Data publikacji:

Jak podłączyć soundbar do telewizora kablem optycznym?

Soundbary są coraz częstszym widokiem w polskich mieszkaniach, głównie ze względu na praktyczność tego sprzętu oraz jego atrakcyjne ceny w porównaniu do klasycznych zestawów głośnikowych. Dowiedz się, jak podłączyć soundbar do telewizora kablem optycznym, by zapewnić jego optymalne działanie.
soundbar

Dlaczego warto podłączyć soundbar do telewizora?

W ostatnich latach możemy zauważyć znaczący wzrost zainteresowania soundbarami. O ich popularności decyduje kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest oczywiście niezadowalająca jakość i siła dźwięku dobywająca się z głośników współczesnych telewizorów.

Producenci telewizorów, kosztem brzmienia, projektują bowiem niezwykle smukłe i praktycznie bezbramkowe ekrany. Nie ma więc w nich miejsca na mocne głośniki. Nawet w przypadku, gdy zbudowane są z wysokiej jakości komponentów, nie zapewnią one głębokich basów oraz czystych wysokich tonów, co obniża przyjemność płynącą z zabawy z grami konsolowymi lub oglądania filmów i seriali.

Jednym z częstszych pytań zadawanych przez kupując jest to, jak podłączyć soundbar do telewizora kablem optycznym i czy przypadkiem nie lepiej wybrać do tego celu przewodu HDMI. Odpowiadamy na te wątpliwości.

Przeczytaj również, jak podłączyć kino domowe do telewizora

Czym jest soundbar?

Soundbary są zazwyczaj długimi i wąskimi listwami, które ustawiamy lub zawieszamy pod telewizorem. Producenci montują w ich wnętrzu od dwóch do nawet kilkunastu głośników o różnej mocy i średnicy, które w przypadku dobrego sprzętu dostarczają doznań zbliżonych do tych, jakie uzyskujemy dzięki zestawom kina domowego, które składają się z wielu indywidualnych głośników i kolumn. Wysokiej klasy soundbary oferują symulowany dźwięk w przestrzennych formatach, takich jak 5.1 lub 7.1, co czyni z nich idealne rozwiązania dla niewielkich mieszkań.

W sklepach znajdziemy bogaty wybór modeli, w cenach rozpoczynających się od kilkuset złotych, a kończących na kilku tysiącach. Praktycznie wszystkie urządzenia oferują co najmniej dwie podłączania do telewizora (kabel optyczny lub HDMI).

Połączenie za pośrednictwem dedykowanych kabli audio

Kable optyczne, znane też jako Toslink lub S/PDIF, towarzyszą nam od lat 80. i transportują cyfrowy sygnał dźwiękowy za pomocą szybkich impulsów czerwonego światła, które podróżują przez cienkie przezroczyste rurki umieszczone wewnątrz przewodu. Konstrukcja ta zapewnia niezmienną jakość sygnału i uodparnia ją na wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne.

Podłączenie soundbara kablem optycznym jest niezwykle proste, wystarczy tylko odszukać odpowiednie gniazda z tyłu obsuwy obu urządzeń, a następnie w ustawieniach telewizora przestawić odtwarzanie dźwięku na zewnętrzny głośnik i połączenie cyfrowe S/PDIF. Pamiętajmy tylko, że kable optyczne są dość sztywne oraz wrażliwe na nadmierne wyginanie i zaginanie, tak więc dobierajmy przewód o jak najbardziej optymalnej długości.

Kabel HDMI czy optyczny do soundbara?

Co wybrać do podłączenia soundbara? Kabel optyczny czy HDMI? Chociaż przewody optyczne to wygodny sposób na podłączanie soundbara, obecnie znacznie częściej korzysta się ze zwykłych kabli HDMI. Są one nie tylko bardziej odporne na uszkodzenia, ale także dostępne w znacznie większej liczbie wariantów oraz długości. Standardowe i najczęściej spotykane przewody HDMI 1.4 klasy High Speed oferują tę samą jakość dźwięku, co kable optyczne.

Kable HDMI w wersji 2.0 i wyżej, należące do klasy Premium High Speed lub Ultra High Speed, są już jednak znacznie lepsze. Pozwalają one bowiem na nieskompresowaną transmisję przestrzennego dźwięku w formatach 5.1, 7.1 i wyższych, obsługę aż 32 kanałów audio oraz dają wsparcie dla wszystkich najnowszych technologii hi-fi, takich jak Dolby Atmos i DTS:X. Niektóre z tych funkcji wykorzystują najdroższe i najlepsze soundbary.

Autor: Michał Kułakowski