Data publikacji:

Jaki adapter do gniazdka zabrać na wycieczkę?

Wybierając się w podróż zagraniczną, bardzo często zapominamy o tym, że w wielu krajach świata, w tym także Europy, większość budynków posiada gniazdka elektryczne wykonane w innym niż w Polsce standardzie. Przeoczenie to kosztuje zazwyczaj sporo nerwów, kiedy nie możemy skorzystać z własnej ładowarki do telefonu lub laptopa albo użyć innego sprzętu elektronicznego. Dlatego też przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić standardy sieci elektrycznej w odwiedzanym kraju i zaopatrzyć się w specjalny adapter.
Woman applies universal travel adapter electrical plug converter power socket

Czemu musimy zabierać ze sobą adaptery do gniazdek? O czym należy pamiętać?

Zabranie ze sobą adaptera do gniazdka elektrycznego pozwoli nam uniknąć niespodziewanych sytuacji, zwłaszcza kiedy podróżujemy na własną rękę, czasem bez z góry określonego planu. Kupno odpowiedniej przejściówki na miejscu jest bardzo często niemożliwe, przez co mamy wówczas spory problem.
Adapter do gniazdka jest stosunkowo prostym urządzeniem, które z jednej strony ma polską wtyczkę, a z drugiej pasującą do tej w odwiedzanym przez nas kraju. Na świecie przyjętych jest kilkanaście różnych standardów sieci elektrycznej, gniazdka mają nie tylko inny kształt, ale płynący w nich prąd może mieć inne napięcie oraz częstotliwość. Co ważne, parametry te nie odpowiadają konkretnym rodzajom wtyczek. W Polsce używamy gniazdek z oznaczeniem literowym C i E, pracujących pod napięciem 230 V i częstotliwości 60 Hz. 
Pamiętajmy, że adaptery nie zmieniają parametrów prądu, dlatego też ładując lub używając sprzęt o dużej mocy (np. laptopów lub suszarek), musimy zwrócić uwagę na napięcie dostępne w sieci danego kraju. Przejmować nie musimy się jedynie, gdy na zasilaczu lub ładowarce znajduje się informacja o tym, że pracuje ono w szerokim zakresie napięcia, np. 110–250 V.

Rodzaje adapterów a najczęściej odwiedzane kraje świata

Europa i Turcja

W prawie całej kontynentalnej Europie oraz Turcji używamy gniazdek z oznaczeniami literowymi E, C i F, które są ze sobą wzajemnie kompatybilne. Podróżując do tych krajów (poza wyjątkami wymienionymi poniżej), nie potrzebujemy żadnych przejściówek.

Wielka Brytania i Irlandia

Wielka Brytania i Irlandia korzystają z zupełnie innych od kontynentalnych wtyczek o oznaczeniu G. Wybierając się do tych krajów, musimy koniecznie zabrać ze sobą odpowiedni adapter.

Dania i Grenlandia

Dania, poza standardową wtyczką typu C, korzysta także z wtyczek o oznaczeniu K, dla których adapter nie jest jednak potrzebny.

Szwajcaria i Liechtenstein

Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak w Danii – Szwajcarzy używają wtyczek typu C, a także gniazdek typu J, dla których niezbędny jest już specjalny adapter.

Włochy

We Włoszech używa się gniazdek europejskich typu F i C, a także wtyczek typu L, wiele zależy od regionu, miasta oraz wieku budynku. W przypadku wtyczek L musimy koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.

Cypr i Malta

Cypr i Malta, jako byłe części Imperium Brytyjskiego, korzystają z tego samego standardu jak w Anglii. Do torby pakujemy więc przejściówki na gniazdka typu G.

Egipt

Egipt jest częstym celem turystycznym Polaków. W kraju używa się europejskich wtyczek typu C, nie musimy więc martwić się o przejściówki.

Tunezja i Maroko

W Tunezji i Maroku używa się europejskich gniazdek typu E i C.

Stany Zjednoczone i Kanada

W obu tych krajach korzysta się z wtyczek typu A i B, które są całkowicie niekompatybilne z europejskimi standardami, więc koniecznie musimy zapakować adapter.

Japonia

Odwiedzając Kraj Kwitnącej Wiśni, zabieramy ze sobą obowiązkowo przejściówkę na gniazdko typu A. 

Tajlandia

Jeżeli chcemy podziwiać uroki Tajlandii, musimy pamiętać o tym, aby w walizce zrobić miejsce dla przejściówki na gniazdko typu B i A, warto dodać, że Tajowie używają też powszechnie wtyczek typu C.

Australia i Nowa Zelandia

Podczas wycieczki na Antypody musimy mieć pod ręką przejściówkę na wtyczkę typu I.

Korea Południowa

W Korei spotkamy się z europejskimi wtyczkami typu F i C, nie musimy więc zabierać ze sobą żadnych przejściówek.

Chiny

W Chinach korzysta się zarówno z wtyczek typu I, jak i A, koniecznie musimy pamiętać o zabraniu odpowiedniego adaptera.
Zdjęcie: Envato Elements