Data publikacji:

Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Dobry zestaw kina domowego pozwala we własnym mieszkaniu poczuć się jak widz na sali kinowej. Uprzyjemni on nie tylko seanse filmowo-serialowe, ale także zabawę z grami. Jeżeli zastanawiasz się, jak podłączyć kino domowe do telewizora, zapoznaj się z artykułem.
kino domowe

Podłączenie kina domowego do TV

Kupno kina domowego rozważa coraz więcej osób. Wynika to w dużej mierze ze spadku cen komponentów oraz postępu technologicznego, którego wynikiem jest między innymi widoczna popularyzacja coraz większych ekranów telewizyjnych oraz zewnętrznych głośników, takich jak soundbary. Oczywiście skompletowanie dobrego zestawu jest wciąż kosztownym przedsięwzięciem, ale nabycie poszczególnych komponentów możemy rozłożyć w czasie.

Dla niezaznajomionych ze współczesnymi technologiami RTV sporym wyzwaniem będzie nie tylko wybór odpowiednich urządzeń, ale także ich właściwe skomunikowanie ze sobą. Jak w ogóle podłączyć kino domowe do telewizora, jest zapewne jednym z pierwszych pytań, które zadaje sobie laik, zastanawiając się nad sprzętem. Na szczęście, dzięki wielu nowinkom technicznym, poprawne połączenie wszystkich elementów kina domowego jest prostsze niż kiedykolwiek.

Zestaw kina domowego – podstawy

Na zestaw kina domowego składa się telewizor lub projektor ze specjalnym rozsuwanym ekranem, a także komplet głośników przestrzennych, wśród których znajduje się przynajmniej jeden subwoofer (głośnik niskotonowy) oraz kilka kolumn głośnikowych i satelita, które ustawione są w pomieszczeniu w sposób zalecany przez producenta, otaczając użytkownika z wszystkich stron dźwiękiem. Nagłośnienie jest zazwyczaj przystosowane do pracy w jednym z dwóch popularnych formatów dźwięku w systemach 5.1 lub 7.1. Głośniki są najczęściej podłączone do jednostki centralnej (amplituner lub subwoofer), która łączy się bezpośrednio z telewizorem.
Budując własne kino domowe, stajemy przed dwiema możliwościami. Pierwszą jest kupno gotowego kompletu kina domowego wyposażonego w jednostkę centralną oraz zestawy głośników. Jest to bardzo wygodna opcja, która zaoszczędzi czas podczas zakupu oraz daje gwarancję, że wszystkie komponenty będą działać ze sobą w optymalny sposób i bez zbędnych problemów.

Drugi wariant to osobny zakup wszystkich elementów zestawu. Rozwiązanie to przeznaczone jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy poszukują konkretnego brzmienia oraz opcji albo premiowych podzespołów. Jeżeli przy wyborze sprzętu nie zachowamy ostrożności, możemy narazić się na problemy z jego kompatybilnością.

Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Podłączenie kina domowego do telewizora nie jest skomplikowane. Do wyboru mamy w sumie trzy możliwości. Pierwszą z nich jest skorzystania z kabla HDMI, druga to użycie kabli audio, a ostatnia wykorzystuje bezprzewodowe protokoły komunikacyjne. Przyjrzyjmy się z osobna każdej z nich.

Podłączanie kina domowego przy pomocy kabla HDMI

Połączenie kina domowego z telewizorem za pośrednictwem pojedynczego kabla HDMI jest obecnie powszechnie stosowanym standardem. Kabel podłączamy bezpośrednio do jednostki centralnej, z którą skomunikowane są wszystkie głośniki zestawu. Proces instalacji jest bajecznie prosty, po połączaniu obu urządzeń w opcjach dźwiękowych telewizora wybieramy tylko konfigurację zestawu (5.1, 7.1 itd.) oraz testujemy poprawne ustawienie wszystkich kolumn i poziom głośności.

Zwracamy przy tym jednak uwagę na wersję kabla HDMI, z jakiej korzystamy. Jaki kabel HDMi wybrać? Kable HDMI w wersji High Speed używają protokołu ARC (ang. Audio Return Channel), dzięki któremu potrafią przesyłać tylko skompresowany wielokanałowy dźwięk w formacie stereo, 5.1 lub 7.1. Co więcej, są kompatybilne jedynie ze starszymi standardami odtwarzania dźwięku, takimi jak Dolby Digital oraz DTS.

Nowsze kable HDMI klasy Premium High Speed lub Ultra High Speed używają ulepszonego protokołu transmisyjnego eARC, który pozwala na nieskompresowaną transmisję przestrzennego dźwięku w formatach 5.1, 7.1 i wyższych, obsługę aż 32 kanałów audio oraz daje wsparcie dla wszystkich najnowszych technologii hi-fi, takich jak Dolby Atmos i DTS:X. Aby skorzystać z tym możliwości musimy upewnić się, że wszystkie elementy zestawu współpracują ze standardem HDMI w wersji 2.0 lub 2.1.

Jak podłączyć kino domowe do telewizora przy pomocy kabli audio?

Coraz rzadziej kino domowe podłączamy do telewizora za pomocą optycznych kabli S/PDIF, które odznaczają się bardziej ograniczonymi możliwościami technicznymi. Jeżeli chodzi o parametry dźwięku, są one zbliżone do kabli HDMI w wersji High Speed, co wiąże się ze skompresowanym sygnałem audio oraz brakiem wsparcia dla najnowszych standardów.

Alternatywą są również analogowe kable audio z wtyczkami RCA. W tym wypadku do telewizora lub dekodera podłączamy osobno każdy głośnik, co w przypadku większych zestawów może nastręczać problemów związanych z organizacją dużej liczby przewodów.

Bezprzewodowe podłączanie kina domowego do telewizora

Na rynku spotkamy się również z zestawami kina domowego, które bezprzewodowo połączymy z telewizorem przez Bluetooth lub sieć W-Fi. W tej sytuacji nie musimy martwić się o kable, a sprzęt nagłośnieniowy aktywujemy i konfigurujemy z poziomu menu telewizora oraz specjalnych aplikacji mobilnych. Kino domowe bezprzewodowe będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Autor: Michał Kułakowski