W przypadku dobrych garnków na indukcję numerem jeden jest stal nierdzewna, która jest bezpieczna w kontakcie z żywnością, trwała, odporna na korozję i zarysowania oraz bezproblemowa w czyszczeniu. Do wyboru masz garnki ze stali nierdzewnej lub węglowej. Stal jest odporna na zarysowania i odkształcenia, a dodatkowa powłoka w garnkach ze stali węglowej zapobiega przywieraniu. Warto wiedzieć, że garnki stalowe bardzo dobrze przewodzą ciepło, a więc szybko się nagrzewają. Należy więc z nimi uważać. Niestety garnki stalowe nie sprawdzą się dla osób uczulonych na nikiel czy chrom.
W sprzedaży znajdziesz także dobre, jednak coraz mniej popularne emaliowane garnki na indukcję, czyli takie, które od wewnątrz pokryte są emaliowaną powłoką zabezpieczającą garnek przed zniszczeniem. Są one bezpieczne i dość tanie, a do tego ich materiał nie wchodzi w reakcję z żywnością. Dzięki temu gotowane dania mają zawsze ten sam smak. Wadą garnków emaliowanych jest to, że emalia może szybko się kruszyć. Do takich naczyń należy zatem używać wyłącznie drewnianych łopatek i łyżek.
Oprócz produktów stalowych i emaliowanych możesz również zdecydować się na garnki wykonane z aluminium, które są lekkie i równomiernie rozprowadzają ciepło. W większości propozycji znajdziesz dodatkowe powłoki wewnętrzne, które chronią jedzenie przed przywieraniem i bezpośrednim kontaktem żywności z aluminium. Czy mają jakieś wady? Nie można przygotowywać w nich kwaśnych potraw, ponieważ podczas ich podgrzewania będą uwalniać się szkodliwe substancje. Ponadto garnki z aluminium szybko tracą swoje ciepło.
Producenci oferują też dobre garnki na indukcję z żeliwa, które są najlepsze ze wszystkich wymienionych propozycji i jednocześnie najdroższe. Materiał jest odporny na praktycznie każde uszkodzenie – zarysowanie, mechaniczne czy rdzewienie. Dodatkowo dobrze i równomiernie rozprowadza ciepło, a jego trwałość sprawia, że żeliwne garnki są inwestycją na lata. Wady? Garnki żeliwne są ciężkie i dość wolno się nagrzewają. Zalecamy je więc do długiego gotowania, a nie do samego podgrzewania potraw.
Takie naczynia są proste w pielęgnacji, a dodatkowo sprawdzą się nawet dla amatorów gotowania. Teflon po prostu nie przypala potraw. Do garnków teflonowych należy używać drewnianych łyżek. Niestety teflon po pewnym czasie się zużywa. Wówczas zaczyna się marszczyć i odpryskiwać, a więc przestaje nadawać się do użycia.
Mogą być z niej wykonane w całości lub mieć jedynie pokryte powłoką ceramiczną dno. To zdrowe garnki, ponieważ ceramika nie wchodzi w kontakt z żywnością. Ponadto są odporne na rdzę i długo utrzymują ciepło – po wyłączeniu kuchenki nawet do godziny!
Wady? Są ciężkie i należy ostrożnie się z nimi obchodzić – mogą nie przetrwać upadku, a dodatkowo, jeśli gorący garnek ceramiczny polejecie zimną wodą, to straci swoje właściwości zapobiegające przywieraniu.
Szybko się nagrzewają, dobrze przewodzą ciepło, mają właściwości bakteriobójcze i łatwo utrzymać je w czystości. Wady? Są ciężkie i drogie. Ponadto nie wolno myć ich w zmywarce.
Takie naczynia wyglądają bardzo zjawiskowo i sprawdzają się nie tylko do podgrzewania potraw, ale też ich serwowania. Ponadto szkło nie wchodzi w reakcję z żywnością, jest odporne na zarysowania i łatwe w czyszczeniu. Wady? Garnki szklane są ciężkie, łatwo je zbić i podczas podgrzewania nagrzewają się też rączki, co utrudnia ich przenoszenie.