Data modyfikacji:

Jak podłączyć kino domowe?

Dobry zestaw nagłośnieniowy oraz duży ekran sprawiają, że w zaciszu domowym możemy doświadczyć filmów w jakości zbliżonej do tej z sal kinowych. Kupno odpowiednich urządzeń to jednak nie wszystko, musimy jeszcze je ze sobą odpowiednio skomunikować i skonfigurować. Radzimy, jak podłączyć kino domowe do telewizora. 

jak podłączyć kino domowe do telewizora

Budową zestawu przewodowego bezprzewodowego kina domowego interesuje się coraz więcej osób. Jest to oczywiście dość kosztowne przedsięwzięcie, na które decydują się w dużej mierze najwięksi fani filmów, seriali, muzyki oraz gier. Warto jednak podkreślić, że w sklepach znajdziemy urządzenia w rozsądnych cenach, a kompletowanie poszczególnych komponentów możemy rozbić na kilka faz.

Dla wielu laików stykających się po raz pierwszy z bardziej zaawansowanym sprzętem Hi-fi i RTV, sporym wyzwaniem jest jednak ogarnięcie wszystkich niezbędnych elementów systemu, ich skomunikowanie ze sobą oraz poprawna konfiguracja. Podpowiadamy zatem, jak podłączyć kino domowe do telewizora lub dekodera.

Podłączanie kina domowego – na co zwracać uwagę?

Standardowo na kino domowe składa się telewizor bądź projektor z ekranem oraz zestaw głośników przestrzennych (satelity z subwooferem w systemach 5.1 lub 7.1), którym może towarzyszyć amplituner oraz różnego rodzaju odtwarzacze multimedialne lub dekodery TV.

Decydując się na zestaw, stajemy przed dwiema możliwościami. Pierwszą z nich jest osobny zakup jego wszystkich komponentów, które samodzielnie wybierzemy według naszych potrzeb. Niewykluczone w takim przypadku jest to, że będą one pochodzić od rożnych producentów, przez co nie zawsze muszą wspierać te same technologie i standardy. Powinniśmy być więc czujni i zwracać uwagę na ewentualne różnice występujące w specyfikacji sprzętu.

Drugą opcją jest kupno gotowego kompletu kina domowego. W tym przypadku mamy gwarancję, że wszystkie urządzenia współpracują ze sobą bezproblemowo, przy okazji zminimalizujemy też problemy z podłączaniem niektórych komponentów.

Obecnie kino domowe podłączamy do dekodera lub telewizora przede wszystkim przy pomocy pojedynczego kabla HDMI. Łączy się on z głośnikiem centralnym lub amplitunerem, z którym skomunikowane są wszystkie kolumny głośnikowe. Proces instalacji jest więc tutaj niezwykle prosty. Pamiętajmy jednak o rożnych standardach technologii HDMI. Do korzystania z najnowszych technik odtwarzania dźwięku przestrzennego (np. Dolby Atmos) zaleca się używania kabli HMDI w wersji 2.0 lub wyższej. 

Nieco rzadziej kino domowe podłączamy przy pomocy optycznych kabli S/PDIF, które odznaczają się ograniczonymi możliwościami przesyłu sygnału (bardziej skompresowany dźwięk, brak wsparcia dla nowych technologii odtwarzania itd.). Alternatywą są również analogowe kable audio z wtyczkami RCA. W tym wypadku do telewizora lub dekodera podłączamy osobno każdy głośnik, co w przypadku większych zestawów może nastręczać problemów związanych z organizacją dużej liczby przewodów.

Istnieje też możliwość kupna zestawu kina domowego, który komunikuje się z telewizorem za pośrednictwem bezprzewodowej sieci Wi-Fi lub Bluetooth. W takim wypadku sprzęt nagłośnieniowy aktywujemy i konfigurujemy z poziomu menu telewizora.

Autor: Michał Kułakowski