Data publikacji:

Jak otworzyć drzwi bez klucza?

Moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że nie masz przy sobie swoich kluczy, bywa stresujący. Zwłaszcza wtedy, gdy w zamkniętym budynku znajdują się zwierzęta, małe dzieci lub schorowane, starsze osoby. Jak dostać się do środka i otworzyć drzwi bez klucza? Przeanalizowaliśmy kilka wariantów.
jak otworzyc drzwi bez klucza

Co zrobić w awaryjnych sytuacjach?

Zaczniemy od sytuacji najpoważniejszej, wymagającej zdecydowanych działań. Jeśli obawiasz się, że doszło do wypadku, istnieje zagrożenie zdrowia dla osób w pomieszczeniu lub osoba znajdująca się we wnętrzu straciła przytomność, trzeba działać szybko. Prawdopodobieństwo wyważenia drzwi jest niewielkie, ale warto spróbować. Najłatwiej poddadzą się drzwi starszego typu, drewniane lub sklejkowe, które wciąż można spotkać m.in. w blokach.

Co jednak zrobić, gdy w budynku są drzwi antywłamaniowe? Sforsowanie ich jest trudne i nawet straż pożarna może mieć z tym problem. W razie niebezpieczeństwa nie warto więc z nimi walczyć. Lepiej od razu poszukać innych sposobów na wejście do pomieszczenia, np. przez okno lub drzwi balkonowe.

Jak otworzyć drzwi bez klucza?

Jeśli masz więcej czasu i nikomu nic nie zagraża, wykorzystaj inne sposoby na sforsowanie drzwi. Jeden z nich może być podany wręcz na tacy i wynika ze źle dobranej wkładki. Jeżeli wkładka zamku jest zbyt długa i wyraźnie wystaje z okucia, wystarczy ją… wyrwać! Za pomocą klucza płaskiego, nastawnego lub do rur chwyć wkładkę i energicznie poruszaj na boki. Wyrwanie jej jest bardzo proste i nie wymaga dużej siły. Po wszystkim wystarczy usunąć pozostałości wkładki ze środka i przesunąć rygiel drzwi. Całość zajmie ci mniej niż minutę.

Inny sposób na otwarcie drzwi bez klucza to rozwiercenie wkładki. Zaznacz punktakiem miejsce tuż pod szczeliną na klucz, w dolnej części wkładki. To w niej znajdują się piny, czyli niewielkie trzpienie odbezpieczające bębenek po włożeniu klucza. Jeśli rozwiercisz wkładkę, metalowe piny wypadną i zamek uda się otworzyć zwykłym śrubokrętem płaskim. Do rozwiercenia wkładki użyj wiertła do metalu o średnicy 5-6 mm. Jeśli wykonasz to prawidłowo, konstrukcja drzwi i zamka będzie nienaruszona. Wystarczy więc wymienić wkładkę na nową.

Jak otworzyć drzwi z kluczem w środku?

Jednym z najpopularniejszych mitów antywłamaniowych jest to, że pozostawienie klucza w zamku chroni przed włamaniem. Choć rzeczywiście nie da się wówczas włożyć klucza z drugiej strony i otworzyć nim drzwi, to wcale nie jest to konieczne. Co więcej, aby otworzyć drzwi, złodziej nawet nie potrzebuje klucza! Wystarczy, że ma pod ręką kawałek sztywnego drutu, który włoży do zamka. Piny są już odblokowane kluczem włożonym z drugiej strony, więc wystarczy obrócić wewnętrzny bębenek. Do otworzenia zamku w drzwiach idealnie nadaje się kółko do zawieszania kluczy. Należy je wyprostować i zagiąć na końcu.

Jak otworzyć drzwi bez uszkadzania zamka?

Istnieją oczywiście bardziej subtelne sposoby na to, by otworzyć drzwi bez klucza. Najpopularniejszym, używanym m.in. przez zawodowych ślusarzy, jest lockpicking, czyli otwieranie zamka wytrychami. W przypadku prostych, mało skomplikowanych wkładek, kłódek czy zapięć rowerowych możesz spróbować zrobić to samodzielnie. Wystarczy, że masz pod ręką sztywny drut z zagięciem, którym wciśniesz piny oraz coś w rodzaju napinacza. Otwieranie drzwi wytrychem polega bowiem na napięciu bębenka, a następnie na wciskaniu po kolei wszystkich pinów.

Proste konstrukcje nie mają zabezpieczeń przed taką metodą, więc otworzenie kilkupinowej wkładki nie jest trudne. Jeżeli jednak musisz sforsować dobrej jakości zamek, najlepiej od razu skorzystać z usługi profesjonalisty. Pogotowie ślusarskie otworzy drzwi w kilka minut, bez uszkadzania zamka i drzwi.

Autor: Szymon Sonik