Data modyfikacji:

Jak podłączyć głośnik do telewizora?

 Na zakup dodatkowego nagłośnienie telewizyjnego decydujemy się wówczas, gdy nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej jakość dźwięku lub chcemy oglądać filmy i seriale z przestrzennym audio. Radzimy, jak podłączyć głośnik do telewizora.
jak podłączyć głosnik do telewizora

Dlaczego warto podłączyć dodatkowe głośniki do telewizora?

Dodatkowe głośniki do telewizora wybierają nie tylko audiofile oraz najbardziej zagorzali fani filmów, którzy budują warte wiele tysięcy złotych zestawy przewodowego lub bezprzewodowego kina domowego. Zakup systemu nagłośnienia staje się powoli normalną rzeczą także wśród przeciętnych użytkowników telewizorów.

Konstruktorzy współczesnych paneli telewizyjnych konkurują bowiem ze sobą, starając się zaoferować klientom jak najbardziej smukłe i bezbramkowe modele. W obudowach tych urządzeń zostaje więc niewiele miejsca na mocne głośniki. Nawet jeżeli producenci chwalą się wysokiej klasy komponentami użytymi w ich budowie, nie są one w stanie konkurować z dobrymi modelami zewnętrznymi, które znacząco poprawią jakość, siłę i klarowność dźwięku.

Dla wielu osób wpływa ona znacząco na radość płynącą z transmisji sportowych, filmów, seriali oraz zabawy z grami. Dlatego też podpowiadamy, jak podłączyć głośnik do telewizora oraz jakie rodzaje tych urządzeń znajdują się na rynku.

Jak podłączyć dodatkowe głośniki do telewizora?

Sposób podłączania dodatkowych głośników do telewizora zależy wprost od tego, jakie konkretnie nagłośnienie planujemy zakupić. Musimy określić liczbę oraz rodzaj kolumn, które ustawimy przed odbiornikiem. Wiele zależy tu od zasobności portfela, rozkładu pomieszczenia oraz osobistych preferencji. Przyjrzyjmy się każdej możliwości z osobna.

Jak podłączamy głośnik soundbar do telewizora?

Soundbar jest obecnie najprawdopodobniej najpopularniejszym sposobem na dodatkowe nagłośnienie telewizora. Urządzenie to wąska i długa listwa, którą ustawiamy lub zawieszamy pod ekranem telewizora. W jej wnętrzu zamontowanych jest od kilku do nawet kilkunastu głośników, które pracując wspólnie, symulują dźwięk przestrzenny. Bardzo często sprzętowi towarzyszy także osobny głośnik niskotonowy (tzw. subwoofer) lub dodatkowe kolumienki.

Jak podłączyć soundbar? Kablem optycznym czy HDMI? Soundbary podłączamy do telewizora za pomocą standardowego kabla HDMI lub optycznego przewodu audio. Dodajmy, że wszystkie dodatkowe głośniki łączą się bezpośrednio z listwą, która z kolei komunikuje się z telewizorem. Ostatnio coraz popularniejsze są także kompletnie bezprzewodowe soundbary Bluetooth, które konfigurujemy i parujemy z telewizorem z poziomu jego menu.

Jak podłączamy kolumny stereo i głośniki 2.1 do telewizora?

Dźwięk telewizora mogą wzmocnić także zwykłe półkowe głośniki stereo. Lepszym rozwiązaniem będą jednak wolnossące kolumny. Ceny tych urządzeń zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na wielu tysiącach. Wybór urządzeń jest więc bardzo duży, ale w dużej mierze są one skierowane w stronę audiofilów i fanów muzyki budujących domowe zestawy Hi-fi. Głośniki i kolumny stereo podłączamy przy pomocy zwykłych analogowych kabli audio typu RCA do oznaczonych z tytułu obudowy telewizora wejść na lewy oraz prawy kanał audio. W wielu modelach istnieje też możliwość skorzystania z bezprzewodowego Bluetooth.

Innym rozwiązaniem w tej kategorii jest wybór zestawów stereo 2.1. Poza lewą i prawą kolumną głośnikową posiadają one także osobny subwoofer, który odpowiada za generowanie basów. Subwoofer pełni rolę jednostki centralnej. To do niego podłączamy obie kolumny oraz telewizor. Dzięki temu, w zależności od zakupionego zestawu, mamy do dyspozycji nawet kilka opcji skomunikowania sprzętu z telewizorem. Poza analogowymi kablami RCA, skorzystamy też z kabla optycznego audio, a nawet kabla HDMI i Bluetooth.

Jak podłączyć głośniki od zestawów kina domowego 5.1 i 7.1 do telewizora?

Dla najbardziej wymagających użytkowników telewizorów, którzy marzą o prawdziwym dźwięku przestrzennym, przeznaczone są zestawy kina domowego pracujące w systemach 5.1 i 7.1 lub 7.2. Poza jednym lub dwoma subwooferami mają one także w sumie pięć lub siedem głośników satelitarnych. Najtańsze komplety tego typu kupimy za około 1000 złotych, ale ceny wysokiej jakości sprzętu zaczynają się od kilku tysięcy. Należy pamiętać o tym, że kolumny trzeba ustawić zgodnie z zaleceniami producenta w odpowiednich miejscach, po obu stronach telewizora oraz z boku i z tyłu odbiorcy.

W przypadku zestawów kina domowego wszystkie głośniki i kolumny łączymy ze specjalną jednostką centralną/amplitunerem. Urządzenie to komunikuje się z telewizorem w podobny sposób, jak soundbary. Oznacza to, że wykorzystujemy do tego złącze optyczne, kabel HDMI lub Bluetooth (tylko w niektórych modelach). Zestaw kina domowego konfigurujemy z poziomu menu telewizora, ustalając preferowany format dźwięku.
Autor: Michał Kułakowski