Planujesz zakup soundbara i zastanawiasz się, w jaki sposób podłączysz go do telewizora? Chociaż wiele z głośników tego typu działa w trybie Bluetooth, z punktu widzenia jakości dźwięku najlepszym rozwiązaniem jest połączenie przewodowe. Co jednak wybrać do podłączenie soundbara: kabel optyczny czy HDMI.
Marzeniem wielu fanów filmów oraz graczy często poza dużym telewizorem jest również posiadanie towarzyszącemu mu porządnego zestawu kina domowego bezprzewodowego lub przewodowego, który składa się z kilku głośników pozwalających na cieszenie się wysokiej jakości dźwiękiem przestrzennym.
Niestety z wielu przyczyn nie wszyscy spełnią to marzenie. Zestawy kolumn w formacie 5.1 lub 7.1 wymagają bowiem wiele miejsca. Na pomoc przychodzą tutaj soundbary, a więc cienkie listwy umieszczane bezpośrednio pod telewizorem, co pozwala zamontować je nawet w niewielkim pomieszczeniu.
W ich wnętrzu umieszczonych jest kilka współpracujących ze sobą głośniczków, które z powodzeniem symulują doświadczenia prawdziwego dźwięku surround. Aby osiągnąć jak najlepsze brzmienia, powinniśmy podłączyć soundbar do telewizora za pomocą kabla. Pojawia się jednak pytanie, czy wybrać do podłączenia soundbara przewód HDMI czy kabel optyczny (Toslink).
Kabel optyczny czy HDMI? Co lepiej się sprawdzi? W tej chwili podłączanie soundbara do telewizora za pomocą HDMI jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez ich właścicieli. Przewody HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface) używane są od 2002 roku, ale popularność zdobyły dopiero pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Są one stworzone do równoczesnego transportowania cyfrowego sygnału wideo oraz audio.
Technologia HDMI pozwala uniknąć plątaniny analogowych kabli audio, które przenoszą sygnał wyłącznie dla pojedynczego kanału stereo lub surround. Jej najnowsza wersja o nazwie Ultra High Speed HDMI pozwala w bezstratny sposób transmitować dźwięk przestrzenny we wszystkich najnowszych formatach przestrzennego audio i obsługuje równocześnie do 32 nieskompresowanych kanałów dźwiękowcy.
Przewody tego typu są również odporne na zakłócenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ mogą one przenosić dodatkowe dane, pozwalają również bezpośrednio komunikować się telewizorowi i soundbarowi, sterując głośnikiem np. za pomocą pilota telewizora.
Przeczytaj, jaki kabel HDMi wybrać
Podobnie jak HDMI, kable optyczne (często występujące również po nazwą Toslink), przeznaczone są do transportu cyfrowego sygnału audio. Dokonują tego jednak w dość unikatowy sposób, używając do tego ekstremalnie szybkich pulsów czerwonego światła podróżujących przez zamknięte w osłonce kabla cienkie i przezroczyste rurki ze szkła lub tworzywa sztucznego (technologia światłowodowa).
Kable optyczne były pierwszymi cyfrowymi przewodami dźwiękowymi i zostały wprowadzone do sprzedaży jeszcze w latach 80. Od premiery ich specyfikacja techniczna nie uległa znaczącym zmianom.
Sprawdź, jak wybrać soundbar do telewizora
W przypadku sprzętu Hi-fi oraz RTV zaczyna się powszechnie odchodzić od kabli optycznych, dotyczy to również soundbarów. Minusem standardu Toslink jest jego niewielka przepustowość przesyłanych danych. Co prawda, odpowiadała ona potrzebom konsumentów kilka dekad temu, ale obecnie jest niewystarczająca.
Kable optyczne transportują nieskompresowany dźwięk stereo, a także skompresowany sygnał w formatach surround (5.1, 7.1), wspierając popularne standardy Dolby Digital oraz DTS Digital Theatre System, ale już nie najnowsze, jak Dolby Atmos. Pod tym względem w pojedynku kabel optyczny czy HDMi, wygrywa druga opcja.
Dodatkową wadą przewodów światłowodowych jest ich wysoka wrażliwość na zginanie oraz uszkodzenia mechaniczne, co przy montażu soundbara może okazać się dodatkową przeszkodzą.