Połączenie kina domowego z telewizorem za pośrednictwem pojedynczego kabla HDMI jest obecnie powszechnie stosowanym standardem. Kabel podłączamy bezpośrednio do jednostki centralnej, z którą skomunikowane są wszystkie głośniki zestawu. Proces instalacji jest bajecznie prosty, po połączaniu obu urządzeń w opcjach dźwiękowych telewizora wybieramy tylko konfigurację zestawu (5.1, 7.1 itd.) oraz testujemy poprawne ustawienie wszystkich kolumn i poziom głośności.
Zwracamy przy tym jednak uwagę na wersję kabla HDMI, z jakiej korzystamy. Jaki kabel HDMi wybrać? Kable HDMI w wersji High Speed używają protokołu ARC (ang. Audio Return Channel), dzięki któremu potrafią przesyłać tylko skompresowany wielokanałowy dźwięk w formacie stereo, 5.1 lub 7.1. Co więcej, są kompatybilne jedynie ze starszymi standardami odtwarzania dźwięku, takimi jak Dolby Digital oraz DTS.
Nowsze kable HDMI klasy Premium High Speed lub Ultra High Speed używają ulepszonego protokołu transmisyjnego eARC, który pozwala na nieskompresowaną transmisję przestrzennego dźwięku w formatach 5.1, 7.1 i wyższych, obsługę aż 32 kanałów audio oraz daje wsparcie dla wszystkich najnowszych technologii hi-fi, takich jak Dolby Atmos i DTS:X. Aby skorzystać z tym możliwości musimy upewnić się, że wszystkie elementy zestawu współpracują ze standardem HDMI w wersji 2.0 lub 2.1.
Coraz rzadziej kino domowe podłączamy do telewizora za pomocą optycznych kabli S/PDIF, które odznaczają się bardziej ograniczonymi możliwościami technicznymi. Jeżeli chodzi o parametry dźwięku, są one zbliżone do kabli HDMI w wersji High Speed, co wiąże się ze skompresowanym sygnałem audio oraz brakiem wsparcia dla najnowszych standardów.
Alternatywą są również analogowe kable audio z wtyczkami RCA. W tym wypadku do telewizora lub dekodera podłączamy osobno każdy głośnik, co w przypadku większych zestawów może nastręczać problemów związanych z organizacją dużej liczby przewodów.
Na rynku spotkamy się również z zestawami kina domowego, które bezprzewodowo połączymy z telewizorem przez Bluetooth lub sieć W-Fi. W tej sytuacji nie musimy martwić się o kable, a sprzęt nagłośnieniowy aktywujemy i konfigurujemy z poziomu menu telewizora oraz specjalnych aplikacji mobilnych. Kino domowe bezprzewodowe będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem.