Data publikacji:

Jaka płyta indukcyjna będzie najlepsza? Jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna to nowoczesne urządzenie, które wykorzystuje do podgrzewania potraw pole elektromagnetyczne. Jest energooszczędna, szybko się nagrzewa i szybko stygnie. Jak działa płyta indukcyjna? Jak wybrać najlepszy model? Sprawdź.
jaka płyta indukcyjna
Opublikowaliśmy już ranking kuchenek gazowych, podpowiadaliśmy, jaką kuchenkę wybrać do gotowania w outdoorze, tym razem stawiamy na kuchenki indukcyjne.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna to nowoczesny rodzaj kuchenki wykorzystującej do gotowania pole elektromagnetyczne. Cechuje się eleganckim wyglądem, jest energooszczędna i bezpieczna w użytkowaniu.

Jak działa kuchenna płyta indukcyjna? W cewkach umieszczonych pod blatem generowane jest szybkozmienne pole elektromagnetyczne. Gdy ustawisz na palniku garnek wykonany z materiału ferromagnetycznego, energia elektryczna zostanie zamieniona w cieplną.

W ten sposób nagrzewane jest samo naczynie, w którym znajduje się potrawa, a nie palnik płyty. Dzięki temu gotowanie przebiega sprawniej i efektywniej, a płyta stygnie znacznie szybciej niż np. w przypadku klasycznej kuchenki ceramicznej.

Płyta indukcyjna – cechy charakterystyczne

Najbardziej charakterystyczną cechą płyt indukcyjnych jest gładka, lśniąca powierzchnia. Kuchenką steruje się zazwyczaj za pomocą dotykowych przycisków umieszczonych z przodu. Jest odporna na zarysowania i obciążenia.

Choć wyglądem przypomina elektryczne kuchenki ceramiczne, jej mechanizm działania jest zupełnie inny – został opisany szerzej w poprzednim akapicie.

Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Jak wybrać najlepszą płytę indukcyjną? Zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów.

Pierwszym z nich jest liczba oraz kształt pól grzewczych. Większość płyt ma dwa lub cztery palniki. Pierwsza opcja idealnie sprawdzi się w niewielkiej kuchni, druga zaś – w standardowym lub dużym pomieszczeniu.

Warto wiedzieć, że na rynku istnieją również tzw. płyty bezstrefowe. Oznacza to, że można umieścić na nich garnek w dowolnym miejscu. To świetna opcja dla niezdecydowanych!
Jeśli chodzi o kształt pól grzewczych, wyróżniamy palniki pojedyncze, podwójne, potrójne czy też typu brytfanna. Zastanów się, jakiej wielkości pola będą ci najbardziej potrzebne.

Jaką moc ma najlepsza płyta indukcyjna? Zazwyczaj jest to 7,2-7,4 kW. Przed zakupem urządzenia sprawdź, czy nadaje się ono do twojej instalacji.

Przydatną funkcją jest wykrywanie obecności oraz rozpoznawanie wielkości naczynia. Dzięki temu płyta indukcyjna włącza się, gdy stawiasz na niej garnek, a czujniki dostosowują potrzebną ilość energii do jego wielkości.


Przeczytaj także: Czyszczenie płyty indukcyjnej – 5 sprawdzonych sposobów


Chcesz przyspieszyć nieco gotowanie potraw? Wybierz płytę indukcyjną z funkcją booster. Zwiększa ona znacznie moc palnika, dzięki czemu grzeje on nawet o połowę mocniej. Natomiast funkcja stop&go redukuje moc kuchenki do minimum, co pozwala wyjść na chwilę z kuchni w razie potrzeby.

Kolejną ważną funkcją jest bridge. Pozwala ona na połączenie dwóch pól w jedno, dzięki czemu możesz ustawić na płycie garnek bardzo pokaźnych rozmiarów.

Na jakie funkcje warto jeszcze zwrócić uwagę? Memory zapisuje ustawienia gotowania, tak aby można było korzystać z nich w przyszłości, czujniki gotowania kontrolują i regulują automatycznie temperaturę w garnku, a timer pozwala zaprogramować czas pracy palnika. Blokada natomiast umożliwia zablokowanie wszystkich funkcjonalności płyty. Jest to szczególnie przydatne, gdy w domu są małe dzieci.

Najlepsza płyta indukcyjna powinna być wyposażona w większość tych udogodnień. Przed zakupem sprawdź dokładnie, co oferuje wybrany model.

Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa – jaką wybrać?

Zastanawiasz się, jaką płytę kuchenną wybrać – indukcyjną, elektryczną czy gazową? Poniżej przedstawiamy porównanie wszystkich rodzajów oraz zalety płyty indukcyjnej.

Płyta indukcyjna oraz elektryczna charakteryzują się gładką powierzchnią. Dzięki temu bardzo łatwo je czyścić – w przeciwieństwie do kuchenki gazowej. Tę ostatnią jednak możesz bez problemu umyć szorstkim druciakiem. Płytę indukcyjną należy czyścić jedynie delikatnymi ściereczkami, np. z mikrofibry.
Kolejną ogromną zaletą płyty indukcyjnej jest fakt, że nie nagrzewa się tak mocno, jak pozostałe rodzaje. To gwarancja nie tylko oszczędności energii, lecz także bezpieczeństwa. Nie musisz obawiać się, że twoje dziecko poparzy się, dotykając gorącego palnika.

Płyta indukcyjna gwarantuje również szybsze i efektywniejsze gotowanie. Natomiast liczne dodatkowe funkcje umożliwiają np. ustawienie czasu pracy, automatyczną kontrolę czy też blokadę urządzenia.

Płyty indukcyjne mają również swoje wady. Są dość drogie, ponadto trzeba do nich dokupić specjalne garnki. Poza tym ich podłączenie wymaga nieco pracy. Naszym zdaniem jednak, szereg zalet zdecydowanie przysłania te nieliczne mankamenty.

Jakie garnki kupić do płyty indukcyjnej?

Gdy już zdecydujesz się na zakup płyty indukcyjnej, musisz również zaopatrzyć się w odpowiednie garnki. Powinny one mieć płaskie dno wykonane z materiału reagującego na pole magnetyczne – zazwyczaj jest to tzw. stal ferromagnetyczna.

Zadbaj o to, aby garnki i patelnie miały dno dopasowane rozmiarem do wielkości poszczególnych pól płyty indukcyjnej. To gwarancja komfortowego i efektywnego użytkowania.

Jaka płyta indukcyjna będzie najlepsza w domu i w mieszkaniu?

Jaką płytę indukcyjną wybrać do domu i mieszkania? Największym plusem tego rodzaju płyty jest fakt, że występuje głównie w wersji do zabudowy. Oznacza to, że możesz bez problemu zamontować ją na blacie w dowolnym miejscu w kuchni. Masz małe mieszkanie? Postaw na niewielką płytę z dwoma palnikami. Mieszkasz w domu?
Wybierz tę z czterema, sześcioma lub nawet ośmioma miejscami do gotowania.

Jeśli masz w kuchni sporo miejsca, postaw na płytę indukcyjną z piekarnikiem. Dzięki temu będziesz w stanie przyrządzić wszystkie swoje ulubione potrawy.