia wymaga siły, czyli instalacji trójfazowej, która ma napięcie 230/400V. Dzięki obecności trzech obwodów elektrycznych można przesyłać prąd o wyższej mocy. Mając w domu siłę możesz bez obaw kupić mocniejszą płytę, która będzie znacznie efektywniejsza podczas codziennego użytkowania.
Do instalacji płyty indukcyjnej konieczne jest posiadanie mebli z miejscem w zabudowie. Na rynku znajdziemy niewiele kuchenek wolnostojących z płytą indukcyjną. Z dopasowaniem rozmiaru do konkretnej kuchni nie powinno być większego problemu. Wybierając płytę warto znać głębokość, a także szerokość zabudowy. Płytę indukcyjną można zamontować w zdecydowanej większości kuchni!

Płyta indukcyjna – jaką wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę?

Moc płyty indukcyjnej

Moc płyty określa jej zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także wydajność podczas gotowania wraz z maksymalną liczbą pól roboczych. Przeciętnie kuchnie indukcyjne mają od 2,8 kW do 12 kW mocy. Najsłabsze urządzenia możemy podłączać do zwykłego gniazdka elektrycznego 230 V.
W sprzęcie wymagającym ok. 4,7 kW mocy lub więcej, niezbędne jest jednak już specjalne gniazdo trójfazowe. O ile jest ono montowane w większości nowych budynków, w blokach z wielkiej płyty lub starszych domach jednorodzinnych musimy je dodatkowo zainstalować, co wiąże się z kosztami i perspektywą remontu. Przeciętne płyty indukcyjne mają moc w granicach ok. 7 kW.
 jaka płyta indukcyjna

Wymiary płyty indukcyjnej

Podobnie jak inne kuchnie do zabudowy, także płyty indukcyjne występują w wielu rozmiarach. Właściciele niestandardowych kuchni i mebli nie muszą się jednak specjalnie obawiać, bowiem w sklepach znajdziemy modele we wszystkich najczęściej wybieranych wymiarach.
Spotkamy się więc zarówno z niewielkimi urządzeniami z polem roboczym dla jednego lub dwóch garnków, a także najczęściej wybieranymi czteropolowymi kuchniami o szerokości do 60 centymetrów. W katalogach czołowych producentów znajdziemy też jeszcze szersze modele do 90–120 centymetrów, które świetnie sprawdzą się na wyspach kuchennych.

Wykończenie płyty indukcyjnej

Praktycznie wszystkie płyty na rynku wykończone są pojedynczą taflą ze szkła hartowanego (bardzo rzadko również ceramicznego). Może być ona wykończona na brzegach za pomocą metalowej ramki, frezów na rantach lub pozostawiona bez dodatkowych zabezpieczeń. Pierwsze rozwiązanie najlepiej zabezpiecza płytę przed pęknięciem, z drugiej strony metalowa listwa utrudnia dokładne czyszczenie urządzenia.
Frezowane brzegi tafli są zaokrąglone, zapobiegają skaleczeniom użytkownika i pozwalają na dokładne czyszczenia całej powierzchni urządzenia. Płyty pozbawione zabezpieczeń szkła montuje się pod blatem, co wymaga odpowiedniego i dokładanego wyprofilowania jego brzegów, daje to jednak bardzo interesujący i estetyczny efekt.

Średnica i kształt pól indukcyjnych

Najczęściej spotkamy się z płytami, w których pola robocze przyjmują kształt okręgu o średnicy od 14 centymetrów do 26 centymetrów. Spotkamy się też z polami prostokątnymi, które świetnie sprawdzą się w przypadku dużych garnków. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od naszych osobistych preferencji oraz najczęstszego sposobu, w jaki wykorzystujemy kuchenkę.

Funkcje płyty indukcyjnej

Producenci kuchni indukcyjnych wprowadzają do swoich urządzeń sporo przydatnych i zaawansowanych opcji, na które zawsze warto zwracać uwagę podczas zakupów. Najwięcej dodatków znajdziemy w najdroższych modelach, ale wiele z nich trafia też coraz częściej do urządzeń dla bardziej oszczędnych.
Do standardu obecnego w większości urządzeń należy automatyczne wykrywanie postawionego na tafli garnka, timer, który automatycznie wyłącza podgrzewanie naczynia, a także możliwość wstrzymywania gotowania oraz ustawiania programów przygotowanych z myślą o konkretnym rodzaju potrawy. Spotkać możemy się też z sensorem gotowania i smażenia, który zapobiega wykipieniu lub spaleniu potrawy.
Wielu producentów proponuje też booster gotowania, oferujący maksymalną moc pola, co przydaje się, gdy chcemy np. szybko zagotować wodę. W droższych urządzeniach skorzystamy z opcji smart, pozwalających sterować płytą z poziomu aplikacji mobilnej.
Oto warte uwagi funkcje dobrej płyty indukcyjnej:
  • Zwiększona moc grzania pola – ta funkcja nazywana jest przez producentów trybem Turbo. Oznacza to, że po wybraniu maksymalnej wartości, płyta osiąga maksymalną moc, przez co zagotowanie wody w garnku zajmuje kilka minut.
  • Blokada płyty – to zabezpieczenie przede wszystkim przed dziećmi. Blokada płyty całkowicie uniemożliwia korzystanie z niej. W ten sposób nie ma możliwości uruchomienia płyty.
  • Wskaźnik ciepła resztkowego – obok panelu sterowania przy konkretnych polach pojawi się literka H oznaczająca, że dane miejsce nadal jest nagrzane.
  • Automatyczne uruchomienie po umieszczeniu garnka – w niektórych płytach indukcyjnych znajduje się opcja pozwalająca na automatyczne uruchomienie pola grzejnego po położeniu naczynia.
  • Timer – to drobna, ale przydatna funkcja umożliwiająca ustawienie długości gotowania danej potrawy. Po upływie wyznaczonego czasu płyta automatycznie się wyłączy.
  • Łączenie pól grzejnych – to absolutne must have dla osób, które dużo gotują. Jeśli planujesz przygotować obiad dla całej rodziny, a pojedyncze pola grzejne są niewystarczające, to funkcja ich łączenia pozwala na umieszczenie dużego naczynia i równomierne ogrzanie jego powierzchni.
  • Ile kosztuje dobra płyta indukcyjna?

    Ceny płyt indukcyjnych są bardzo zróżnicowane. Dużo zależy od liczby pól grzejnych, a także zastosowanych technologii. Najtańsze płyty indukcyjne z dwoma polami grzejnymi kupimy za około 600 złotych. W przypadku gdy chcemy mieć cztery pola, musimy przygotować się na wydatek od 1000 złotych do nawet 2500 złotych. Do najdroższych zaliczamy płyty indukcyjne zintegrowane z wyciągiem. Ich ceny mogą sięgać nawet 10 000 złotych.

    Płyta indukcyjna zamiast gazowej – czy warto?

    Płyty indukcyjne to aktualnie najlepszy wybór na rynku. Za ich zakupem przemawia przede wszystkim oszczędność. Nie trzeba obawiać się bardzo wysokich rachunków za prąd. Z tego powodu wielu użytkowników przesiadło się z płyt gazowych na indukcyjne. Za jej wyborem opowiada się również świetny wygląd czy intuicyjne sterowanie.
    Z pewnością największym minusem płyt indukcyjnych jest wysoka cena. Pod tym względem płyty gazowe nadal górują. Jednak taki wydatek ponosimy raz na wiele lat. Płyty indukcyjne nowej generacji charakteryzują się małą awaryjnością. Prędzej czy później taka inwestycja się zwróci, a ty będziesz mógł cieszyć się przygotowywaniem ulubionych potraw.

    Płyty indukcyjne – ranking polecanych modeli

    1. Bosch Serie 6 PIE631FB1E

    Płyta indukcyjna o szerokości 60 cm z wyborem strefy gotowania i kontroli poziomu mocy za pomocą lekkiego dotknięcia. Funkcja PowerBoost pozwala znacząco przyspieszyć np. gotowanie wody, a elektroniczne rozpoznawanie obecności naczyń przyśpieszy pracę, gdy przygotowujemy kilka rzeczy naraz. Szklana tafla płyty odznacza się też estetycznym skośnym szlifem na krawędziach. Sprzęt oferuje cztery pola grzejne o zbliżonej średnicy.

    2. Bosch PerfectFry PVS651FC5E

    Model o szerokości 59,2 cm i funkcjach bardzo zbliżonych do poprzedniego modelu. Sprzęt wzbogacony został jednak o funkcję PerfectFry, a więc specjalny czujnik smażenia, nieustannie kontrolujący temperaturę pod patelnią lub wokiem, który zapobiega przypalaniu się przygotowywanych potraw. Urządzenie wyposażone jest w cztery strefy grzejne, ich oznaczenia na tafli mają formę cienkich poziomych linii.

    3. Electrolux EIV634 SLIM-FIT

    Płyta indukcyjna firmy Electrolux o szerokości wynoszącej 60 cm. Autem modelu jest konstrukcja typu slim-fit, jest ona więc wyjątkowo płytka i można zamontować ją nawet w blacie o grubości 12 mm nad szufladami lub 28 mm na piekarnikiem. Kolejną unikalną funkcją sprzętu jest technologii Hob2hood, pozwalająca mu za pomocą wiązki podczerwieni automatycznie włączać kompatybilny okap kuchenny. Dzięki opcji Bridge możemy też połączyć dwie z czterech stref grzejnych, tak by działały one jak jedna – rozwiązanie sprawdza się w przypadku podłużnych naczyń.

    4. Electrolux EHH6240ISK

    Płyta indukcyjna 59 cm. Mamy tutaj do czynienia ze znacznie tańszym, acz solidnym modelem, przeznaczonym dla bardziej oszczędnych osób. Urządzenie ma cztery pola grzejne o różnej wielkości, a poza timerem i kilkoma podstawowymi funkcjami nie oferuje żadnych zaawansowanych opcji lub czujników.

    5. Whirlpool Wl B3360 Ne

    Elegancka płyta indukcyjna firmy Whirlpool o szerokości wynoszącej 59 cm. Jeżeli mowa o zaletach modelu, musimy wspomnieć o funkcji Flexi Cook, pozwalającej na dostosowanie obszaru grzejnego do naczynia, zapewniając równomierne podgrzewanie potraw na naczyniach o niestandardowych rozmiarach. Producent nie zapomniał też o boosterze dla wszystkich pól grzewczych, podnoszącym ich moc, co przydaje się, gdy chcemy np. szybko zagotować wodę w garnku. Konstrukcja płyty umożliwia jej montaż na równi z kuchennym blatem.

    6. Electrolux EIS62449

    Wysokiej klasy płyta indukcyjna od Electrolux o szerokości 60 cm. Model ma szeroką gamę dodatkowych funkcji i trybów działania. Wśród nich warto wymienić opcję Bridge, pozwalającą na łączenie dwóch pól grzejnych, a także SenseBoil. Ta druga wykorzystuje specjalny sensor, którego zadaniem jest kontrola gotującej się wody – kiedy dotrze ona do stanu wrzenia, czujnik automatycznie obniży temperaturę grzałki. Dzięki smukłej budowie płytę zainstalujemy nawet w bardzo cienkich blatach kuchennych.

    7. Gorenje IT64ASC

    Prosta i tania płyta indukcyjna Gorenje o szerokości 59,5 cm. Została wyposażona w cztery pola indukcyjne, którymi zarządzamy z poziomu dotykowego panelu sterowania. Sprzęt wyposażony został w timer, pozwalający ustawić czas gotowania na maksymalnie 99 minut. Nie zabrakło tu też standardowej blokady przed dziećmi, zapobiegającej zresetowaniu ustawień, a także funkcji szybkiego nagrzewania, doładowującej indukcję o 25 procent.

    8. MPM-45-IM-07

    Płyta indukcyjna polskiej firmy MPM, która przeznaczona została dla właścicieli mniejszych kuchni. Urządzenie ma szerokość 45 cm oraz trzy aktywne pola grzejne. Mimo bardziej kompaktowych rozmiarów posiada standardowe funkcje urządzeń swojego typu. Kupujący mogą więc liczyć na booster mocy grzania, zapewniający około 20 procent więcej mocy, elektroniczny timer w zakresie od 0 do 99 minut, automatycznie wyłączający gotowanie, a także wbudowaną blokadę przed dziećmi i przypadkowym uruchomieniem urządzenia.

    9. Beko HII64202MTB

    Przystępna cenowo płyta indukcyjna marki Beko o szerokości 60 cm. Atutem sprzętu jest łatwe sterowanie i konfiguracja za pomocą dużego panelu dotykowego. Pracę sprzętu można w dowolnym momencie wstrzymać i wznowić z wykorzystaniem uprzednio ustawionego programu. Funkcja boostera umożliwia z kolei szybsze gotowanie wody. Przednia krawędź urządzenia jest lekko i estetycznie szlifowana.

    10. Bosch CombiZone PVW851FB5

    Płyta indukcyjna dla osób poszukujących urządzeń większych od standardowych. Model ma pięć pól grzejnych, a także aż 80 cm szerokości. Sprzęt może pochwalić się intuicyjnym panelem sterowania, pozwalającym szybko wybrać aktywne strefy gotowania, ustawić dokładny poziom mocy, a także zapisać najczęściej używane programy pracy, które aktywuje następnie tylko jednym dotknięciem. Krawędzie płyty mają estetyczne skośne wykończenie, zapobiegające ryzyku uszkodzenia brzegów.
    Zdjęcie: Envato Elements